Popołudniowe Espresso: Turcja nie poprze członkostwa Szwecji w NATO

Turcja nie poprze członkostwa Szwecji w NATO

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 24. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska skierowała wniosek do Niemiec ws. Leopardów 2

„Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę” – poinformował  we wtorek wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister wzywał władze Niemiec do „dołączenia się do koalicji”, która dostarczy czołgi i wesprze Kijów.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do wniosku skierowanego do Berlina i podkreślił: „mam nadzieję, że ta odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko, ponieważ Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób”. Presja na władze Niemiec jest coraz mocniejsza, jednak nadal nie ma decyzji ws. przekazania Ukrainie Leopardów 2. Przypomnijmy, że szefowa dyplomacji Niemiec, Annalena Baerbock poinformowała w niedzielę, że Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska lub inne kraje przekażą czołgi walczącej Ukrainie.

Turcja nie poprze członkostwa Szwecji w NATO

„Szwecja nie powinna oczekiwać, że Turcja poprze jej członkostwo w NATO” – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip ERDOGAN. Komentarz prezydenta pojawił się po antytureckich protestach w Sztokholmie, gdzie Szwedzi przed ambasadą Turcji protestowali przeciwko szwedzkiej ofercie przystąpienia do NATO. Podczas demonstracji spalono kopię Koranu. W odpowiedzi na ten akt, w Ankarze, pod ambasadą Szwecji, spalono szwedzką flagę. Turcja, podobnie jak Węgry, nie ratyfikowała wejścia Szwecji oraz Finlandii do NATO. „Oczywiste jest, że ci, którzy dopuścili się takiego haniebnego zachowania przed ambasadą naszego kraju, nie mogą oczekiwać od nas żadnego poparcia członkostwa w NATO – mówił prezydent Erdogan. Dodając, że „jeśli Szwecja tak bardzo wspiera członków organizacji terrorystycznej i wrogów islamu, radzimy jej powierzyć im obronę swojego kraju”. Mowa o sobotnim proteście, który miał miejsce przed turecką ambasadą w Sztokholmie. Podczas protestu duńsko-szwedzki aktywista Rasmus Paludan, jednocześnie założyciel antymuzułmańskiej partii Stram Kurs spalił Koran.

„Mocno popieramy dążenia Szwecji i Finlandii do wstąpienia do NATO i uważamy że są one w pełni gotowe” – mówił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Podkreślając, że zarówno Szwecja, jak i Finlandia muszą dojść do porozumienia z władzami Turcji. Z kolei minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto odnosząc się do słów Erdogana zaznaczył, że Helsinki będą musiały pomyśleć o zakończeniu procesu akcesyjnego do NATO, bez względu na sytuację Szwecji. „Protestujący igrają z bezpieczeństwem Finlandii i Szwecji” – mówił szef fińskiego MSZ, Pekka Haavisto.

Prezydent USA nominuje wysłannika ds. praw człowieka w Korei Północnej, pierwszego od 2017 roku

Prezydent Joe BIDEN nominował Julie TURNER, wieloletnią dyplomatkę, a jednocześnie dyrektor sekcji azjatyckiej w biurze ds. praw człowieka w Departamencie Stanu USA. Stanowisko to było nieobsadzone przez całą kadencję Donalda Trumpa.

Utworzone w 2004 roku stanowisko specjalnego wysłannika ds. praw człowieka w Korei Północnej ma rangę ambasadora. Stanowisko powstało w celu lobbowania w kwestii praw człowieka w Korei Północnej. Joe Biden wielokrotnie obiecywał, że prawa człowieka będą w centrum jego polityki zagranicznej. Departament Stanu USA w swoim ostatnim raporcie dotyczącym praw człowieka poinformował o łamaniu praw człowieka w Korei Północnej. Należą do nich m.in. masowe zamykanie w zakładach karnych, ale i przymusowa praca. Korea Północna wielokrotnie odrzucała oskarżenia o łamanie praw człowieka.

Jan ŚLIWA: Niemcy i Polska dokonywały wielokrotnie przeciwnych wyborów

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Andrzej NOWAK: Polacy lubią upominać się o wolność. 160. rocznica powstania styczniowego

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 stycznia 2023