Popołudniowe Espresso: Nowy tygodnik „Gazeta na Niedzielę”

Nowy tygodnik „Gazeta na Niedzielę”

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 13. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Hamas zaatakował Izrael. Strefa Gazy odcięta od pomocy humanitarnej

Portal CNN poinformował, że Hamas zaapelował w czwartek do światowych organizacji humanitarnych o zapewnienie Gazie niezbędnych środków medycznych i humanitarnych. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) przekazał, że sytuacja w Gazie stale się pogarsza, ponieważ organizacje humanitarne nie są w stanie przekazywać pomocy do odciętej enklawy. ONZ poinformowała w piątek, że izraelskie wojsko przekazało ponad milionowi Palestyńczykom w Strefie Gazy, że powinni przenieść się na południe enklawy w ciągu najbliższych 24 godzin. Także minister obrony Izraela zaapelował, że każdy, kto chce przeżyć, powinien udać się z Gazy na południe. Wskazał także, że „nikt nie chce krzywdzić cywili”.

Z kolei Stany Zjednoczone obiecały zwiększenie pomocy dla Izraela w walce z Hamasem. Szef amerykańskiej dyplomacji Antony BLINKEN, który wczoraj przybył z wizytą do Izraela wielokrotnie to podkreślał. W piątek do Izraela przyleciały szefowa KE Ursula von der Leyen i Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Władimir PUTIN z wizytą w Kirgistanie

Jak poinformowały rosyjskie media, Władimir PUTIN przyleciał w czwartek rano do Kirgistanu. Rosyjski przywódca przyjeżdżając do Kirgistanu nie był zagrożony aresztowaniem (ze względu na popełnione zbrodnie wojenne), ponieważ kraj nie ratyfikował Statutu Rzymskiego, traktatu. To pierwsza podróż zagraniczna Władimira Putina po wydaniu nakazu jego aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. 

Podczas wizyty Putin spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem ALIJEWEM i prezydentem Kirgistanu Sadyrem DŻAPAROWEM. W piątek PUTIN wziął udział w szczycie krajów byłego ZSRR w Biszkeku, gdzie miało dojść także do spotkania z prezydentem Białorusi Aleksandrem ŁUKASZENKĄ, jednak jak informują zagraniczne media, ich spotkanie się nie odbędzie. Przypomnijmy, że 5 października PUTIN wygłosił przemówienie podczas corocznego spotkania ekspertów Klubu Wałdajskiego w Soczi.

Tygodnik „Gazeta na Niedzielę” – nowość w polskich mediach

„Gazeta na Niedzielę” to nowy tygodnik wydawany przez Instytut Nowych Mediów. Będzie on opisywać i komentować wydarzenia bieżące [https://gnn.pl/]. Każdy numer „Gazety na Niedzielę” będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. Celem „Gazety na Niedzielę” jest pomoc Czytelnikom w „ustawieniu tygodnia”, uporządkowaniu swoistego kalendarium wydarzeń, które będą najważniejsze w rozpoczynającym się tygodniu.

GAZETA NA NIEDZIELĘ

Mathias CORMANN
Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie

Podcasty🎧 #Miesięcznik

57. numer Wszystko co Najważniejsze „Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych” 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 października 2023