Popołudniowe Espresso: Starcia etniczne w indyjskim Manipurze

Starcia etniczne w indyjskim Manipurze

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Jest wtorek, 9. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rosyjski Dzień Zwycięstwa.
Ambasador Rosji nie złożył kwiatów na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie

9 maja Rosja świętuje Dzień Zwycięstwa, czyli dzień zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji w Moskwie trwają dziś uroczystości, podczas których głos zabrał Władimir Putin. Podczas tradycyjnej defilady na placu Czerwonym Putin zwrócił się do zachodu: „dziś cywilizacja ponownie znajduje się w punkcie zwrotnym. Rozpętała się prawdziwa wojna przeciwko naszej ojczyźnie, ale my zapewnimy sobie bezpieczeństwo (…) zachodnie elity sieją rusofobię i agresywny nacjonalizm. Ci, którzy zbierają nazistów z całego świata, by atakować Rosję, chcą zniwelować skutki II wojny światowej”. Putin podkreślał, że jest „dumny z uczestników specjalnej operacji wojskowej”.

Z okazji Dnia Zwycięstwa ambasador Rosji w Warszawie, Siergiejew Andriejew, chciał złożyć kwiaty przed pomnikiem „Pamięci żołnierzy armii radzieckiej Poległych o wyzwolenie Polski spod niemieckiej okupacji w latach 1944-1945″. Ambasadora otoczył jednak otoczony tłum ludzi protestujących przeciwko wojnie, dlatego też zrezygnował on i nie wszedł na teren nekropolii. 

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula VON DER LEYEN z wizytą w Kijowie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula VON DER LEYEN przybyła rano do Kijowa. W planie wizyty jest m.in. spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem ZEŁENSKIM. „Dobrze jest być z powrotem w Kijowie, gdzie każdego dnia bronione są drogie nam wartości. Jest to więc odpowiednie miejsce do świętowania Dnia Europy. Z zadowoleniem przyjmuję decyzję prezydenta Zełenskiego o ustanowieniu 9 maja Dniem Europy również tutaj na Ukrainie” – napisała szefowa KE na Twitterze.

Mowa o dekrecie, który dziś podpisał prezydent ZEŁENSKI, na mocy którego na Ukrainie – podobnie jak we wszystkich krajach UE – 9 maja obchodzony będzie Dzień Europy. „Co roku, 9 maja, będziemy upamiętniać naszą historyczną jedność, jedność wszystkich Europejczyków, którzy zniszczyli nazizm i pokonają rusyzm” – powiedział prezydent Ukrainy. Ponadto ZEŁENSKI poinformował wczoraj, że wniósł do parlamentu projekt ustawy, w którym zaproponował ustanowienie 8 maja Dniem Pamięci Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej.

Jak wskazał rzecznik KE, Eric MAMER, przyjazd przewodniczącej Ursuli VON DER LEYEN ma na celu potwierdzenie niezachwianego wsparcia Unii Europejskiej dla kraju, który odpiera rosyjską agresję.

Starcia etniczne w indyjskim Manipurze

3 maja w stanie Manipur w północno-wschodnich Indiach wybuchły walki etniczne między grupami Kuki i Meitei. Władze nałożyły blokadę internetu i wydały rozkazy strzelania w „ekstremalnych przypadkach” w celu opanowania przemocy. Jak przekazali dziennikarze CNN dotą w starciach zginęło co najmniej 55 osób, a kolejnych 260 trafiło do szpitali. Zamieszki wybuchły po marszu protestacyjnym zorganizowanym przez grupę etniczną Kuki, która sprzeciwia się możliwemu włączeniu dominującej w tym stanie grupy etnicznej Meitei do „zarejestrowanych kast i plemion”.  Status ten, zgodnie z konstytucją Indii, przysługuje grupom społecznym o najniższym statusie ekonomicznym. Według szacunków ma go co czwarty mieszkaniec Indii. Dyrektor generalny policji Manipuru, DOUNGEL, powiedział, że wydano rozkazy, aby podjąć surowe działania przeciwko każdemu, kto zostanie znaleziony zaangażowany w akty przemocy. „Poprosiliśmy armię o przeprowadzenie marszów flagowych w obszarach dotkniętych przemocą i poinstruowaliśmy siły, aby podjąć surowe działania przeciwko każdemu, kto jest zaangażowany w przemoc” – powiedział dziennikarzom Doungel. Blokada internetu utrudniła przepływ informacji z Manipuru, dlatego niewiele wiadomo o ostatnich starciach. 

Jak poinformowała jednostka armii indyjskiej z siedzibą w Nagaland, 13 000 osób szukało schronienia przed starciami. W czwartek siły bezpieczeństwa wystrzeliły gaz łzawiący w Imphalu, aby rozproszyć protestujących, z których niektórzy podpalili pojazdy i domy w części miasta.

Jarosław KORDZIŃSKI
Egzamin dojrzałości. Więcej pytań niż odpowiedzi

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Aleksandra DUDA: Jak zainteresować historią młode pokolenie?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

coffee
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 maja 2023