![Popołudniowe Espresso: Populacja Ziemi przekroczyła 8 miliardów ludzi](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2022/08/coffee-g97b08b143_1920-1600x900.jpg)
Populacja Ziemi przekroczyła 8 miliardów ludzi
![](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2022/11/wcn-logo.png)
Jest wtorek, 15. listopada a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Populacja Ziemi przekroczyła 8 miliardów ludzi
ONZ ogłosiło 15 listopada Dniem Ośmiu Miliardów. Według World Population Prospects 2022 opracowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych tego dnia populacja ludzi na Ziemi przekroczy 8 miliardów. World Population Prospects 2022 to dwudziesta siódma edycja oficjalnych szacunków i prognoz ludnościowych ONZ. Przedstawia ona to jak wglądała populacja Ziemi od 1950 r. do chwili obecnej dla 237 krajów lub obszarów. Poparta jest analizami historycznych trendów demograficznych. Najnowsza ocena uwzględnia wyniki 1 758 krajowych spisów ludności przeprowadzonych w latach 1950-2022, a także informacje z systemów rejestracji życia i z 2 890 krajowych reprezentatywnych badań próbnych.
Według opublikowanego raportu, globalna populacja rośnie w najwolniejszym tempie od 1950 roku, w 2020 roku spadła poniżej 1 procenta. Najnowsze prognozy Organizacji Narodów Zjednoczonych wskazują, że liczba ludności na świecie może wzrosnąć do około 8,5 mld w 2030 roku i 9,7 mld w 2050 roku. Przewiduje się, że w latach 2080 osiągnie szczyt w wysokości około 10,4 mld ludzi i utrzyma się na tym poziomie do 2100 roku. World Population Prospects 2022 stwierdza również, że w ostatnich dekadach w wielu krajach wyraźnie spadła dzietność. Obecnie dwie trzecie światowej populacji żyje w kraju lub obszarze, w którym przypada 2,1 urodzeń na kobietę, czyli mniej więcej na poziomie wymaganym do zerowego wzrostu w długim okresie dla populacji o niskiej śmiertelności. Przewiduje się, że w latach 2022-2050 populacje 61 krajów lub obszarów zmniejszą się o 1 procent lub więcej, ze względu na utrzymujące się niskie poziomy płodności, a w niektórych przypadkach podwyższone wskaźniki emigracji.
Rozpoczął się szczyt państw G20
Na wyspie Bali rozpoczął się szczyt przywódców państw grupy G20. Trwający szczyt został uznany za najtrudniejszy w historii. W trybie zdalnym bierze w nim udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który został zaproszony, mimo że Ukraina nie jest członkiem grupy.
Gospodarz wydarzenia, prezydent Indonezji Joko WIDODO, zaapelował o jedność i współpracę w radzeniu sobie z problemami światowej gospodarki. – Nie mamy innej możliwości. Współpraca jest potrzebna, by uratować świat. G20 musi być katalizatorem ożywienia gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu. Nie powinniśmy dzielić świata na części. Nie możemy pozwolić, by świat pogrążył się w kolejnej zimnej wojnie – mówił Widodo w przemówieniu otwierającym spotkanie. Komentatorzy twierdzą, że będzie to najtrudniejszy szczyt od lat. Powodem jest inwazja Rosji na Ukrainę, globalna inflacja, a także bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne.
Prezydent Ukrainy rozmawiał za pośrednictwem łącza wideo z przywódcami krajów Grupy (G20). W swoim wystąpieniu zaapelował, że wojnę należy zakończyć „sprawiedliwie i na podstawie Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego”. Wołodymyr ZEŁENSKI zaapelował o przywrócenie „bezpieczeństwa radiacyjnego” Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, wprowadzenie ograniczeń cenowych na rosyjskie surowce energetyczne a także rozszerzenie inicjatywy eksportowej zboża. Wezwał również do uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów. W szczycie G20 nie uczestniczy Władimir Putin, którego na Bali reprezentuje szef MSZ Siergiej ŁAWROW.
Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o PKB
Wzrost PKB w III kwartale w Polsce wyniósł 3,5 procent, wynika z danych GUS. Wstępny szacunek PKB w III kwartale br. GUS poda 30 listopada. Tym samym III kwartał udało się uniknąć technicznej recesji, czyli sytuacji, w której PKB spada dwa kwartały z rzędu. W II kwartale gospodarka skurczyła się bowiem o 2,1 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem. W ujęciu rocznym wzrost PKB wyniósł wówczas 5,8 proc.
W październiku wzrost cen wyniósł 17,9 procent, w porównaniu do października 2021 roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 1,8 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 17,9 procent, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8 procent – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W raporcie przekazano, że „w październiku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 2,9 proc.), mieszkania (o 1,4 proc.), transportu(o 3,1 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,7 pkt. proc., 0,38 pkt. proc., 0,3 pkt. proc. i 0,13 pkt. procent”.
![Alessio TERZI o katastrofie klimatycznej](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2022/11/DXO_4553-1756x1024.jpg)
W jaki sposób historia może pomóc
nam uniknąć katastrofy klimatycznej
🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”
Jurij FELSZTINSKI: Trzecia wojna światowa już trwa
![Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2022/11/min-1820x1024.png)
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
![](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2022/03/coffee-beans-g269502fee_1920-1536x1024.jpg)