Popołudniowe Espresso: Stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany 1 lipca

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany 1 lipca

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 2. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie prawdopodobnie odwołany 1 lipca

We wtorek Rządowe Centrum Legislacji poinformowało o projekcie Ministra Zdrowia, który przewiduje, że 1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Stan ten obowiązywał w Polsce od 16 maja 2022 r. Wcześniej obowiązywał stan epidemii. Na decyzję wpłynął m.in. spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek odnotowywanych zgonów i hospitalizacji. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza „zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw” – wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzania Ministra Zdrowia.

Przepisy dotyczące pandemii zmieniają się także w USA. 1 maja Biały Dom ogłosił, że od 12 maja przestaną obowiązywać wymogi szczepień przeciwko Covid-19 dla zagranicznych podróżnych, pracowników federalnych i pracowników służby zdrowia. Tego samego dnia wygaśnie też pandemiczny stan wyjątkowy. Dotychczasowe wymogi wprowadzono w styczniu 2021 r. tuż po dojściu do władzy obecnej administracji.

Papież FRANCISZEK: Watykan prowadzi misję pokojową na Ukrainie

W niedzielę, w czasie powrotu z trzydniowej pielgrzymki do Węgier, papież FRANCISZEK przekazał, że „Watykan jest zaangażowany w misję pokojową, mającą na celu zakończenie konfliktu między Rosją a Ukrainą”. Papież wskazał też, że jest gotowy pomóc w repatriacji ukraińskich dzieci, wywiezionych do Rosji lub na tereny okupowane przez Rosję. Watykan nie podał jeszcze szczegółów prowadzonej misji.

Podczas pobytu na Węgrzech papież rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z premierem Węgier Viktorem ORBANEM oraz z metropolitą HILARIONEM, przedstawicielem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Budapeszcie. „Podczas tych spotkań […] rozmawialiśmy o wszystkich sprawach [związanych z Ukrainą]. Wszystkich interesuje droga do pokoju” – powiedział Franciszek. Jeszcze przed pielgrzymką do Węgier, papież spotkał się w Watykanie z premierem Ukrainy Denysem SZMYHALEM, z którym omówił możliwą „formułę pokoju” pomiędzy Ukrainą a Rosją. Szmyhal prosił też o pomoc w repatriacji ukraińskich dzieci.

ONZ: Niedługo ponad 800 tys. ludzi może opuścić Sudan

Od 15 kwietnia w Sudanie trwają walki między rządową armią a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Do tej pory zginęło ponad 500 osób. Walki przyczyniły się do masowej migracji mieszkańców  do sąsiednich krajów, w tym do Egiptu, Czadu, Republiki Środkowoafrykańskiej i Sudanu Południowego.

Ostatnie dane, zebrane przez UNHCR (agencję ONZ ds. uchodźców), wskazują, że co najmniej 73 000 osób przybyło już do tych krajów z Sudanu. Jak poinformował rzecznik UNHCR, obecnie z Sudanu emigrują głównie przebywający w kraju uchodźcy z Sudanu Południowego oraz sami obywatele Sudanu. Walki wpłynęły również na masowy eksodus obcokrajowców, pracowników międzynarodowych i dyplomatów. Jeszcze w ubiegły wtorek ONZ szacowało, że z Sudanu ucieknie 270 tys. osób. Dzisiaj szacunki te są trzykrotnie wyższe i zakładają, że niedługo z kraju ucieknie ponad 800 tys. ludzi.

Istotny jest również fakt, że Stany Zjednoczone po 32 latach wznowiły produkcję głowic jądrowych; w 2023 roku powstanie 80 ładunków zawierających pluton, stanowiących kluczowy element konstrukcji strategicznych i taktycznych pocisków nuklearnych – odnotował doradca szefa MSW Ukrainy Anton HERASZCZENKO, powołując się na amerykański resort energii. Zaplanowano też profilaktyczne działania na rzecz przedłużenia przydatności bojowej rozmieszczonych w Europie bomb lotniczych B61-12 oraz modernizacji pocisków balistycznych Trident II, przenoszonych przez okręty podwodne. Wznowienie amerykańskiego programu nuklearnego zostało zatwierdzone przez prezydenta Joe Bidena i będzie kosztowało Waszyngton 634 mld dolarów w okresie do 2031 roku.

Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI: 
Polska wolność, rosyjskie samodzierżawie. 
Historia narodów Europy Środkowej wobec Konstytucji 3 maja

Podcasty 🎧#Miesięcznik

„Ukraina postawiła się jak Polska”
52. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 maja 2023