

Michał KŁOSOWSKI
Papież wart jest mszy
Wszystkie dotychczasowe spotkania Macrona z Franciszkiem demonstrowały sporą zażyłość między oboma przywódcami.

Popołudniowe Espresso
Stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany 1 lipca
We wtorek Rządowe Centrum Legislacji poinformowało o projekcie Ministra Zdrowia, który przewiduje, że 1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Michał KŁOSOWSKI
Burzliwa dekada
Pontyfikat papieża Franciszka na „bardzo ciekawe czasy” – fragment najnowszej książki Michała KŁOSOWSKIEGO “Dekada Franciszka” wyd. przez “Wydawnictwo Wszystko co Najważniejsze”.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 467 Wszystko co Najważniejsze. Dekada Franciszka
Dekada Franciszka to czas zmiany świata, który papież nazywa zmianą epoki. Lawinowy przyrost uzależnienia od technologii, odchodzące w niepamięć paradygmaty ekonomiczne i zmieniające się relacje międzynarodowe — w tej dekadzie wydarzyło się wiele a my próbujemy to opisać.

Instytut Nowych Mediów
«Dekada Franciszka» Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży
Początek„dekady Franciszka” wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła.
Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia Czy śmierć Benedykta XVI będzie nowym otwarciem dla pontyfikatu papieża Franciszka?
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI pochyla się nad komentarzami narastającymi wokół pogrzebu Benedykta XVI. Jak podkreśla, dorobek Ratzingera będzie analizowany jeszcze przez wiele lat.

Papież FRANCISZEK
Nikt nie może ocalić się sam
Wojna na Ukrainie pochłania niewinne ofiary i szerzy niepewność, nie tylko wśród osób bezpośrednio nią dotkniętych, ale w sposób rozpowszechniony i nieoszczędzający nikogo, nawet wśród tych, których, w odległości tysięcy kilometrów dotykają jej skutki uboczne – wystarczy pomyśleć o problemach ze zbożem oraz o cenach paliwa.

Popołudniowe Espresso
Książka, którą prezydent Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną
Jest środa, 26. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje Książka, którą prezydent Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną Podczas poniedziałkowej audiencji prezydent Francji Emmanuel Macron podarował papieżowi Franciszkowi książkę „Projet de Paix Perepetuelle” z pieczątką „Czytelnia Akademicka we Lwowie”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przekazał, że książka nie…
Michał KŁOSOWSKI
#NajwazniejszeDnia. Co papież Franciszek robi dla Ukrainy?
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI wyjaśnia ostatnie słowa papieża Franciszka potępiające Władimira Putina oraz wskazuje co Franciszek zrobił do tej pory, aby pomóc osiągnąć pokój między Ukrainą a Rosją.

Ks. prof. Józef KLOCH
Sprawdzian z wojny sprawiedliwej. Czas, by skorygować błędną Ostpolitik Watykanu
Czy można wymagać od Franciszka, papieża pochodzącego z Argentyny, by znał ze szczegółami problematykę rosyjskiego podejścia do krajów Europy Środkowo-Wschodniej? Zapewne nie. Ale tej niewiedzy Kościół może zaradzić, zwracając się do znawców zagadnień dotyczących byłych demoludów.

Juliusz BRAUN
Papieża Franciszka Biblia pauperum
Jeśli dwaj jego poprzednicy byli – choć w różny sposób – papieżami słowa, to Franciszek jest niewątpliwie papieżem obrazu.

Andrea TORNIELLI
Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny
Fakt, że papież nigdy nie wskazał agresora w żadnej wojnie w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest całkiem naturalny. Nawet Święty Jan Paweł II nigdy tego nie robił. Przykładem może być wojna na Bałkanach – Jan Paweł II nigdy nie wymienił Miloszevicia, mimo że popełnił on wiele zbrodni wojennych.

Michał KŁOSOWSKI
Władimir Putin zjednoczył swoich oponentów
Okazuje się, że Władimir Putin swoimi agresywnymi działania zjednoczył swoich wrogów, zjednoczył swoich oponentów – mówi w komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Papież FRANCISZEK
Polityka jest czymś dobrym. Powinna być taką w praktyce, bo jest najwyższym obowiązkiem obywatela
Cierpienie zbliża nas do siebie, a uznanie, że należymy do tego samego kruchego rodzaju ludzkiego, pomoże zbudować bardziej zintegrowaną i pokojową przyszłość.

Chase PADUSNIAK
Katechetyczna teologia polityczna Josepha Ratzingera
Człowiek jest rzeczywiście, jak mówi Arystoteles, „istotą polityczną”, ale nie można go zredukować do polityki i ekonomii. Prawdziwy i najgłębszy problem z teologiami wyzwolenia widzę w ich skutecznym pominięciu idei Boga.

Christopher WHITE
Timothy NAFTALI
Joe Biden i papież Franciszek mogą dokonać cudu w najważniejszej kwestii
W jaki sposób nowy amerykański przywódca i liberalny papież – podobnie jak prezydenci i papieże przed nimi – mogą współpracować na rzecz transformacji amerykańskiej polityki?

Antonio SPADARO SJ
Kościół jest zawsze w kryzysie. To klucz do jego reformy
Jeśli istnieje słowo podsumowujące sytuację, której doświadcza dziś świat, to jest nim słowo „kryzys”. W swoim przemówieniu do Kurii Rzymskiej, z okazji życzeń bożonarodzeniowych, papież Franciszek przywołał je aż 46 razy.

Dominik DUBIEL SJ
Czy Dante Alighieri był teologiem? Myśl papieża Franciszka w liście apostolskim „Candor lucis aeternae”
Mistrzowska próba odpowiedzi na wezwanie ducha dzisiejszych czasów, w których znaczna część społeczeństw traci zaufanie do autorytetów (nie tylko) kościelnych.

Michał KŁOSOWSKI
Pielgrzymka nadziei. Franciszek w Iraku
Pielgrzymkę w te rejony Bliskiego Wschodu – do Iraku, Egiptu i Izraela – planował już Jan Paweł II – pisze Michał KŁOSOWSKI na kilka dni przed wylotem do Iraku, skąd będzie relacjonował kolejną papieską pielgrzymkę.

Papież FRANCISZEK
Powróćmy do marzeń. Droga do lepszej przyszłości
Poszukiwanie dobra wspólnego to znacznie więcej niż suma tego, co jest dobre dla jednostek. Oznacza to szacunek dla wszystkich obywateli i poszukiwanie skutecznej odpowiedzi na potrzeby tych, którzy mają najmniej szczęścia.