Popołudniowe Espresso:  Zełenski prosi G7 o broń przeciwlotniczą

Zełenski prosi G7 o broń przeciwlotniczą

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 11. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Straż pożarna rozpoczęła kontrole schronów w całej Polsce

Komendy powiatowe straży pożarnej rozpoczęły inwentaryzację stanu schronów w Polsce. Jak przekazał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, jest to działanie związane z podstawami ochrony ludności i obrony cywilnej. Minister wskazał, że w całym kraju jest 62 tysiące schronów. – Strażacy sprawdzają, w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku. Jeśli nie, to będziemy podejmować działania, żeby je przystosować do użytku – tłumaczył Maciej Wąsik. Jak wskazał minister, straż pożarna odpowiada za obronę cywilną w kraju, stąd decyzja, aby to właśnie strażacy sprawdzili schronienia w Polsce.

Akcja potrwa dwa miesiące. W tym czasie strażacy będą wizytować również te obiekty, które można tak przystosować, by pełniły funkcję schronów. Po zakończonych kontrolach MSWiA wyda komunikat, który poinformuje obywateli o stanie polskich schronów. Minister podkreślał, że działania zostały zaplanowane dużo wcześniej. „Są to działania w pewien sposób rutynowe. Tu jest taka koincydencja zdarzeń z ostrzałem oczywiście cywilnego Kijowa, ale tak naprawdę ta akcja była już jakiś czas temu zaplanowana”.

Joe Biden zwołał pilny szczyt G7 po poniedziałkowych atakach rakietowych Rosji

We wtorek liderzy G7 spotkali się w ramach wirtualnego szczytu, w którym wziął również udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rozmowy miały dotyczyć ostatnich rosyjskich ataków, a także pomocy dla Ukrainy. Poruszona miała zostać także kwestia pociągnięcia do odpowiedzialności przywódcy Rosji Władimira Putina.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił przywódców grupy państw G7 o pilne dostarczenie Ukrainie broni przeciwlotniczej. Jak wskazał w poniedziałkowej rozmowie z Joe Bidenem systemy obrony powietrznej mają być „priorytetem numer 1″. Jak wskazuje agencja Reuters prezydent Biden obiecał dostarczyć więcej broni przeciwlotniczej. – Te ataki tylko dodatkowo wzmacniają nasze zaangażowanie, by wspierać naród ukraiński. Razem z naszymi sojusznikami i partnerami będziemy kontynuować nakładanie sankcji na Rosję za jej agresję, pociągać Putina i Rosję do odpowiedzialności za ich okrucieństwa i zbrodnie wojenne, i dostarczać wsparcie potrzebne siłom ukraińskim do obrony swojego kraju i swojej wolności — zaznaczył prezydent Biden. Prezydent USA ponownie wezwał Rosję do zakończenia agresji i wycofania swoich wojsk z Ukrainy.

Pilny szczyt odbywa się dzień po tym, jak Rosja zrzuciła pociski manewrujące na ukraińskie miasta. Zginęło w nich co najmniej 11 osób, a 89 zostało rannych. Uszkodzono co najmniej 70 obiektów infrastruktury, w tym 29 obiektów infrastruktury krytycznej. Rosja poinformowała, że ​​we wtorek będzie kontynuować naloty na ukraińską infrastrukturę energetyczną i wojskową.

W Bayeux uhonorowano korespondentów wojennych

We francuskim Bayeux przyznano Prix Bayeux-Calvados-Normandie des correspondants de guerre. Od 29 lat nagroda ta przyznawana jest korespondentom wojennym. Dziennikarze i fotoreporterzy wyróżnieni zostali w kategoriach : fotografia, reportaż telewizyjny, prasa, radio i materiały video. 

Sześć z dziesięciu głównych nagród otrzymali korespondenci wojenni, relacjonujący konflikt w Ukrainie. Evgeniy Maloletka otrzymał nagrodę za fotografię z okupowanego Mariupola. Théo Maneval i Pierre Dehoorne otrzymali nagrodę za reportaż telewizyjny z Ukrainy. Nagrodę publiczności w kategorii „fotografia” otrzymał Vadim Ghirda, autor fotografii, przedstawiającej dzieci w oknie pociągu w stronę Lwowa. Maurine Mercier została wyróżniona za audycję radiową, poświęconą masakrze w Buczy. W kategorii materiału video nagrodę otrzymał Mstyslav Chernov za reportaż z Mariupola, a w kategorii „prasa” nagrodę otrzymał Nicolas Delesalle, korespondent „Paris Match” w Ukrainie.

Nagrody otrzymali również korespondenci w Burkina Faso (Mariam Ouedraogo za reportaż prasowy o deportowanych kobietach), Afganistanie (Dorothée Ollieric, Nicolas Auer i Mortaza Behboudi za reportaż telewizyjny o afgańskich dziewczynkach sprzedawanych aby przeżyć)i Sudanie (Abdulmonam Eassa w kategorii fotoreportażu i Philip Cox w kategorii „telewizja”).

Sobór
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKi
Sobór – historia, która trwa dalej

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Tariq MODOOD: Państwo szanujące kultury większości i mniejszości

Podcasty Najważniejsze. Tariq MODOOD: Państwo szanujące kultury większości i mniejszości
Podcasty Najważniejsze. Tariq MODOOD: Państwo szanujące kultury większości i mniejszości

Klub Kawowy


Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 października 2022