Prof. Teodor SEDLARSKI: Trójmorze jest naszą wspólną szansą
Prof. Teodor SEDLARSKI

Prof. Teodor SEDLARSKI

Trójmorze jest naszą wspólną szansą

Badania naukowe i innowacje odgrywają kluczową rolę w strategii rozwoju i zatrudnienia Unii Europejskiej. Stymulowanie działań w tych sektorach pozwoli opracować odpowiednie rozwiązania umożliwiające sprostanie istotnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne, zdrowie publiczne, warunki życia i pracy.

Jarosław SZAREK: Polscy innowatorzy zmienili świat
Jarosław SZAREK

Jarosław SZAREK

Polscy innowatorzy zmienili świat

Dzięki Polakom rozwinęła się elektronika, chemia, przemysł lotniczy. Polacy skonstruowali ręczne wykrywacze min i rozszyfrowali niemiecką Enigmę, dzięki czemu szybciej skończyła się II wojna światowa.

Jan Filip STANIŁKO: Sarmacki kapitalizm III RP. Polska potrzebuje zmiany w myśleniu o innowacjach
Jan Filip STANIŁKO

Jan Filip STANIŁKO

Sarmacki kapitalizm III RP. Polska potrzebuje zmiany w myśleniu o innowacjach

Wynalazki made in Poland pozostają zazwyczaj wyspowe, nieskojarzone z szerszym produktem. Dlatego też w polskim pejzażu kapitalizmu dominują przedsiębiorstwa przypominające albo samowystarczalne warsztaty, albo integratorów komponentów z importu, albo ekstensywne konglomeraty, które produkują rzeczy nieskomplikowane, np. mleko.

Mateusz MORAWIECKI: Wspólnie wytyczamy nowe szlaki innowacyjnej gospodarki
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Wspólnie wytyczamy nowe szlaki innowacyjnej gospodarki

Wszyscy przedsiębiorcy polscy i talenty z całego świata mogą liczyć na współpracę z państwem polskim, na budowę takiego ekosystemu, który pozwoli realizować te projekty w dobrej, bliskiej kooperacji. Nie wiemy, jak będzie kształtować się przyszłość. Nie wiemy do końca, którymi drogami pójść. Wiele z nich zostało zasypanych przez COVID. Nie przedrzemy się już przez te ścieżki. Wytyczamy nowe szlaki. I albo znajdziemy te nowe drogi, albo z Wami, drodzy przedsiębiorcy, te drogi wspólnie wytyczymy.

Prof. Michał KLEIBER: Pakt na rzecz polskiej innowacyjności - niezbędny dziś, szczególnie dziś
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Pakt na rzecz polskiej innowacyjności - niezbędny dziś, szczególnie dziś

W życiu politycznym, stymulowanym przez niektóre media, zbyt często dominuje pusta retoryka, przewaga interesu partyjnego nad interesem państwa, promocja krzykliwych i często agresywnych zachowań kosztem merytorycznej debaty. Jeśli już tak być musi, to przynajmniej niech to będzie tylko część debaty – znalezienie sposobu na konstruktywną rozmowę o fundamentalnych wyzwaniach będących przed nami przesądza bowiem o naszej zdolności do autonomicznego kształtowania wspólnej przyszłości.

Prof. David MILLER: Zagonić naukę do pracy!
Prof. David MILLER

Prof. David MILLER

Zagonić naukę do pracy!

Funkcja nauki w technologii jest taka sama jak funkcja doświadczenia w nauce: eliminowanie błędów.

Bartłomiej ORZEŁ: Nowy Sącz 2026
Bartłomiej ORZEŁ

Bartłomiej ORZEŁ

Nowy Sącz 2026

Nowy Sącz – miasto, w którym się urodziłem, znane powszechnie jako „miasto milionerów”. 25 lat transformacji oraz odebranie statusu stolicy województwa zepchnęło je do roli typowego powiatowego miasteczka, jakich wiele w Polsce. Nie mogę się z tym pogodzić.

Jarosław KORDZIŃSKI: "O mózgu. O rozmowach. O życiu szczęśliwym"
Jarosław KORDZIŃSKI

Jarosław KORDZIŃSKI

"O mózgu. O rozmowach. O życiu szczęśliwym"

Profesor Jerzy Vetulani zachęca do tego, żeby być osobą żywą i ciekawą świata, praktykować od czasu do czasu głodówki i pić czerwone wino, dzięki czemu nasze chromosomy mniej się zużywają, a my starzejemy się wolniej. Do tego dodać należy jeszcze jeszcze kobiety, taniec i śpiew, czyli wysiłek fizyczny oraz konieczny wysiłek intelektualny.

Ross BUCHANAN: "Stwórzmy własną Dolinę Krzemową"
Ross BUCHANAN

Ross BUCHANAN

"Stwórzmy własną Dolinę Krzemową"

Choć Kalifornia to największe i najbardziej znane na świecie zagłębie technologiczne, nie jest to jedyne miejsce, w którym innowacyjne start-upy mogą się rozwijać. W rzeczywistości firmy takie – w sposób niemal niezauważony – pojawiają się wszędzie, począwszy od azjatyckich metropolii, jak Singapur czy Szanghaj, a kończąc na małych europejskich miastach, takich jak fińskie Espoo czy holenderskie Dwingeloo. Wiele światowych start-upów – w tym szwedzki Spotify, estoński Skype, izraelski Waze, a ostatnio chiński Alibaba – wycenianych jest na miliardy dolarów.