Popołudniowe Espresso: Google Bard, czyli rywal ChatGPT został uruchomiony

Google Bard, czyli rywal ChatGPT został uruchomiony

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 11. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier Mateusz MORAWIECKI odwiedza bazę wojskową Camp Kościuszko.
Prezydent Andrzej DUDA z wizytą w Albanii

W środę premier Mateusz MORAWIECKI odwiedził Camp Kościuszko – bazę wojskową, w której od 2020 r. mieści się wysunięte dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA, a także pierwszy stały garnizon tych wojsk w Polsce. W czasie wizyty wskazał, że „Polska we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest już nie tylko odbiorcą bezpieczeństwa, ale także dostawcą; razem z USA walczymy, by przywrócić pokój i stabilność”. Premier przypomniał też o kolejnych dostawach amerykańskich czołgów Abrams, które mają trafić do Polski w czerwcu.

Z kolei w czwartek prezydent Andrzej DUDA udał się z wizytą do Albanii, by podczas rozmów z prezydentem kraju, Bajram BEGAJEM, porozmawiać m.in. o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO i współpracy gospodarczej. Wizyta prezydenta RP rozpoczęła się od oficjalnej ceremonii powitalnej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Tiranie. Następnie zaplanowano rozmowy między prezydentami, zakończone wspólną konferencją prasową. Wizyta prezydenta DUDY ma charakter oficjalny. „Oczywisty kontekst tej wizyty, to zbliżający się szczyt NATO w Wilnie. […] W oczywisty sposób będziemy rozmawiać o tym, jak adaptować dalej NATO do aktualnych wyzwań. To, co z perspektywy Polski najważniejsze, to oczywiście adaptacja wschodniej flanki NATO do tych wyzwań i zagrożeń” – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin PRZYDACZ.

Ataki rakietowe na linii Izrael-Strefa Gazy. Nie żyje kilku palestyńskich dowódców

Od wtorku izraelskie wojska przeprowadzają naloty na Strefę Gazy w ramach operacji o nazwie „Tarcza i Strzała”. Atakują infrastrukturę rakietową Islamskiego Dżihadu. Jak podają palestyńskie źródła, w ciągu dwóch dni zginęło 25 osób, w tym kobiety, dzieci i wysocy rangą dowódcy Palestyńskiego Dżihadu. Wśród dowódców, według czwartkowego oświadczenia Brygad Al-Kuds, zginął Ali Ghali, dowódca jednostki wyrzutni rakiet. Izraelska armia przyznała, że Ghali był głównym celem ataku. Ugrupowanie zapowiada odwet za smierć przywódcy.

Operacja „Tarcza i Strzała” jest odpowiedzią na wcześniejsze ostrzały Izraela z terenu Gazy. Władze Izraela ostrzegają, że działania zbrojne mogą potrwać jeszcze przez kilka dni. W odpowiedzi na naloty sił izraelskich z palestyńskiej Strefy Gazy w kierunku Izraela wystrzelono ponad 100 rakiet. Mimo tego Izrael jest przekonany o osiągnięciu swoich celów: eliminacja palestyńskich przywódców i zniszczenie palestyńskiej infrastruktury.  Antonio GUTERRES, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwał do natychmiastowego zakończenia starć w Strefie Gazy. Po stronie Izraela nie ma ofiar śmiertelnych.

Do konfrontacji zbrojnej pomiędzy palestyńskimi frakcjami Gazy, a Izraelem nie dołączył Hamas (najlepiej uzbrojona organizacja Palestyny). W konsekwencji tego Palestyński Dżihad ma wsparcie jedynie małych frakcji zbrojnych, dlatego ma ograniczone możliwości. Coraz częściej mówi się więc o zawieszeniu broni. 

Google Bard, czyli rywal ChatGPT, został uruchomiony

Google Bard to odpowiedź Google na ChatGPT. Jest to chatbot generatywny, który ma wzbogacić narzędzia wyszukiwania Google’a. Podobnie jak Bing Chat (narzędzie firmy Microsoft) Bard używa wersji oprogramowania GPT-4. Zadaniem Google Bard jest też zapewnienie zautomatyzowanego wsparcia i interakcji z człowiekiem dla firm. Na razie jednak jest to produkt oddzielny od wyszukiwarki. 

Bard został zaprojektowany tak, aby symulować rozmowy z człowiekiem. Wykorzystuje kombinację przetwarzania języka naturalnego i uczenia maszynowego, aby zapewnić realistyczne i pomocne odpowiedzi na pytania, które można mu zadać. W teorii Bard może pewnego dnia zostać zintegrowany ze stronami internetowymi, platformami do przesyłania wiadomości, aplikacjami na komputery stacjonarne i mobilne oraz szeregiem systemów cyfrowych. Jest zbudowany na architekturze sieci neuronowej Transformer firmy Google, która była również podstawą innych narzędzi generujących AI, takich jak model językowy GPT-3.5 ChatGPT. Nie jest to pierwsza praca Google nad AI.

Prof. Joanna HAŃDEREK
Myśliwi nie dbają o przyrodę, nie dbają o tradycję. Dbają tylko o swoją patologiczną potrzebę mordowania.

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Aleksandra DUDA: Jak zainteresować historią młode pokolenie?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Według informacji podanych przez internautów, egzaminy maturalne w formule 2015 zwierały tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 maja 2023