
W ciągu ostatniego roku podano na świecie ponad 10 miliardów szczepionek przeciw COVID-19. Jednak nadal są miejsca, gdzie odsetek zaszczepionych nie przekracza kilku procent – pisze na łamach portalu Nature Freda Kreier.
.Ponad 60 proc. populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. W krajach o wysokim i średnim poziomie rozwoju podaje się obecnie trzecią, a nawet czwartą dawkę. Stanowią one około jednej trzeciej wszystkich preparatów podawanych na świecie. W kontekście wykonania 10 mld szczepień uwidocznił się problem w ich nierównej dystrybucji. Autorka artykułu Ten billion COVID vaccinations: world hits new milestone zwraca uwagę, że najniższy odsetek zaszczepionych jest w krajach o niskiej zamożności. Freda Kreier podkreśla, że według naukowców, to właśnie w tych państwach może dojść do powstawania kolejnych mutacji koronawirusa SARS-CoV-2. Kluczem do zakończenia pandemii w skali świata mogą być patenty na szczepionki – zwolnienie ich dla biedniejszych krajów?.
Na kontynencie afrykańskim jedynie 16 proc. ludności otrzymało jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Założyciel liberyjskiej organizacji zajmującej się zdrowiem publicznym dodaje, że problem dysproporcji można by zmniejszyć wówczas, gdy patenty na szczepionki zostaną zwolnione.
Jako Afrykańczyk, prawdziwym wnioskiem z osiągnięcia dziesięciu miliardów podanych szczepionek jest skrajna nierówność w ich dystrybucji pomiędzy globalną północą a globalnym południem (…) Dopóki nie skorygujemy tej nierówności, na świecie nadal będą pojawiać się nowe warianty (wirusa przyp. red.) – mówi Mosoka Fallah, założyciel Refuge Place International.
Obecnie zagadnienie zniesienia licencji na produkcję szczepionek jest przedmiotem debaty na forum Światowej Organizacji Handlu w Genewie oraz Parlamentu Europejskiego. Działania koordynujące w kontekście produkcji szczepionki na arenie międzynarodowej prowadzi działająca przy Światowej Organizacji Zdrowia inicjatywa COVAX. W sprawie tej głos zabierał już wcześniej prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny “Wszystko co Najważniejsze”, b. prezes Polskiej Akademii Nauk.
Oprac. Mikołaj Czyż
.Temat nierównej dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19 był przedmiotem podcastu “Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze“.