
Jest wtorek, 25. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Zakończył się szczyt państw basenu Morza Północnego
W poniedziałek w belgijskim mieście – Ostendzie – odbył się szczyt państw Morza Północnego, w którym uczestniczyli przywódcy Belgii, Francji, Niemiec, Irlandii, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, a także minister energii Wielkiej Brytanii i przewodnicząca Komisji Europejskiej. Głównym tematem rozmów było uniezależnienie gospodarek państw od rosyjskiego gazu, a także ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych, emitujących CO2. Rządy dziewięciu państw zobowiązały się do ośmiokrotnego zwiększenia mocy morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym do 2050 roku, wtedy elektrownie te powinny produkować prawie 300 GW. Według obliczeń urzędników Unii Europejskiej, aby osiągnąć ten cel, trzeba będzie zainwestować 800 mld euro.
Belgijski minister wskazał, że po ukończeniu inwestycji, farmy wiatrowe na Morzu Północnym będą tworzyć „największą zieloną elektrownią w Europie”. Podczas rozmów jednogłośnie stwierdzono, że wydarzenia na Ukrainie i wzrost cen energii w Europie pokazuje, że energia stała się bardziej niż zwykle tematem geopolitycznym.
Papież FRANCISZEK uda się z wizytą na Węgry
Papież FRANCISZEK jeszcze w tym tygodniu rozpocznie trzydniową pielgrzymkę na Węgry. Będzie to pierwsza wizyta Franciszka w kraju sąsiadującym z Ukrainą, od czasu rozpoczęcia pełnosalowej, rosyjskiej agresji. Na kontekst swojej wizyty sam FRANCISZEK zwrócił uwagę w trakcie niedzielnej modlitwy z wiernymi w Watykanie. Podkreślał, że „będzie to także podróż do centrum Europy, na którą nadal napierają lodowate wichry wojny, a masowe przemieszczanie się tak wielu osób przypomina o pilnych kwestiach humanitarnych”.
Hasłem pielgrzymki są słowa: „Chrystus jest naszą przyszłością”. Papież FRANCISZEK wyruszy na pielgrzymkę w piątek po godzinie 8 rano. A na lotnisko w stolicy Węgier przybędzie około godziny 10. Z kolei w przeddzień wyjazdu na Węgry papież przyjmie na audiencji w Watykanie premiera Ukrainy Denysa SZMYHALA.
W Strasburgu o niemieckich reparacjach od Niemiec
Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Europy w Strasburgu odbędzie się debata, której tematem będą reparacje wojenne od Niemiec, a także dostęp do sądu dla wszystkich ofiar agresji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Pomysłodawcą debaty pt. „Prawo do sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia oraz dostępu do sądu i rzetelnego procesu dla wszystkich ofiar agresji niemieckiej w czasie II wojny światowej” jest wiceszef polskiej dyplomacji, Arkadiusz MULARCZYK. W debacie wezmą również udział: adwokat, członkini Narodowej Rady na Rzecz Dochodzenia Niemieckich Odszkodowań Grecji Christina STAMOULI, włoski prawnik Filippo BIOLE oraz główny analityk Instytutu Zachodniego prof. Magdalena BAINCZYK. Wiceszef polskiej dyplomacji zapowiedział, że podczas wydarzenia prof. BAINCZYK zaprezentuje ekspertyzę historyczno-prawną „pokazującą asymetrię świadczeń przyznanych dla polskich ofiar po II wojnie światowej”.
Jak dodał, uczestnicy debaty będą chcieli pochylić się nad problematyką m.in. immunitetu jurysdykcyjnego, który blokuje ofiarom II wojny światowej prawo do sądu. „To wysłuchanie ma też związek z wnioskiem posłów PiS, skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, z których wywodzi się zasadę immunitetu sądowego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych; Trybunał ma się nim zająć 10 maja”.

Zachód, patriotyzm ukraiński i idea narodowości
Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze
Mateusz SZPYTMA: Po co pamiętać o przegranym powstaniu? O Powstaniu w Getcie Warszawskim

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
