Popołudniowe Espresso: Egzaminy maturalne rozpoczęte

Egzaminy maturalne rozpoczęte

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wcn-logo.png

Jest czwartek, 4. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Matury 2023. Dziś egzamin z języka polskiego

Egzaminy maturalne z języka polskiego rozpoczęła się o godz. 9:00 w czwartek. Maturzyści mieli 240 minut na napisanie egzaminu (lub 170 min przy egzaminie w formule 2015). Do matur przystąpiło ok. 272,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Razem z nimi egzaminy maturalne zdawać będą abiturienci z wcześniejszych roczników.

Według informacji podanych przez internautów, na maturze w formule 2015 pojawiły się tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.

Jutro maturzyści zmierzą się z egzaminami z języków obcych. Egzaminy maturalne z angielskiego rozpoczną się o godzinie 9:00. Pozostałe egzaminy językowe – niemiecki, rosyjski, włoski, hiszpański, francuski – na poziomie podstawowym, o godzinie 14:00. Z kolei w poniedziałek maturzyści zmierzą się z matematyką. Matury potrwają do 23 maja.

Wołodymyr Zełenski z wizytą w Holandii

W środę wieczorem na lotnisku Schiphol w Amsterdamie wylądował samolot z prezydentem Wołodymyrem ZEŁENSKIM. Wizyta nie była wcześniej zapowiedziana ze względów bezpieczeństwa. Jest to pierwsza wizyta prezydenta Ukrainy w Niderlandach. Ukraiński prezydent spotkał się w Senacie z przewodniczącą Izby Reprezentantów, Verą BERGKAMP, oraz przewodniczącym Senatu, Janem Antonim BRUINEM. Po spotkaniach Zełenski wygłosił przemówienie w Trybunale w Hadze, zatytułowane: Nie ma pokoju bez sprawiedliwości. „Chcemy tutaj w Hadze zobaczyć Władimira Putina, który zostanie osądzony za zbrodnie wojenne. Wierzę, że tak właśnie się stanie” – powiedział ZEŁENSKI. Kolejnym punktem wizyty jest spotkanie z kierownictwem Międzynarodowego Trybunału Karnego. Prezydent ZEŁENSKI spotka się również z premierem Holandii Markiem RUTTE i minister obrony Kaisą OLLONGREN.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej, w środę, Wołodomyr ZEŁENSKI przybył z wizytą do Helsinek, by spotkać się z prezydentem Finlandii Saulim NIINISTO. Wołodymyr ZEŁENSKI rozmawiał także z premierami Szwecji, Norwegii, Danii i Islandii, którzy zebrali się na jednodniowym szczycie przywódców państw nordyckich. Stamtąd od razu udał się do Holandii.

Koronacja króla Karola III. W uroczystościach udział weźmie prezydent Andrzej DUDA

W sobotę 6 maja odbędzie się koronacja króla Karola III. Uroczystości odbędą się w Opactwie Westminsterskim o godz. 11 czasu londyńskiego (godz. 12 w Polsce). Syn zmarłej we wrześniu 2022 roku Elżbiety II zostanie 40. koronowanym monarchą Wielkiej Brytanii od 1066 roku. „Nabożeństwo będzie odzwierciedlało rolę monarchy obecnie. Będzie zarazem spoglądać w przyszłość, jednocześnie będąc zakorzenionym w wieloletnich tradycjach i ceremoniale” – zapowiedział Pałac Buckingham. Istotny jest również fakt, że żona Karola III zostanie ogłoszona królową, a nie – jak pierwotnie zakładały media – królową konsortą, czyli królewską małżonką.

W uroczystościach weźmie udział para prezydencka Andrzej DUDA i Agata KORNHAUSER-DUDA – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin PRZYDACZ. Natomiast, jak przekazuje Reuters, powołując się na brytyjskie źródła, zaproszenia na uroczystość nie otrzymali przywódcy Rosji, Białorusi, Iranu, Birmy, Syrii, Afganistanu oraz Wenezueli.

Prof. Nigel BIGGAR: Historia wciąż uczy nas życia tu i teraz

Podcasty 🎧#Miesięcznik

„Ukraina postawiła się jak Polska”
52. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie cc6b9770-fe9c-6685-2380-2460383619c8.jpg

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie unnamed-4.gif
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 maja 2023