Jean-Pierre TORRELL OP: Summa w historii
Jean-Pierre TORRELL OP

Jean-Pierre TORRELL OP

Summa w historii

Ta niewielka, lecz niezwykle treściwa książka w przystępny sposób przybliża najsłynniejsze (choć niedokończone) dzieło Tomasza z Akwinu i może służyć za wprowadzenie do jego lektury. Jean-Pierre Torrell OP, jeden z najwybitniejszych znawców myśli Akwinaty, pomaga uchwycić strukturę Summy teologii, omawiając jej podstawowe części i ukazując powiązania między nimi. Analizuje zwłaszcza Tomaszową naukę o Bogu i stworzeniu, moralności i sakramentach, a także życiu Chrystusa.

Michał ZIOŁO OCSO: O świętym, który nie zajmował się sobą
Michał ZIOŁO OCSO

Michał ZIOŁO OCSO

O świętym, który nie zajmował się sobą

33 listy napisane zostały przez polskiego mnicha trapistę Michała Zioło OCSO do przyjaciela, francuskiego szlachcica i eremity Florentina Benoit d’Entrevaux. Połączyła ich poezja – jako mistrzowski skrót rzeczywistości – oraz chrzest. A także wspólne pragnienie, by zostać świętymi i otworzyć się na Miłość.

Jarosław HERMAN: Katolickie „zetki” w świecie aksjologicznego pluralizmu
Klub Młodych Autorów

Klub Młodych Autorów

Katolickie „zetki” w świecie aksjologicznego pluralizmu

Różnorodność czy pluralizm to dziś słowa, które w słownikowej skali popularności wyrazów plasowałyby się na Zachodzie bardzo wysoko. Ich zakres stosowania obejmuje również wiele polskich środowisk o chrześcijańskich korzeniach, które dziś reprezentują jedną z wielu światopoglądowych opcji, coraz bardziej mniejszościową. Skupieni w nich młodzi ludzie (dziś – głównie pokolenie Z) odnajdują się w tym jednak doskonale, dzieląc się mądrze swoimi wartościami – nie tylko wśród osób o podobnych poglądach.

Kard. George PELL: Czasy są kością wyłamaną w stawie
Kard. George PELL

Kard. George PELL

Czasy są kością wyłamaną w stawie

Urodziłem się w 1941 roku, a wykształcenie zdobywałem w dawnych czasach lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, kiedy utrzymywała się La Niña i Ballarat mojej młodości było regularnie mokre i zimne. A my nie mieliśmy centralnego ogrzewania.

Krzysztof POPŁAWSKI OP: Teresa z Lisieux. Wszystko jest łaską
Krzysztof POPŁAWSKI OP

Krzysztof POPŁAWSKI OP

Teresa z Lisieux. Wszystko jest łaską

Dla Teresy z Lisieux „Wszystko jest łaską” nie oznacza, że wszystko jest dobre, kolorowe, piękne, zrozumiałe i zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jest łaską, to znaczy prowadzi i łączy z Bogiem. I w tym kontekście wszystko może nas nawrócić, zwrócić ku Bogu, odwrócić od siebie, wyzwolić od nas samych, byśmy mogli się otworzyć na to, co przynosi codzienność i Boża obecność w niej. Wszystko może stać się łaską prowadzącą do Boga.

Jan Krokos. Koncepcja filozofii
Ks. prof. Adam ŚWIEŻYŃSKIProf. Michał PIEKARSKI

Ks. prof. Adam ŚWIEŻYŃSKI
Prof. Michał PIEKARSKI

Jan Krokos. Koncepcja filozofii

Jan Krokos to postać o bogatym dorobku naukowym. Pytanie o koncepcję filozofii tego naukowca przynależy do jądra jego filozofowania.

Dominik DUBIEL SJ: Pielgrzymka, czyli obraz ludzkiej egzystencji
Dominik DUBIEL SJ

Dominik DUBIEL SJ

Pielgrzymka, czyli obraz ludzkiej egzystencji

Pielgrzymowanie jest obrazem i ekspresją jednego z najistotniejszych doświadczeń naszej ludzkiej egzystencji: nieustannego bycia w drodze. W drodze, na której przenika się to, co stałe, z tym, co zmienne; pewność celu i zmienność środków. Nieprzypadkowo jednym z najważniejszych toposów naszej kultury jest homo viator – człowiek wędrowiec, człowiek wiecznie w drodze, szukający swojego miejsca w świecie. I nieprzypadkowo od jakiegoś czasu o Kościele ziemskim mówi się jako o Kościele pielgrzymującym.

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA: Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu
Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu

Czasy współczesne nie lubią słowa „autorytet”. Dlatego być może w opisie roli Jana Pawła II w świecie dobrym słowem jest „przywództwo” – pisze prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Isabelle PRÊTRE: Teresa z Lisieux.  Święci »psychologowie«
Isabelle PRÊTRE

Isabelle PRÊTRE

Teresa z Lisieux.
Święci »psychologowie«

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle PRÊTRE zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy.

Anthony LYNN LILLES: Ogień z nieba. Dar kontemplacji
Anthony LYNN LILLES

Anthony LYNN LILLES

Ogień z nieba. Dar kontemplacji

Ogień z nieba stanowi wprowadzenie do chrześcijańskiej kontemplacji i mistycznej mądrości. To próba zajrzenia w bogatą, żywą tradycję duchowych mistrzów, świętych i męczenników.

Krzysztof PAŁYS OP: Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy
Krzysztof PAŁYS OP

Krzysztof PAŁYS OP

Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy

My także bywaliśmy wielokrotnie zaskakiwani, choćby wówczas, gdy muzułmanie prosili nas o odprawienie w ich intencji Mszy Świętej, gdy szwajcarski ateista, rezygnując ze swoich planów, zawiózł nas do Medziugorie.

Janusz PYDA OP: Dzieła wszystkie św. Tomasza z Akwinu
Janusz PYDA OP

Janusz PYDA OP

Dzieła wszystkie św. Tomasza z Akwinu

Kwestie dyskutowane o duszy (Quaestiones disputatae De anima), Kwestia dyskutowana o stworzeniach duchowych (Quaestio disputata De spiritualibus creaturis) oraz Kwestia dyskutowana o zjednoczeniu Słowa wcielonego (Quaestio disputata De unione Verbi incarnati) mają w dorobku Tomasza z Akwinu znaczenie szczególne

Abp Vincenzo PAGLIA: Między wiedzą a technologią
Abp Vincenzo PAGLIA

Abp Vincenzo PAGLIA

Między wiedzą a technologią

Zmiany społeczne, ekonomiczne i technologiczne, których jesteśmy obecnie świadkami, wymagają przede wszystkim ich uważnego rozważenia.

Prof. Pierre MANENT, Alain FINKIELKRAUT: Czy Bóg umarł?
Alain FINKIELKRAUTProf. Pierre MANENT

Alain FINKIELKRAUT
Prof. Pierre MANENT

Czy Bóg umarł?

Debata, która została zorganizowana w Paryżu przez redakcję „Le Figaro”, odbiła się szerokim echem. Wybitni intelektualiści mieli sposobność do dyskusji na takie tematy, jak wiara, zanikanie chrześcijańskiej matrycy w dzisiejszej Europie oraz – co wydaje się szczególnie interesujące – to, co może zająć jej miejsce.

Piergiorgio ODIFREDDI: W poszukiwaniu prawdy
Piergiorgio ODIFREDDI

Piergiorgio ODIFREDDI

W poszukiwaniu prawdy

Perogrio Odifreddi, włoski profesor, matematyk i ateista przez wiele lat korespondował i spotykał się z papieżem Benedyktem XVI. W trakcie audiencji głównie dyskutowali – o kościele, wierze, historyczności Jezusa czy kondycji współczesnego człowieka. Niedługo przed śmiercią papieża wszystkie nieznane dotychczas listy i zapisy rozmów zostały zebrane i uporządkowane w książce „W poszukiwaniu prawdy”. Ten dialog pomiędzy papieżem a naukowcem sceptykiem, choć prowadzony z krańcowo różnych pozycji, ukazuje jeden, wspólny cel, którym jest dążenie do wzajemnego zrozumienia i poszukiwanie prawdy.

Prof. Rafael Domingo OSLÉ: Benedykt XVI – mądry i skromny papież
Prof. Rafael Domingo OSLÉ

Prof. Rafael Domingo OSLÉ

Benedykt XVI – mądry i skromny papież

Benedykt był w stanie przekroczyć i zintegrować wiele ograniczających dualizmów i zburzyć fałszywe mury wzniesione między wiarą i rozumem, tradycją i odnową, chrześcijaństwem i oświeceniem, miłością i cierpieniem, charyzmatem i hierarchią, tym, co pozytywne i naturalne, pracą i kontemplacją, tym, co ludzkie, i tym, co boskie

Bp Robert BARRON: Odnowiona nadzieja. Eseje o misji Kościoła
Bp Robert BARRON

Bp Robert BARRON

Odnowiona nadzieja.
Eseje o misji Kościoła

Kościół katolicki, zwłaszcza na Zachodzie, przechodzi obecnie jeden z najgorszych kryzysów w swojej historii. Skandal nadużyć seksualnych duchowieństwa zaszkodził dziełu Kościoła niemal w każdy sposób1.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Jan Paweł II i Francuzi. Gabriel-Marie Garrone (1901–1994)
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Jan Paweł II i Francuzi.
Gabriel-Marie Garrone (1901–1994)

Karol Wojtyła i Gabriel-Marie Garrone podzielali przekonanie, że wiara i rozum winny się wspierać w poznawaniu prawdy, dzięki czemu rozwija się kultura humanistyczna. Szczególną rolą nauki katolickiej jest wskazywanie na wartości duchowe i moralne w dzisiejszym świecie, zagrożonym coraz bardziej procesem dehumanizacji życia społecznego

Wydanie 458 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 458 Wszystko co Najważniejsze

Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” dedykujemy zmarłemu papieżowi-seniorowi, Benedyktowi XVI. Jego odejście traktować można bowiem jako koniec pewnej epoki, nie tylko w dziejach Kościoła, ale zdawać się może – w historii świata zachodniego.

Prof. Nassim Nicolas TALEB: O chrześcijaństwie
Nassim Nicolas TALEB

Nassim Nicolas TALEB

O chrześcijaństwie

Jesteśmy przekonani o wywodzeniu się chrześcijaństwa z judaizmu, ale mniej oczywisty jest fakt, że działało to częściowo również w drugą stronę.

Sam GUZMAN: Katolicki dżentelmen
Sam GUZMAN

Sam GUZMAN

Katolicki dżentelmen

Nie wiemy, jak być mężczyznami, ponieważ nawet już nie wiemy, kim jest mężczyzna. Zanim zaczniemy marzyć o byciu dżentelmenami, musimy zrozumieć, kim jest mężczyzna i jak nim być.

Mirosław SZUMIŁO: Tajni księża. Historia nielegalnego pobytu słowackich werbistów w Polsce w latach 1957-1964
Prof. Mirosław SZUMIŁO

Prof. Mirosław SZUMIŁO

Tajni księża. Historia nielegalnego pobytu słowackich werbistów w Polsce w latach 1957-1964

W latach 1957-1958 uciekło do Polski trzech młodych słowackich zakonników ze Zgromadzenia Słowa Bożego: Štefan Horváth, Jozef Šabo i Robert Borík, którzy następnie potajemnie dokończyli studia teologiczne i zostali wyświęceni na księży przez biskupa Lucjana Bernackiego w Gnieźnie. Umykali usilnie poszukującym ich funkcjonariuszom SB, co było możliwe dzięki ofiarności polskich braci i sióstr zakonnych oraz wielu ludzi świeckich zaangażowanych w pomoc słowackim księżom.

Janusz PYDA OP: Tylko Bóg czyni cuda
Janusz PYDA OP

Janusz PYDA OP

Tylko Bóg czyni cuda

Fakt, że Bóg jako stwórca świata jest wobec niego transcendentny, czyli całkowicie inny i różny, umożliwia czynienie cudów, czyli szczególnych ingerencji w stworzone dzieło.

Erik Varden OCSO: Samotność przełamana
Bp Erik VARDEN OCSO

Bp Erik VARDEN OCSO

Samotność przełamana

Liturgia – funkcjonująca niczym rozbudowany poemat, w którym jeden symbol objaśnia kolejne – pozwala na subtelne nawarstwianie się sensów.

Sebastian MORELLO: Bazylika Sacré-Coeur. Ucieleśnienie kontrrewolucji
Sebastian MORELLO

Sebastian MORELLO

Bazylika Sacré-Coeur. Ucieleśnienie kontrrewolucji

Na pośmiewisko Najświętszej Maryi Panny posadzono prostytutkę na tronie i niesiono ją ulicami miasta, aby następnie postawić ją w samym sercu Katedry Notre-Dame i czcić jako „Boginię Rozumu”. Arystokrację i kler, wielkich obrońców Kościoła, nowe państwo rewolucyjne systematycznie brało pod but. Niedługo później to państwo wyłoniło się jako nowy bóg epoki rewolucji.

Prof. Guillaume CUCHET: Nasz świat przestał być chrześcijański?
Prof. Guillaume CUCHET

Prof. Guillaume CUCHET

Nasz świat przestał być chrześcijański?

Jakie terytorium i jaką formę chrześcijaństwa mam na myśli – zapyta ktoś, i słusznie. Wszędzie na świecie Kościoły ewangelickie zyskują coraz to nowych adeptów, a i sam katolicyzm, pomijając szczególny przypadek krajów zachodnich, nie ma się aż tak źle. Czy jest to więc w ogóle takie pewne, że świat przestał być chrześcijański?

Prof. Piotr CZAUDERNA: Ojciech Dolindo Ruotolo. Potrzeba świadectwa
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Ojciech Dolindo Ruotolo.
Potrzeba świadectwa

Głoszenie i dawanie świadectwa o Chrystusie, gdy dokonuje się z poszanowaniem dla sumień, nie narusza ludzkiej wolności. Wiara jest bowiem propozycją pozostawioną wolnemu wyborowi człowieka. Dlatego i ja postanowiłem złożyć swoje małe świadectwo dotyczące postaci ubogiego kapłana z Neapolu, ojca Dolindo Ruotolo.

Thomas DAVENPORT OP: Ewolucja. Wizja uszczęśliwiająca
Thomas DAVENPORT OP

Thomas DAVENPORT OP

Ewolucja. Wizja uszczęśliwiająca

Nawet jeśli w ewolucję nie jest wpisany jakiś ostateczny kres, nadal możemy pytać się o konkretne stany spoczynku poszczególnych procesów ewolucyjnych, których jesteśmy świadkami. Moglibyśmy zwłaszcza zapytać, czy gatunek ludzki wciąż jeszcze ewoluuje.

Włodzimierz RĘDZIOCH: Gdy tłum krzyczy "gnij w piekle". Kulisy antychrześcijańskiej krucjaty
Włodzimierz RĘDZIOCH

Włodzimierz RĘDZIOCH

Gdy tłum krzyczy "gnij w piekle".
Kulisy antychrześcijańskiej krucjaty

Celem tych nowych „antydreyfusowców” jest „uderzyć w dwutysiącletnią instytucję, która się zestarzała i jest teraz tragicznie niepewna między swoją tradycją a ziemskim «aggiornamento», ze zniesieniem niektórych jej fundamentów, takich jak celibat, troska o dusze, niezależność kultu i jego administrowanie przez konsekrowane duchowieństwo, sakrament osobistej spowiedzi, wykluczenie kobiet z święceń, moralność seksualna, autorytet w dziedzinie kultury i ludzkości, zaufanie wiernych, hierarchia, począwszy od biskupa Rzymu, papieża.