Andrzej KRAJEWSKI: Przegrany wyścig z czasem? Pytania o bezpieczeństwo Polski
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Przegrany wyścig z czasem? Pytania o bezpieczeństwo Polski

Strategię radzenia sobie z narastającym zagrożeniem podzielono na trzy etapy. W pierwszym założono, że „mamy mnóstwo czasu”. W drugim przyjęto, że „jakoś to będzie”. Wreszcie w trzecim uznano, że „teraz to już cała nadzieja w naszych sojusznikach”. Tak było w 1939 roku. Jak jest teraz?

Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

#NajważniejszeDnia
Wojna w Ukrainie staje się międzynarodowa

W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI zwraca uwagę na pochodzenie broni, która jest wykorzystywana przez Rosję w wojnie w Ukrainie. Wskazuje, że duża część wykorzystywanej broni – np. drony – pochodzi z Iranu.

Marek SARJUSZ-WOLSKI: Lipcowe decyzje NATO zamkną wschodnią narrację aliantów
Marek SARJUSZ-WOLSKI

Marek SARJUSZ-WOLSKI

Lipcowe decyzje NATO zamkną wschodnią narrację aliantów

Kluczem do rosyjskiej strategii jest jej niemoc. Anachronizm strukturalny rewizjonistycznego mocarstwa nie pozwala nawet na nieśmiałe próby reformowania systemu. Algorytm 3N (copyright: Adam Daniel Rotfeld) czyli niepewność, niejasność i nieprzewidywalność, jest niestety skuteczny.

Tomasz CHŁOŃ: Przed Szczytem NATO. Zobowiązania, zdolności i wola ich użycia
Tomasz CHŁOŃ

Tomasz CHŁOŃ

Przed Szczytem NATO.
Zobowiązania, zdolności i wola ich użycia

„Semantyka, którą słyszymy w dyskursie o obecności wojsk alianckich w Polsce nie ma znaczenia: stałe, ciągłe, trwałe, rotacyjne, ćwiczebne. Odstraszać ma obecność bez kwantyfikatorów. Właśnie owo odstraszanie jest główną ideą organizującą przygotowana do Szczytu NATO”

Maciej HACAGA: "Baterie wojny. Albo: o trzeciej wojnie światowej"
Maciej HACAGA

Maciej HACAGA

"Baterie wojny. Albo

Kolejna wojna światowa nie wybuchnie z powodu różnic ideologicznych czy religijnych. Będzie się toczyć o dostęp do źródeł energii. A konflikt zacznie się od przerwania jej dostaw. Specyfika społeczeństw przemysłowych powoduje, że dostęp do zasobów energetycznych jest warunkiem sine qua non dla statusu wielkiego mocarstwa.

Marek SARJUSZ-WOLSKI: "Ostro: kogo będą atakować dzielni polscy partyzanci? Szkołę w Biesłanie czy Teatr na Dubrowce?
Marek SARJUSZ-WOLSKI

Marek SARJUSZ-WOLSKI

"Ostro

Rozkaz podjęcia działań militarnych jest najtrudniejszym z możliwych. Oznacza pogodzenie się ze śmiercią ludzi. Na szczęście odważnych urzędników cywilnych i wojskowych, nie ma w Polsce zbyt wielu. Za to część Polaków przejawia gotowość do czynów zbrojnych, przypominającą nieco nastroje Europejczyków poprzedzające wybuch dwóch wojen światowych. Państwo powinno im powiedzieć: nie tak szybko!

Prof. Stanisław KOZIEJ, Marcin SKOWRON: "Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Modus Operandi"
Marcin SKOWRONProf. Stanisław KOZIEJ

Marcin SKOWRON
Prof. Stanisław KOZIEJ

"Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Modus Operandi"

Jeżeli zależy nam na budowaniu kultury współpracy, jeżeli mówimy o potrzebie dialogu, współdziałania ponad podziałami, to nie możemy poprzestać na deklaracjach. Ważna jest konsekwencja, aby etos współpracy mógł okrzepnąć i tym samym przyczynić się do nowego, bardziej wydajnego sposobu funkcjonowania instytucji.

Tomasz SIEMONIAK: "Po szczycie NATO w Newport. Jest bezpieczniej"
Tomasz SIEMONIAK

Tomasz SIEMONIAK

"Po szczycie NATO w Newport. Jest bezpieczniej"

Bezpieczeństwo państwa znowu zaczęło być odczuwanie przez Polaków jako kategoria osobista. Wojny nie są gdzieś tam w telewizji. Daleko. W imię obcych interesów. Dyktatorzy, rebelianci, terroryści. Wojny są znowu blisko. Wśród znanych nam pejzaży komunistycznych blokowisk. Rozumiemy nawet bez tłumaczenia język walczących stron.

Tomasz SIEMONIAK: "Pogłoski o końcu globalnej roli USA są przesadzone"
Tomasz SIEMONIAK

Tomasz SIEMONIAK

"Pogłoski o końcu globalnej roli USA są przesadzone"

„W 2014 już nikt nie będzie pytać, czy sprawy cyber są składnikiem narodowego bezpieczeństwa. Zważywszy na wszechobecność systemów informatycznych skuteczny cyberatak może przenieść ofiary do epoki kamienia łupanego”.