Prof. Kenneth WALTZ
Natura wojny. Czy trwały pokój jest możliwy?
Wojna, jak wszystkie działania, zaczyna się w umysłach i emocjach ludzi, ale czy umysły i emocje można zmienić? – pyta Kenneth WALZ.
Radosław SIKORSKI
Dlaczego Putin zaatakował Ukrainę?
Wojna na Ukrainie nie jest jakąś regionalną sprzeczką. To brutalna wojna kolonialna o globalnych konsekwencjach, w której zginęło lub zostało rannych już ponad milion osób. Gdyby Putin podbił Ukrainę, inni przywódcy z imperialnymi ambicjami poszliby w jego ślady.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 535 Wszystko co Najważniejsze
Dwa kraje nie schodzą z nagłówków mediów: Francja i Stany Zjednoczone. Im też poświęcamy najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 526 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” piszemy o tym, kto rządzi światem. A w zasadzie wyjaśniamy czym jest grupa G7: siedem największych, rozwiniętych gospodarek i demokracji na świecie — Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada.
Andrzej DUDA
Naszym celem powinno być zapobieganie kryzysom
Nasz świat stoi w obliczu wielu globalnych kryzysów, z których wszystkie mają znaczący wpływ na systemy infrastruktury.
Prof. Chantal DELSOL
Czy Zachód ma wciąż ochotę zmieniać świat?
Wizja świata leżąca u podstaw cywilizacji zachodniej stała się motorem przemian, nowoczesności, postępu. Ludzie skłonni byli pracować nieustannie nad poprawą swojego bytu, aż do wyśnionej doskonałości.
Papież FRANCISZEK
Tylko sprawiedliwość może przynieść pokój
Proces globalizacji, który uwidocznił współzależność narodów i ludów świata, ma fundamentalny wymiar moralny, który musi wyraźnie wybrzmieć w dyskusjach gospodarczych, kulturalnych, politycznych i religijnych.
Andrew A. MICHTA
Bernard CAZENEUVE
Francis FUKUYAMA
Patrick POUYANNÉ
Europa potrzebuje planu awaryjnego
Na temat tego jakie są konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, piszą Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA.
Jan PARYS
Scenariusze przebudowy świata
Propozycje nowego ładu międzynarodowego, które ogłaszają liderzy państwach zachodnich, nie są neutralne wobec naszych potrzeb. Jednak po polskiej stronie na razie nie widać głębszej refleksji nad tym, co proponują. Obudzimy się w sytuacji, kiedy inni narzucą nam swoje warunki.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 504 Wszystko co Najważniejsze
Jak kształtować losy świata? Henry Kissinger zawsze miał odpowiedź na to pytanie, wiedział co, kiedy i jak zrobić. Czy sprawa dotyczyła Chin czy Ukrainy, amerykański strateg formułował myśli, które potem stawały się polityką Waszyngtonu przez wiele lat.
Jean-Dominique MERCHET
Dlaczego musimy być realistami większymi niż Kissinger
Kissinger, niezależnie od tego, jak go oceniamy, pozostanie w historii jako jeden z największych dyplomatów XX wieku, najpierw dzięki roli, jaką odegrał w Waszyngtonie w latach 1969–1977, a później dzięki książkom, wśród których na pierwszym miejscu należy postawić arcydzieło Dyplomacja.
Prof. Aleksander SURDEJ
Henry Kissinger – strateg na czasy trudnych wyborów
29 listopada 2023 roku świat polityki międzynarodowej stracił przenikliwego, łączącego analizę historyczną z wglądem w psychologię przywódców, badacza, osobę, która była członkiem wielu zespołów podejmujących decyzje kształtujące losy świata, zawsze z uwagą słuchaną, gdyż nie stroniącą od rysowania wyrazistych opcji i uświadamiana nam wszystkich tragizmów pewnych wyborów.
Olivier COSTA DE BEAUREGARD
Jesteśmy świadkami rozpadu pojałtańskiej Europy
Europa pojałtańska rozpadła się na naszych oczach. Nie powinniśmy nigdy zapominać, że wschodnia część kontynentu została oddana na dwa pokolenia pod obcą, totalitarną okupację.
Jake SULLIVAN
Ameryka nie słabnie
Świat potrzebuje międzynarodowego systemu gospodarczego, który działałby na korzyść naszych pracowników, gospodarek, klimatu, bezpieczeństwa narodowego oraz na rzecz najbiedniejszych i najbardziej podatnych na zagrożenia krajów.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 476 Wszystko co Najważniejsze
W oczekiwaniu na ukraińską kontrofensywę świat zastanawia się, jak kształtować się będzie światowy ład pod koniec 2023 roku. Nowy król Wielkiej Brytanii, spadające znaczenie dolara i technologia, której rozwój jest tak szybki, że zdaje się wymykać ludzkiemu opisowi.
Jana ČERNOCHOVÁ
Łączy nas nasza przeszłość i czujność wobec Rosji
Ze strony mojej mamy jestem Polką, stąd jestem bardziej wyczulona na następstwa nie tylko komunistycznego puczu w Czechosłowacji w 1948 roku, terroru lat 50., Sierpnia 1968 czy też normalizacji, ale także na losy Polski na przestrzeni dziejów. Moje polskie geny przejawiają się w uporze i determinacji.
Jan ŚLIWA
Gdy nikt nic nie wie. 没人知道
Sytuacja świata przypomina dziś wczesne średniowiecze, gdy z powodu najazdów barbarzyńców klasztory bardziej inwestowały w grube mury niż w nowe księgozbiory.
Prof. Jan WOLEŃSKI
Homo militans i bellum iustum
Dzisiaj formułuje się następujące zasady wojny sprawiedliwej: ma być obronna, a nie agresywna; ludność cywilna nie jest celem działań militarnych; przemoc może być zastosowana tylko wtedy, gdy jest uzasadniona.
Michał KŁOSOWSKI
Za sprawą konfliktu na Ukrainie dostrzegamy znaczenie Polski w stosunkach międzynarodowych
W wielostronnych spotkaniach najważniejszych przywódców Zachodu widać, że rola Polski wzrasta. Co ciekawe, to zagrożenie na wschodniej granicy Ukrainy i wschodniej flanki NATO powoduje, że rola Polski wzrasta. Nie da się tego nie zauważyć – mówi w komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.
Agaton KOZIŃSKI
Kryzys ukraińsko-rosyjski jest walką o godność Ukraińców
Niemiecka polityka wyraźnie zapomina o godności Ukraińców, mówiąc na przykład, że Krym należy do Rosji a Putinowi należy się szacunek – mówi w komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.