Popołudniowe Espresso: Joe BIDEN odpowiada na chiński plan pokojowy dotyczący Ukrainy

Joe BIDEN odpowiada na chiński plan pokojowy dotyczący Ukrainy

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 27. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Joe BIDEN odpowiada na chiński plan pokojowy dotyczący Ukrainy

„Pomysł, że Chiny będą negocjować wynik wojny, która jest całkowicie niesprawiedliwą wojną dla Ukrainy, jest po prostu nieracjonalny” – podkreślił prezydent Stanów Zjednoczonych Joe BIDEN. W piątek chiński rząd przedstawił własny, 12-punktowy plan pokojowy dotyczący wojny na Ukrainie. Dokument zatytułowano „Stanowisko Chin w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego”. Jego celem jest „przeciwstawić się groźbie lub użyciu broni nuklearnej”. Chiny wzywają także oba kraje do unikania ataków na ludność cywilną i poszanowanie suwerenności wszystkich krajów.

„Putin ten plan pochwala, więc jak to może być coś dobrego?” – mówił Joe BIDEN w wywiadzie dla ABC News w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Nie widziałem w planie niczego, co wskazywałoby na to, że jest coś, co byłoby korzystne dla kogokolwiek poza Rosją” – dodał amerykański prezydent.

Wspólna inicjatywa Polski i KE o porwanych przez Rosjan dzieci z Ukrainy

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że wraz z Polską uruchamia inicjatywę w sprawie ukraińskich dzieci porwanych do Rosji. Celem jest ich odnalezienie, a także pociągniecie do odpowiedzialności tych, którzy odpowiadają za uprowadzenie. „KE uruchamia wraz z Polska, pod przewodnictwem szefowej KE Ursuli von der Leyen i premiera Mateusza MORAWIECKIEGO, inicjatywę dotycząca ukraińskich dzieci. Mam świadomość dramatycznej sytuacji ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję i wysłanych do Rosji do adopcji. Szacuje się, że od początku inwazji rosyjskie siły wysłały tysiące ukraińskich dzieci do Rosji” – powiedziała na konferencji w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant. 

Wspólną inicjatywę Polski i KE w sobotę zapowiedział minister do spraw Unii Europejskiej Szymon SZYNKOWSKI VEL SĘK. Jego zdaniem uprowadzenia dzieci z Ukrainy to „społeczny problem, tragedia i zbrodnia rosyjska”.

Rozmowy między Izraelem a Palestyną

Rozmowy między Izraelem a Palestyną rozpoczęły się w niedzielę w mieście Akaba, w południowo-zachodniej części kraju. Jordania zdecydowała się na mediacje miedzy dwoma stronami w odpowiedzi na zaostrzenie konfliktu. W rozmowach brało udział również przedstawicielstwo Stanów Zjednoczonych. W środę kolejny raz doszło do eskalacji konfliktu na linii Izrael-Palestyna. W mieście Nablus na Zachodnim Brzegu Jordanu doszło do starć, w wyniku których zginęło 11 Palestyńczyków, a blisko 80 zostało rannych.

Negocjacje odbywały się za zamkniętymi drzwiami i są pierwszym od lat spotkaniem między tak wysokimi rangą przedstawicielami obu rządów. Przedstawiciel rządu Jordanii poinformował, że celem spotkania było przywrócenie spokoju na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Według saudyjskich mediów delegacja Autonomii Palestyńskiej będzie się domagać przerwania izraelskich nalotów i zabiegać o porozumienie ze zbrojnymi palestyńskimi ugrupowaniami, które pozwoliłoby na zażegnanie poważnego konfliktu. Pod koniec spotkania strony wystosowały wspólne oświadczenie. Izrael zobowiązał się do zaprzestania „dyskusji na temat tworzenia jakichkolwiek nowych jednostek osadniczych przez cztery miesiące i zaprzestania zatwierdzania jakichkolwiek nowych osiedli przez sześć miesięcy” – głosi wspólne oświadczenie.

Mathias CORMANN
Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego
na wysokim poziomie

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Stanisław KOZIEJ: W jaki sposób słaba militarnie Ukraina odpiera ataki armii rosyjskiej?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 lutego 2023