Popołudniowe Espresso: Porozumienie Rosja-Pakistan ws. ropy naftowej

Porozumienie Rosja-Pakistan ws. ropy naftowej

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 21. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Jens STOLTENBERG: Wszystkie kraje NATO zgadzają się na członkostwo Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens STOLTENBERG poinformował że „wszystkie państwa NATO zgadzają się, żeby Ukraina stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Stoltenberg powiedział to przed piątkowym spotkaniem grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech. Szef Pentagonu Lloyd AUSTIN podkreślił, że podczas spotkania, sojusznicy będą rozmawiać m.in. o obronie przeciwlotniczej i amunicji dla Ukrainy. 

Odmienne stanowisko zajął minister obrony Niemiec, Boris PISTORIUS, który na antenie telewizji ZDF powiedział, że decyzja dotycząca członkostwa Ukrainy w NATO powinna zapadać z „chłodną głową i gorącym sercem, a nie na odwrót”. Niemiecki minister podkreślił, że nie można tak ważnej decyzji podejmować wyłącznie w ramach solidarności z walczącą Ukrainą.

Także po wizycie Jensa STOLTENBERGA w Kijowie, rzecznik Kremla, Dmitrij PIESKOW, poinformował, że „powstrzymanie członkostwa Ukrainy w NATO pozostaje jednym z celów «specjalnej operacji wojskowej»”.

Porozumienie Rosja-Pakistan ws. ropy naftowej

Pakistan złożył pierwsze zamówienie na rosyjską ropę naftową po obniżonych cenach, które obowiązują w ramach nowej umowy zawartej między stolicami: Islamabadem i Moskwą. W ramach umowy Pakistan będzie kupował od Rosji tylko ropę naftową, a nie rafinowaną. Oczekuje się, że import osiągnie 100.000 baryłek dziennie, jeśli pierwsza transakcja się powiedzie. 

Nowa umowa z Pakistanem daje Rosji nowy rynek zbytu. Z powodu wojny na Ukrainie, Moskwa przekierowuje ropę z rynków zachodnich na m.in. rynki azjatyckie (np. rosnie sprzedaż rosyjskiej ropy do Indii i Chin). Jak wskazują analitycy, nowa umowa z Rosją prawdopodobnie będzie trudna do zaakceptowania dla Pakistanu, ponieważ państwo jest wieloletnim sojusznikiem Zachodu, a także rywalem sąsiednich Indii, które historycznie są bliższe Moskwie. Jak jednak wskazują potrzeby transakcja jest dla Pakistanu korzystna finansowo. Należy podkreślić, że w Pakistanie cały czas brakuje ropy naftowej oraz ciężkiego oleju opałowego, który wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej. 

Statek kosmiczny Starship eksplodował po czterech minutach od startu

Należący do SpaceX statek kosmiczny wybuchł w powietrzu, podczas swojego pierwszego pełnego lotu testowego na orbitę okołoziemską. Do eksplozji doszło po ok. czterech minutach od startu. Statek Starship został wyniesiony przez rakietę Super Heavy z kosmodromu SpaceX w Boca Chica w Teksasie o 8.33 czasu lokalnego (15.33 czasu polskiego). Po odłączeniu od rakiety statek miał za pomocą własnego napędu odbyć ok. 90-minutową podróż dookoła Ziemi. Kiedy jednak nadszedł czas na odłączenie obu części rakiety, statek zaczął się kręcić, po czym eksplodował na wysokości 35 km nad Ziemią.

Przed startem szef SpaceX Elon MUSK wskazywał, że próba może się nie udać, spekulując, że możliwa jest eksplozja rakiety. „To jest pierwszy lot testowy, a celem było zebranie danych […] Więc teraz oczyszczamy płytę startową i przygotowujemy się, by podejść do próby jeszcze raz” – powiedział prowadzący transmisję inżynier startu SpaceX. Starship jest największą i – jak dotąd – najpotężniejszą zbudowaną rakietą. Pełni ona kluczową rolę w planach NASA; na jego pokładzie astronauci mają wylądować na Księżycu w ramach misji Artemis III. Według zapowiedzi szefa SpaceX, Elona Muska, rakieta ma też posłużyć do załogowych lotów na Marsa, a także do szybkich lotów między odległymi miastami na Ziemi.

Prof. Dorota PIETRZYK-REEVES
 Szacunek do wolności i odrębności jest niezbywalną częścią tradycji Rzeczypospolitej

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Mateusz SZPYTMA: Po co pamiętać o przegranym powstaniu? O Powstaniu w Getcie Warszawskim

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Parlament Europejski poparł nadanie statusu kandydata Ukrainie i Mołdawii
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 kwietnia 2023