Popołudniowe Espresso: Polska elektrownia jądrowa może zostać zbudowana przez Francuzów

Polska elektrownia jądrowa może zostać zbudowana przez Francuzów

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 18. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska elektrownia jądrowa może zostać zbudowana przez Francuzów

Francuski koncern, który złożył ofertę na budowę elektrowni jądrowej w Polsce, przekazał, że złożona oferta jest aktualna, a rozmowy firmy z rządem są ciągle prowadzone. Jak wskazał ambasador Francji, Polska elektrownia jądrowa może zostać wybudowana przez francuską firmę.

Francuska oferta zakłada budowę elektrowni w oparciu o reaktory EPR. Jak wskazał Vakis Ramany, starszy wiceprezes koncernu Electricite de France (EDF), reaktory tego typu mają zastępować duże bloki węglowe. „Cały czas rozmawiamy z polskim rządem o aktualnej propozycji istniejącego i sprawdzonego reaktora EPR, o jej aspektach przemysłowych, finansowych” – powiedział Ramany. Ambasador Francji z Warszawie Frederic Billet przekonywał w połowie stycznia, że „ostatnie kontakty z polskimi władzami potwierdziły, iż oferta jest rozpatrywana na najwyższym szczeblu, a EDF pozostaje w grze”. „To spójny pakiet i część długoterminowego partnerstwa strategicznego między naszymi krajami […]. Francuska oferta pozwoli Polsce być niezależną i suwerenną w produkcji energii elektrycznej” – podkreślał Billet.

Boris PISTORIUS nowym ministrem obrony Niemiec 

Boris PISTORIUS, polityk SPD, minister spraw wewnętrznych w rządzie Dolnej Saksonii, zostanie nowym szefem resortu obrony Niemiec. W czwartek prezydent Frank-Walter STEINMEIER przekaże Pistoriusowi nominację na stanowisko; tego dnia zostanie też zaprzysiężony. Nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius to 62-letni prawnik. Od 2013 roku pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i sportu Dolnej Saksonii. Z kolei od 2006 do 2013 był burmistrzem miasta Osnabrück w kraju związkowym Dolna Saksonia.

„Cieszę się, że nowym ministrem obrony został Boris Pistorius, wybitny polityk. Ze swoim doświadczeniem, kompetencjami i asertywnością, a także wielkim sercem, jest odpowiednią osobą do poprowadzenia Bundeswehry” – poinformował na Twitterze kanclerz Scholz.

W poniedziałek Christine LAMBRECHT sprawująca do tej pory urząd ministra obrony Niemiec podała się do dymisji. Jej rezygnacja została od razu przyjęta.

Strajki w całej Francji zapowiedziane na 19 stycznia

Na 19 stycznia zapowiedziany jest we Francji pierwszy dzień ogólnonarodowego strajku, w którym mają wziąć udział przedstawiciele różnych sektorów gospodarki. Oprócz strajków, we francuskich miastach zapowiedziano również manifestacje. Strajk ma być odpowiedzią na reformę emerytalną, podnoszącą wiek emerytalny we Francji. Reforma wywołała już masowe strajki w 2019 roku.

W strajku udział wezmą m.in. przedstawiciele transportu miejskiego i krajowego. Związek zawodowy CGT-RATP, zrzeszający pracowników komunikacji miejskiej regionu stołecznego, zapowiada, że celem jest całkowity brak metra przez czas trwania strajku. Rafinerie będą strajkować 19 stycznia, 26 stycznia i 9 lutego, grożąc zablokowaniem zapasów paliwa. Ministerstwo energetyki zapewnia jednak, że państwo posiada wystarczające zapasy, żeby zapewnić dostęp do nich kierowcom. Strajkować będą również pracownicy szpitala. Lekarze pozostaną jednak w pracy, aby nie penalizować pacjentów, i ograniczą się do noszenia opaski z napisem „strajk”. Strajk obejmie również szkolnictwo. Związki strajkowe szacują, że w strajku udział weźmie 70% pracowników szkół publicznych. Według ekspertów, zapowiadany strajk nie osiągnie jednak wielkości fali strajków w 2019 roku.

Jędrzej STĘPIEŃ:  ChatGPT a przyszłość edukacji

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

„Rok, w którym optymizm będzie na wagę złota” 48. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 stycznia 2023