
Jest czwartek, 20. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Paszport w 15 minut na Lotnisku Chopina
Szef MSWiA, Mariusz KAMIŃSKI, ogłosił, że w specjalnym punkcie, znajdującym się na Lotnisku Chopina w Warszawie, w ciągu 15 minut będzie można wyrobić tymczasowy paszport. Szef MSWiA wskazał, że „są sytuacje, w których obywatele nie mogą przekroczyć granicy, nie mogą wyjechać za granicę z powodu utraty ważności paszportu, z powodu utraty samego paszportu wynikającego z zagubienia, z kradzieży”.
Paszport tymczasowy będzie ważny maksymalnie przez rok. „Czyli może być ważny przez miesiąc, przez dwa czy przez trzy; będziemy na miejscu oceniali, jaka będzie jego ważność. Będziemy brali oczywiście pod uwagę przepisy kraju przyjmującego, ale także i czas podróży zagranicznej” – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz GRODECKI. Uruchomienie punktu ma związek z licznymi prośbami dotyczącymi przyśpieszenia wydawania dokumentów paszportowych, jakie w tej sprawie wpływały zarówno do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, ale także wojewodów.
Sekretarz generalny NATO z wizytą w Kijowie
W czwartek Jens STOLTENBERG przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa. O obecności sekretarza generalnego na Ukrainie poinformował portal Kyiv Independent. Serwis opublikował na Twitterze zdjęcia STOLTENBERGA, który oddaje hołd poległym żołnierzom ukraińskim w pobliżu Ściany Pamięci Poległych za Ukrainę. Lokalne media poinformowały, że głównym celem wizyty sekretarza NATO jest spotkanie z prezydentem Wołodymyrem ZEŁENSKIM.
Władze zaznaczyły, że niezapowiedziana wizyta szefa sojuszu spowodowana była względami bezpieczeństwa. Z tego powodu nie znamy również konkretów dotyczących rozmów z prezydentem ZEŁENSKIM.
W Sudanie cały czas trwają walki
Zapowiedziane w Sudanie zawieszenie broni – między rządowymi siłami a paramilitarna grupą RSF – nie spowodowało całkowitego wstrzymania walk. Sytuacja była spokojniejsza jedynie przez kilka godzin. Przypomnijmy, że było to kolejne zawieszenie broni, które miało obowiązywać dobę, od godziny 18 w środę.
Organizacje humanitarne, które cały czas pracują na miejscu poinformowały, że trwające walki utrudniają, a nawet uniemożliwiają bezpieczną ewakuację cywilów. Problem jest również z wywozem ciał, które leżą na ulicach. „Żadna ze stron konfliktu nie zagwarantowała nam możliwości działania, nie mogliśmy wysłać medyków ani karetek pogotowia” – zaalarmowali przedstawiciele sudańskiego Stowarzyszenia Medycznego. W Sudanie brakuje żywności, problemy są również z elektrycznością. Część szpitali została całkowicie zniszczona, reszta jest przepełniona rannymi. Z najnowszych danych ONZ wynika, że w ciągu ostatnich pięciu dni, w wyniku trwających walk, zginęło blisko 300 osób, a ponad 3 tysiące zostało rannych.

Demokracja w czasach e-polityki
Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze
Mateusz SZPYTMA: Po co pamiętać o przegranym powstaniu? O Powstaniu w Getcie Warszawskim

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
