Popołudniowe Espresso: Armenia jest gotowa zrezygnować z Górskiego Karabachu

Armenia jest gotowa zrezygnować z Górskiego Karabachu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 23. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

We wtorek rozpoczynają się egzaminy ósmoklasisty

Dla ponad 502,8 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. W trudnej sytuacji są dzieci wybierające szkołę średnią w Warszawie. Ratusz spodziewa się nawet 35 tys. chętnych do pierwszych klas stołecznych szkół średnich. Tegoroczni maturzyści zwolnią tylko 16,5 tys. miejsc. Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi w tym roku także ok. 14,4 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty, we wtorek – 23 maja, uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego. W drugim dniu, w środę – 24 maja, będzie egzamin z matematyk. W trzecim dniu, w czwartek – 25 maja, będzie egzamin z języka obcego nowożytnego.

Starcia w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim

Od wtorkowego poranka w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim (niedaleko granicy z Ukrainą), dochodzi do starć pomiędzy Legionem Wolna Rosja i Rosyjskim Korpusem Ochotniczym a rosyjskimi siłami. Ostrzelano m.in. rosyjskie posterunki graniczne. Grupy wskazały, że ich celem jest „zakończenie dyktatury Kremla” i wyzwolenie rosyjskich miejscowości. Jednostki Korpusu zajęły wieś Kozinka i miasto Grajworon, skąd ewakuowanno mieszkańców. Rozpoczęto także pilną ewakuację magazynu amunicji jądrowej w obwodzie biełgorodzkim.

W wyniku starć władze wprowadziły na terenie całego obwodu reżim prawny operacji antyterrorystycznej, co pozwala zwiększać uprawnienia służb i wprowadzać ograniczenia dla ludności cywilnej. Rosyjskie władze wskazały, że „wojsko i siły bezpieczeństwa podejmują niezbędne działania w celu wyeliminowania wroga i wyparcia go z terytorium Rosji”.

Należy podkreślić, że władze Ukrainy zaprzeczyły, że ingerowały w działania bojowników.

Armenia zgłasza gotowość do rezygnacji z Górskiego Karabachu

Armenia jest gotowa uznać Górski Karabach za część Azerbejdżanu, jeśli władze w Baku (Azerbejdżan) zagwarantują bezpieczeństwo etnicznej ludności ormiańskiej – powiedział w poniedziałek premier Armenii Nikol PASZYNIAN na konferencji prasowej. „Armenia jest gotowa uznać 86 tys. kilometrów kwadratowych Azerbejdżanu. Tym samym rozumiemy, że Azerbejdżan uzna 29 tys. kilometrów kwadratowych Armenii” – powiedział premier Armenii Nikol PASZYNIAN. Armenia i Azerbejdżan od dziesięcioleci toczą spór o Górski Karabach, zamieszkany przez Ormian separatystyczny region będący de iure częścią Azerbejdżanu. Najkrwawsze starcia pomiędzy Ormianami i Azerami o Górski Karabach toczyły się w latach 1988-1994.

Obszar ten stał się w efekcie rządzonym przez Ormian – i wspieranym przez Armenię – obszarem działającym na zasadach państwa. Konflikt zaostrzył się, kiedy w 2020 r. Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad częścią tego terytorium. Premier PASZYNIAN stwierdził, że kwestia bezpieczeństwa i praw mieszkańców enklawy powinna być przedyskutowana przez stolice w formacie Baku-Stepanakert, a międzynarodowe gwarancje byłyby pożądanym elementem rozwiązania sporu.

Prof. Wojciech KUDYBA
Gdzie jest nasza ojczyzna? Cyprian K. Norwid o Europie

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Prof. Krzysztof MALICKI: Po co pamiętać o przeszłości? Jak rozumiemy historię?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 maja 2023