Popołudniowe Espresso: Rosja odwołała ćwiczenia Zapad przy granicy z Polską

Rosja odwołała ćwiczenia Zapad przy granicy z Polską

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 5. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rosja odwołała manewry Zapad przy polskiej granicy

Rosyjskie media poinformowały, że w tym roku regularne manewry wojskowe Zapad – które Rosja wspólnie z Białorusią przeprowadzała przy polskiej granicy – nie odbędą się. „W tym roku mamy ćwiczenia w Ukrainie” – przekazał w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej Sergiej SZOJGU, minister obrony Rosji.

Manewry strategiczne Zapad odbywały się wspólnie z Białorusią co dwa lata. Jak podał brytyjski wywiad, odwołanie ćwiczeń wynika przede wszystkim z braku sprzętu i ludzi po stronie rosyjskiej. Równocześnie Moskwa przekazała, że najbliższe manewry rosyjskie wojsko przeprowadzi z Koreą Północną. Dodajmy, że agencja informacyjna KCNA przekazała, że Korea Północna przeprowadziła w sobotę symulowane ćwiczenia „taktycznego ataku nuklearnego”, dwiema rakietami manewrującymi dalekiego zasięgu z pozorowanymi głowicami nuklearnymi, w odpowiedzi na sojusznicze ćwiczenia USA i Korei Południowej.

Rustem UMEROW nowym ministrem obrony narodowej Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI odwołał ze stanowiska ministra obrony Ołeksija REZNIKOWA. Jego miejsce ma zająć Rustem UMEROW, dotychczasowy szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. W czasie obecnej wojny Umerow brał udział w kluczowych negocjacjach, m.in. dotyczących eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i wymiany jeńców. 

UMEROW jest Tatarem Krymskim. Urodził się w 1982 roku w Samarkandzie, w rodzinie Tatarów deportowanych z Krymu podczas sowieckich represji w 1944 roku. Jest absolwentem Akademii Zarządzania w Kijowie ze specjalnością gospodarka i finanse. Jak podał portal NV.Ua, w latach 2004-13 Umerow pracował w biznesie i założył własną firmę inwestycyjną. Od 2007 roku był doradcą przywódcy Tatarów Krymskich, Mustafy Dżemilewa. W 2019 roku został wybrany do Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy). Jego nazwisko, jako przyszłego ministra obrony, pojawiło się w mediach ukraińskich w sierpniu br. Według ukraińskiego magazynu „Forbes” przez trzy miesiące szukano kandydata, który zadowoliłby zarówno władze w Kijowie, jak i obywateli i partnerów międzynarodowych Ukrainy.

Szczyt G20 w Indiach bez udziału Xi JINPINGA i Władimira PUTINA

Szczyt przywódców państw grupy G20 odbędzie się w sobotę i niedzielę w indyjskim Delhi. Szczyt oceniany był jako potencjalna okazja na spotkanie Xi JINPINGA z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe BIDENEM. Jak jednak przekazało chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – chińskiej delegacji podczas szczytu G20 w Indiach będzie przewodniczył premier Li QIANG. Jest to pierwszy od 2008 roku szczyt, w którym Xi nie weźmie udziału. Podczas szczytu nieobecny będzie również przywódca Rosji, Władimir PUTIN; z uwagi na nakaz aresztowania za popełnione zbrodnie wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Przed szczytem w Indiach ekonomiści, politycy i wielu milionerów wezwali rządy do nałożenia podatków na najbogatszych na świecie, ostrzegając przed zbliżającą się „katastrofą gospodarczą, ekologiczną, jak również tą związaną z prawami człowieka” spowodowaną rosnącymi nierównościami majątkowymi. Ich żądanie zostało przedstawione przez ponad 300 osób w liście otwartym przed szczytem G20.

Bjørn LOMBORG, Jordan B. PETERSON
Zrównoważony Rozwój? Musimy przyspieszyć i to zdecydowanie

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Max-Erwann GASTINEAU: Jak Francuzi postrzegają Polskę? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 września 2023