Popołudniowe Espresso: Haiti apeluje o pomoc międzynarodową

Haiti apeluje o pomoc międzynarodową

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 3. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Szczyt Unia Europejska-Ukraina w Kijowie

Przywódcy Unii Europejskiej i ukraińscy urzędnicy spotkali się w Kijowie na 24. szczycie UE-Ukraina. W planie szczytu jest m.in. spotkanie przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa MICHELA i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der LEYEN z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem ZEŁENSKIM. „Będziemy wspierać Ukrainę na każdym etapie jej drogi do Unii Europejskiej” – napisał na Twitterze Charles MICHEL. Z kolei agencja Ukrinform informuje, że w piątek Josep BORRELL, szef dyplomacji Unii Europejskiej, spotkał się pod Kijowem z ukraińskimi saperami. Tego dnia alarmy przeciwlotnicze zabrzmiały w całej Ukrainie.

Szefowa KE przyleciała do Kijowa razem z 15-osobową delegacją komisarzy. Wśród nich są m.in. szef unijnej dyplomacji Josep Borell, dwaj wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis i Marosz Szefczovicz, komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, a także komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. To pierwszy szczyt UE-Ukraina od początku rosyjskiej inwazji, ale i pierwszy od momentu przyznania Ukrainie przez Radę Europejską statusu kraju kandydującego.

Haiti apeluje o pomoc międzynarodową

Haiti apeluje do krajów Ameryki Łacińskiej i prosi o pomoc w opanowaniu „dramatycznej sytuacji” w kraju. Karaibska wyspa jest zdestabilizowana przez m.in. przez działania gangów, kryzys ekonomiczny i humanitarny, a także epidemię cholery. „Przysłanie tu sił międzynarodowych przez Organizację Państw Amerykańskich (OPA) jest niezbędne do zapewnienia elementarnego bezpieczeństwa ludności i ewentualnego przeprowadzenia wyborów” – oświadczył haitański ambasador przy OPA z siedzibą w Waszyngtonie Leon CHARLES. Z kolei przedstawicielka Santa Lucii przy OPA, ambasador Elizabeth DARIUS, zwróciła się do prezydenta USA Joe BIDENA o pomoc, zwracając uwagę, że kraje członkowskie organizacji mają „historyczny dług” wobec Haiti.

Rząd Haiti informuje, że nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa swoim mieszkańcom. Jak wskazano w raporcie ONZ obecnie w stolicy kraju nawet 60 proc. terytorium może być kontrolowana przez przestępcze gangi. Dodatkowo kraj zmaga się z epidemią cholery, z której przyczyny zginęło już ponad 500 osób.

Chiński balon szpiegowski nad USA

Władze USA od kilku dni śledzą tajemniczy obiekt, zaobserwowany na niebie nad stanem Montana. Pentagon potwierdził, że jest to balon szpiegowski. Agencja Reutera poinformowała, że balon należy do Chin. „Rząd Stanów Zjednoczonych wykrył i śledzi szpiegowski balon obserwacyjny poruszający się na dużej wysokości, który znajduje się obecnie nad kontynentalnymi Stanami Zjednoczonymi” – czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisał się rzecznik Pentagonu gen. Patrick RYDER. Balon monitoruje m.in. załogowy samolot wojskowy USA. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że rząd amerykański cały czas obserwuje balon, który porusza się powyżej wysokości przelotowej cywilnych samolotów. Władze zapewniają, że chiński obiekt nie stanowi żadnego zagrożenia.

Rzeczniczka chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mao NING powiedziała, że władze w Pekinie weryfikują sytuację. „Chcę podkreślić, że dopóki fakty nie zostaną wyjaśnione, spekulacje i podgrzewanie nie pomogą odpowiedniemu rozwiązaniu sprawy” – dodała Ning. Mimo braku decyzji o zestrzeleniu balona myśliwce F-22 postawiono w stan gotowości. Należy dodać, że do incydentu doszło na kilka dni przed wizytą szefa amerykańskiej dyplomacji, Antony’ego BLINKENA, w Pekinie – podaje Reuters.

Prof. Piotr ORLEAŃSKI
 Kosmos coraz bliżej, także z Polakami

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

„Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?” 49. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 lutego 2023