Popołudniowe Espresso: Rząd uruchamia narzędzie do sprawdzenia bezpieczeństwa danych

Rząd uruchamia narzędzie do sprawdzenia bezpieczeństwa danych

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 31. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rząd uruchamia narzędzie do sprawdzenia bezpieczeństwa danych

Resort cyfryzacji uruchomił w środę narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić bezpieczeństwo swoich danych w sieci (loginy, hasła). Jest to odpowiedź na wyciek danych Polaków, który miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek. O narzędziu zaproponowanym przez rząd poinformował minister cyfryzacji: „Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy Wasze dane znalazły się w tym wycieku. Zapraszam do korzystania z https://bezpiecznedane.gov.pl„.

Do wycieku danych doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. O zdarzeniu poinformował portal „Zaufana Trzecia Strona”, według którego do sieci trafiło kilka milionów loginów i haseł z Polski. Portal zaznaczył, że nie da się oszacować liczby osób dotkniętych tym incydentem, ale najprawdopodobniej nie można ich liczyć w milionach, bo wiele haseł wirus mógł zaciągnąć z jednego komputera. Według portalu informacje wykradło złośliwe oprogramowanie, a dane na temat kont polskich użytkowników sieci, opublikowano na polskojęzycznym forum w sieci Tor. Te dane to loginy, hasła i adresy internetowe, z których pochodzą. Według „Zaufanej Trzeciej Strony” autorem publikacji jest konto założone ok. dwa miesiące wcześniej, które wcześniej nic nie publikowało.

Premier Kataru i szef talibów prowadzą tajne rozmowy w Afganistanie

Premier Kataru – Mohammed bin Abdulrahman al-Thani – przeprowadził w tym miesiącu tajne rozmowy z najwyższym przywódcą Talibów – Haibatullahem Akhunzadą. Podczas spotkania 12 maja w południowoafgańskim mieście Kandahar przywódcy szukali sposobu zmniejszenia napięć między Afganistanem a społecznością międzynarodową. W czasie rozmów podnoszono także kwestie zniesienia zakazów edukacji i zatrudniania kobiet w Afganistanie. Jak wskazała agencja Reuters, za źródłem zaangażowanym w spotkanie, rozmowy te wskazują na gotowość afgańskich przywódców do dyskusji o zakończeniu ich międzynarodowej izolacji.

O spotkaniu przywódców Kataru i Afganistanu została poinformowana administracja prezydenta USA, Joe Bidena. Jak wskazała agencja Reuters, USA koordynuje teraz „wszystkie kwestie” omawiane przez Katar i Afganiastan, w tym dalszy dialog z Talibami. Spotkanie premiera Kataru i przywódcy Talibów stanowi dyplomatyczny sukces Kataru, który wcześniej skrytykował talibskie restrykcje wobec kobiet. Jednocześnie Katar wykorzystuje długotrwałe więzi z ruchem islamistycznym, aby naciskać na głębsze zaangażowanie Kabulu w relacje ze społecznością międzynarodową.

Elon MUSK spotkał się z szefem chińskiej dyplomacji

We wtorek Elon MUSK przyleciał do Pekinu. Jest to jego pierwsza wizyta w Państwie Środka od 3 lat. Pierwsze rozmowy MUSK przeprowadził z szefem chińskiej dyplomacji. Qin GANG podczas spotkania z Elonem MUSKIEM zapewnił, że Chiny stworzą „lepsze, zorientowane na rynek środowisko biznesowe”. „Chiny są nadal zaangażowane w tworzenie lepszego, zorientowanego na rynek, praworządnego i międzynarodowego środowiska biznesowego dla przedsiębiorstw ze wszystkich krajów; w tym Tesli” – czytamy w nocie opublikowanej na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznej Chin tuż po spotkaniu. Chiny więc jasno podkreślają, że nie rezygnują z koncernów zachodnich.

Z kolei Elon MUSK podkreślił, że Tesla „sprzeciwia się” tzw. decouplingowi, czyli działaniom zmierzającym do likwidacji gospodarczych powiązań między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Agencja Reutera przekazała, że oprócz spotkania z szefem chińskiej dyplomacji, MUSK może spotkać się z innymi, wysokimi rangą chińskimi urzędnikami, a także odwiedzić fabrykę Tesli w Szanghaju.

Nr 53. „Wszystko co Najważniejsze”
już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu,
a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Łukasz BASZCZAK: Matki na polskim rynku pracy

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 maja 2023