„CPK w Polsce, nie w Berlinie” - transparent na mitingu Rafała Trzaskowskiego
Musimy mieć prezydenta, który będzie niezależny i który będzie współpracował z rządem, ale sam wykazywał się inicjatywą – mówił wiceszef PO Rafał TRZASKOWSKI, który zmierzy się w prawyborach w KO na kandydata tej partii na prezydenta.
Polsce potrzebny jest prezydent na każdy czas – Rafał TRZASKOWSKI
.”Jeżeli chcemy, żeby w Polsce był dobrobyt, silna demokracja, żeby były gwarantowane prawa kobiet, jeżeli chcemy, żeby to, co dla nas najważniejsze, czyli służba zdrowia, była w jak najlepszej kondycji, to wtedy musimy mieć prezydenta, który będzie niezależny i który będzie współpracował z rządem, ale sam wykazywał się inicjatywą” – mówił 16 listopada w Krakowie podczas spotkania z wyborcami Rafał TRZASKOWSKI.
Polityk PO dodał, że prezydent kraju powinien być także sprawdzony i doświadczony na różnych polach działania. „Kiedy mówię o tym, że potrzebny jest nam prezydent na każdy czas, to mówię o doświadczeniu, które będzie procentować w każdej sytuacji. Prezydent musi wykazywać się inicjatywą i wtedy, kiedy chodzi o wzmacnianie naszej gospodarki – naszych małych i średnich przedsiębiorców, kiedy trzeba walczyć o wpływy w UE, kiedy trzeba walczyć o bezpieczeństwo, kiedy trzeba zagwarantować, żeby te orzeczenia, które wydają sądy, były zgodne z polskim prawem i konstytucją” – wymieniał.
Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa Rafał TRZASKOWSKI zaznaczył, że zadaniem przyszłego prezydenta będzie niedopuszczenie do sytuacji kryzysowej poprzez „sensowne postępowanie i budowanie sojuszy”. Nawiązując do wyborów w USA i słów Donalda Trumpa, podkreślił, że „jako Europa musimy brać na siebie więcej odpowiedzialności”. Zdaniem polityka, Polska jest najlepszym przykładem, „jeśli chodzi o bezpieczeństwo” i dziś musi namawiać inne europejskie państwa, żeby brały na siebie odpowiedzialność ze bezpieczeństwo w Europie, zwiększając wydatki na obronność. „Jeśli dalej będziemy silni, odpowiedzialni, będziemy mogli spać spokojnie, bo będziemy odstraszać tych, którzy nam źle życzą” – mówił Rafał TRZASKOWSKI.
Pytany o najważniejsze dla niego kwestie, które będą poruszane w kampanii wyborczej, wymienił także wsparcie przedsiębiorców i ochrony zdrowia. „Bezpieczeństwo, ale również dobrobyt i sytuacja naszej gospodarki (…), służba zdrowia – o tym będzie ta kampania. I oczywiście wzmacnianie demokracji. To są rzeczy, o których rozmawiają Polki i Polacy. Na tym się skupimy i będziemy bardzo jasno mówili: że przede wszystkim nam zależy nam na tym, żeby każdej polskiej rodzinie żyło się dostatniej i żeby każda polska rodzina była bezpieczna” – akcentował.
„CPK w Polsce, nie w Berlinie”
.Rafał TRZASKOWSKI odniósł się również do prawyborów w KO, w których zmierzy się z szefem MSZ Radosławem SIKORSKIM. Starcie to nazwał „rywalizacją pozytywną”. „Ja o Radku Sikorskim mówię tylko dobrze. Nie stać nas w prawyborach, żeby ktokolwiek z nas wyszedł z nich osłabiony” – podkreślał.
Początek spotkania Rafała TRZASKOWSIEGO z mieszkańcami Krakowa zakłóciła grupa osób z transparentem „CPK w Polsce, nie w Berlinie”. Transparent pojawił się za plecami prezydenta Warszawy, w chwili, gdy Trzaskowski zaczął swoje wystąpienie. „O CPK też porozmawiamy” – powiedział polityk do grupy osób trzymających transparent i wznoszących okrzyki. „Na tym to polega, że jesteśmy partią demokratyczną. Robimy otwarte spotkania i jeżeli się pojawiają jakieś postulaty, to oczywiście się do nich odniesiemy. Prosiłbym w pytaniach” – mówił Trzaskowski do grupy, która w tym momencie już opuszczała salę.
O tym, kto zostanie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, rozstrzygną prawybory KO, w których zmierzy się prezydent Warszawy Rafał TRZASKOWSKI oraz szef MSZ Radosław SIKORSKI. Decyzję o organizacji prawyborów podjął zarząd krajowy PO, w którego posiedzeniu uczestniczyli też liderzy pozostałych partii koalicyjnych, czyli Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych. Głosowanie zostało zaplanowane na 22 listopada, wyniki mają być znane dzień później.
Polacy uwierzyli w siebie
.Na temat tego, iż szerokie poparcie polskiego społeczeństwa dla projektu Centralnego Projektu Komunikacyjnego pokazuje, iż Polacy mają duże ambicje i chcą skończyć z myśleniem w kategoriach zaściankowości i kompleksów, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze prezes zarządu stowarzyszenia „Tak dla CPK” Maciej WILK w tekście „Polacy uwierzyli w siebie„.
„Dokładnie rok temu, 26 października 2023 r., krótko po lekturze wywiadu posła-elekta Macieja Laska dla portalu Rynek Lotniczy, w którym wyraził jednoznaczne przekonanie, że projekt nowego lotniska CPK w Baranowie nie dojdzie do skutku, poczułem się zobligowany do działania. W akcie desperacji napisałem swój pierwszy merytoryczny wpis na platformie X, wyjaśniający dlaczego Polska tak bardzo potrzebuje realizacji tej inwestycji”.
„Nie spodziewałem się wtedy, że temat CPK poruszy serca i umysły milionów Polaków oraz zdominuje polską debatę publiczną na blisko pół roku, aż do pamiętnej konferencji premiera Donalda Tuska, gdzie ogłoszono (choć bez specjalnego entuzjazmu) kontynuację projektu. Wybuch społecznego poparcia, jaki zaobserwowaliśmy pod hasłem #TAKdlaCPK, stał się fenomenem, który z pewnością będzie analizowany przez lata przez socjologów, politologów oraz specjalistów w zakresie psychologii społecznej. W warunkach przytłaczająco negatywnej narracji w mediach głównego nurtu, miliony Polaków zaczęły czerpać wiedzę na temat CPK głównie z mediów społecznościowych i oddolnych inicjatyw. Pozwoliło im to zrozumieć, że ten projekt nie jest żadną „PiS-owską fanaberią” czy też „gigantomanią,” ale strategiczną inwestycją o kluczowym znaczeniu dla dalszego rozwoju naszego kraju. To właśnie bezprecedensowy głos obywateli w obronie CPK zmusił rządzących do zadeklarowania dalszej realizacji projektu”.
”Przerażające jest, że projekt o tak wielkim potencjale rozwojowym dla Polski mógł zostać zatrzymany wyłącznie z powodów czysto politycznych. Wydarzenia wokół CPK pokazują dobitnie, jak bardzo polska scena polityczna oderwała się od potrzeb społeczeństwa i skupia się wyłącznie na bieżących sporach oraz wewnętrznych rozgrywkach, zamiast myśleć o przyszłości kraju. Fakt, że projekt o strategicznym znaczeniu musiał zostać broniony przez obywateli przed politykami, odsłania głęboką kompromitację klasy rządzącej, która abdykowała z obowiązku dynamicznego rozwoju Polski. Od blisko dwóch dekad Polska trawiona jest przez plemienne podziały, które karmią jedynie polityczne elity, a blokują prawdziwą dyskusję o istotnych kwestiach” – pisze Maciej WILK.
Tak dla CPK – Pięć argumentów i pięć mitów
.Na temat tego dlaczego Polska powinna zbudować Centralny Port Komunikacyjny na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze Patryk WILD w tekście „«Tak dla CPK». Pięć argumentów i pięć mitów„.
„Nie możemy zmienić historii – w jej wyniku jesteśmy jednym z ważniejszych gospodarczo państw świata, ale nie mamy infrastruktury kolejowej zbudowanej na potrzeby obsługi kraju w jego obecnych granicach ani dużego międzynarodowego hubu lotniczego. Jednak możemy uczynić z tego atut i zbudować to wszystko, czego nam brakuje, w nowoczesnym standardzie – kolej o racjonalnie dużej prędkości, dostosowaną do potrzeb kraju, odpowiednio zintegrowaną z ważnym globalnym hubem lotniczym, tak jak to postuluje UE, i mieć jeden z najlepszych systemów transportu zbiorowego w UE, a nawet na świecie”.
„To zamiana ułomności w gigantyczną przewagę jest polską szansą rozwojową. Nie ma lepszych projektów niż te, które jak w judo wykorzystują siłę przeciwnika (tu: raczej siłę przeciwności) do własnego zwycięstwa. Dziś większość krajów Europy i świata ma z powodów historycznych główne węzły transportu kolejowego oddalone od lotnisk, mimo że ich integracja jest racjonalna i postulowana ze względów klimatycznych. A my z powodu naszego zapóźnienia, ale też i geografii możemy zbudować jeden z najlepszych systemów transportu w Europie, odpowiadający polskim potrzebom, a także w najdoskonalszy w Europie i w jeden z najdoskonalszych na świecie sposobów zintegrować go z ważnym międzynarodowym hubem lotniczym. Budowany układ miałby mieć charakter koncentryczno-radialnej pajęczyny połączeń, z czego budować należałoby jedynie brakujące połączenia średnicowe (radialne z powodów historycznych w większości przypadków istnieją)”.
„Realizacja programu CPK to szansa na wzmocnienie polskiego wzrostu gospodarczego, wzmocnienie globalnego usieciowienia polskiej gospodarki, nauki i głównych ośrodków miejskich będących lokomotywami rozwoju kraju. To szansa na awans w rankingu światowych metropolii polskich ośrodków metropolitalnych, a także realne zwiększenie ich znaczenia i wielkości populacji – dzięki zwiększeniu obszaru oddziaływania poprzez lepsze systemy transportu zbiorowego oparte na kolei”.
.”Zintegrowana w jeden organizm funkcjonalny dzięki kolei i hubowi CPK aglomeracja Warszawsko-Łódzka podskoczy w globalnym znaczeniu o wiele pozycji, do pierwszej ligi miast globalnych. Podobnie będzie z metropolią południową, na którą składać się będą zintegrowane ze sobą szybką koleją metropolie śląsko-zagłębiowska i krakowska. Większość głównych ośrodków metropolitalnych Polski zyska szybsze powiązanie ze sobą oraz szybki dojazd do globalnego węzła transportu lotniczego, co realizuje postulat Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju z 2011 r., nazwany „metropolią sieciową” – pisze Patryk WILD.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ