Prof. Roberto RABEL: Niezadrażnianie relacji z Moskwą podstawą polityki Indo-Pacyfiku
Prof. Roberto RABEL

Prof. Roberto RABEL

Niezadrażnianie relacji z Moskwą podstawą polityki Indo-Pacyfiku

Fakt, że Chiny nie są w stanie nawet łagodnie skarcić Moskwy, jest dla świata sygnałem, iż partnerstwo Pekinu z Putinem liczy się dla nich bardziej niż zazwyczaj nieugięte forsowanie nienaruszalności suwerennych granic i polityki nieingerowania w wewnętrzne sprawy innych państw.

Dariusz GAWIN: Podzielony Zachód i peryferyjna Europa
Dariusz GAWIN

Dariusz GAWIN

Podzielony Zachód i peryferyjna Europa

Zachód rozpadł się na wspólnotę Anglosasów, gotową do rywalizacji z Chinami o to, kto będzie wytyczał kierunek dziejów powszechnych, oraz na Europę, która chciała sprytnie zachować neutralność w tym sporze, a stała się w najlepszym wypadku strefą peryferyjną globalnej polityki.

Richard MAUDE: Potrzeba dziś silnego, globalnego przywództwa Ameryki
Richard MAUDE

Richard MAUDE

Potrzeba dziś silnego, globalnego przywództwa Ameryki

Jedną z możliwych wizji przyszłości jest świat biedniejszy, gorszy, mniejszy – jak niedawno prognozował były indyjski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Shivshankar Menon. Byłby to poszatkowany świat silniejszych nacjonalizmów, wyższych murów, sfer wpływów i postaw typowych dla gry o sumie zerowej, obszar wrogich relacji między USA a Chinami. To, jak Ameryka postąpi i jak począwszy od teraz, będzie się angażować w skali globalnej, zadecyduje w dużo większym stopniu niż jakikolwiek inny czynnik o tym, jaki świat po pandemii odziedziczymy. Potrzeba będzie czegoś więcej niż polityki typu Najpierw Ameryka.

Jan ŚLIWA: Polityczny makiawelizm
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Polityczny makiawelizm

Jaką politykę powinno prowadzić supermocarstwo, by możliwie niskim kosztem osiągać swoje autentyczne cele strategiczne? Jak powinno lawirować między skonfliktowanymi mocarstwami państwo o średniej sile? I w końcu – jak ma dbać o swoje bezpieczeństwo Polska, ambitny średniak?

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (117). Na Wyspie Kangura
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (117). Na Wyspie Kangura

Charakterystyczne dla tego miejsca jest to, że panuje zakaz sprowadzania obcych gatunków roślin i zwierząt, występuje tam bowiem wiele rodzimych gatunków, które nie żyją nigdzie indziej na świecie. Dość wspomnieć o kangurze szarym, kolczatce australijskiej i uchatce australijskiej – to tylko niektóre z gatunków, których nie zobaczymy w środowisku naturalnym w innych miejscach na świecie. Znajduje się tam także duża kolonia, sprowadzonych na wyspę w XIX wieku, misiów koala.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (116). W australijskim outbacku
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (116). W australijskim outbacku

Pobyt w Południowej Australii zaczęliśmy od zwiedzania kopalni w niezwykłym, słynącym z wydobycia cennych opali, miasteczku Coober Pedy. Niezwykłym także dlatego, że znaczna większość jego mieszkańców żyje… pod ziemią! Niesamowite pustynne obszary, wysuszone i pokryte osadem z soli jeziora, ogromne przestrzenie i niezwykle charakterystyczne dla australijskiego outbacku, ciągnące się aż po horyzont drogi…

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (115). Australia. Szlakiem pionierów
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (115). Australia.
Szlakiem pionierów

Dwa tygodnie i ponad 3000 km, pokonanych w dużej mierze samochodem i czasami także samolotem. Trasę wyznaczała słynna Explorer’s Way, czyli szlak wytyczony w latach 60. XIX wieku przez Johna McDoualla Stuarta, na potrzeby budowy linii telegraficznej. Trasa z Darwin na północy kontynentu, aż do Adelajdy, na południu.