Adam PLESKACZYŃSKI: Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce 1939–1945
Adam PLESKACZYŃSKI

Adam PLESKACZYŃSKI

Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce 1939–1945

Najwięcej zdjęć rejestrujących zbrodnie popełniane na ziemiach polskich ma proweniencję niemiecką. Odnajdywano je po wojnie w opuszczonych przez Niemców biurach, prywatnych mieszkaniach, niektóre pochodziły z zakładów fotograficznych, w których pozostawiano odbitki i negatywy.

Jan ROKITA: Zamordowani za ludzką dobroć
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Zamordowani za ludzką dobroć

Dziesiątego września 2023 roku polska rodzina, złożona z męża, żony i ich siedmiorga małych dzieci, zostaje ogłoszona błogosławioną. Są to Józef i Wiktoria Ulmowie.

Karol NAWROCKI: Niemieckie wyparcie
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Niemieckie wyparcie

Zbrodni niemieckich z II wojny światowej nie da się zawęzić ani do nazistów, ani do Holokaustu. Bez zbliżenia stanowisk w tej sprawie trudno o autentyczne polsko-niemieckie pojednanie.

Ryszard KOTARBA: Żydzi Krakowa w dobie zagłady
Ryszard KOTARBA

Ryszard KOTARBA

Żydzi Krakowa w dobie zagłady

Budowa obozu. Jeszcze w 1940 r. w „Gazecie Żydowskiej” można było przeczytać idylliczny tekst Rozmyślania na cmentarzu, o spokojnym żydowskim miejscu na Krzemionkach, gdzie wokół hali ceremonialnej i murów cmentarnych rozciągały się zielone wzgórza, trawy, „krajobraz jak w górach”. Rzeczywiście, obóz usytuowano w naturalnej głębinie pomiędzy dwoma rozległymi wzniesieniami Krzemionek. Teren był nierówny, górzysty i kamienisty, ze wzgórzami sięgającymi 230-250 m n.p.m., w części bagienny i malaryczny. 

Prof. Patryk PLESKOT: Katownia przy Szucha 25
Prof. Patryk PLESKOT

Prof. Patryk PLESKOT

Katownia przy Szucha 25

Oprawcy nie zważali na płeć, wiek, status materialny, kondycję fizyczną. Bito dwunastoletnich chłopaków i kobiety w finalnym stadium ciąży; upokarzano, rozbierając do naga. Jęki, krzyki, zawodzenia, odgłosy uderzających pałek, pejczy, drągów, kolb, upadających ciał i śmiertelnych drgawek zagłuszano rozkręconym na maksymalną głośność radiem. 

Tomasz ŁABUSZEWSKI: Ukradzione dzieciństwo
Tomasz ŁABUSZEWSKI

Tomasz ŁABUSZEWSKI

Ukradzione dzieciństwo

Album Ukradzione dzieciństwo/Stolen Childhood opowiada historię najbardziej bezbronnej kategorii polskich ofiar II wojny światowej – czyli dzieci. Nie jest to jednak opowieść jednowymiarowa, sprowadzająca rolę najmłodszego pokolenia wyłącznie do kategorii ofiar.

Prof. Stephan LEHNSTAEDT: Co Niemcy wiedzą o niemieckich zbrodniach w Polsce?
Prof. Stephan LEHNSTAEDT

Prof. Stephan LEHNSTAEDT

Co Niemcy wiedzą o niemieckich zbrodniach w Polsce?

Niemieckie skojarzenia z atakiem na Polskę w 1939 r. ograniczają się w dużym stopniu do wyreżyserowanego zdjęcia niemieckich żołnierzy wyłamujących szlaban graniczny w Sopocie, które wciąż – ma się wrażenie – ilustruje co drugi artykuł prasowy o II wojnie światowej w Polsce, i okrętu „Schleswig-Holstein” ostrzeliwującego Westerplatte.

Karolina TRZESKOWSKA-KUBASIK: Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju
Karolina TRZESKOWSKA-KUBASIK

Karolina TRZESKOWSKA-KUBASIK

Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju

Liczba osób rozstrzelanych na terenie Lasu Wełeckiego jest trudna do ustalenia. Według wstępnych szacunków na terenie Lasu Wełeckiego rozstrzelano od 500 do 1000 osób. Ustalono około 100 nazwisk ofiar.