Popołudniowe Espresso: Nowy rząd mniejszościowy w Szwecji

Popołudniowe Espresso: Nowy rząd mniejszościowy w Szwecji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 14. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Szymon Szynkowski vel Sęk nowym ministrem ds. UE. Zastąpi Konrada Szymańskiego

Szymon Szynkowski vel Sęk został powołanym przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra do spraw Unii Europejskiej w KPRM. Zastąpi on Konrada Szymańskiego, który w środę 12 października został odwołany. Uroczystość zaprzysiężenia nowego ministra odbyła się 13 października, o godzinie 19:00 w Belwederze. W uroczystości wzięli udział Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, a także ministrowie w KPRP: Małgorzata Paprocka, Jakub Kumoch, Wojciech Kolarski oraz Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami. Podczas wręczania aktu zaprzysiężenia prezydent Andrzej Duda podkreślał: „Panie ministrze, przede wszystkim gratuluję. Jest to objęcie bardzo ważnej teki w rządzie, związanej z wielką odpowiedzialnością, zadania trudnego, ale absolutnie leżącego w obrębie pańskich niewątpliwych kompetencji. Dziękuję za to, że pan minister tego zadania się podjął, dziękuję też panu premierowi za ten wybór. Jestem przekonany, że jest on bardzo dobry”.

Prezydent Duda zaznaczył, że to właśnie Szymon Szynkowski vel Sęk odpowiadał za relacje polsko-niemieckie. A podczas pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jako wiceszef MSZ zdobył duże doświadczenie związane z polityką międzynarodową. „Doskonale wiemy, że w ramach Unii Europejskiej to Republika Federalna Niemiec, nasz największy partner, a zarazem sąsiad, jest właśnie tym państwem, które pełni rolę szczególną. Stąd uważam, ze ten wybór jest znakomity. Dziękuję panu za dotychczasową współpracę, nie mam żadnych wątpliwości, że poradzi pan sobie z tym trudnym zadaniem znakomicie. Znam pańską determinację w prowadzeniu polskich spraw” – dodał Prezydent RP.

Uzgodniono porozumienie o rządzie mniejszościowym w Szwecji

Lider szwedzkiej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Ulf Kristersson, powiedział w piątek, że uzgodnił porozumienie z Chrześcijańskimi Demokratami i Liberałami, aby stworzyć mniejszościowy rząd koalicyjny. Największa prawicowa partia w Szwecji, Szwedzcy Demokraci, nie wejdzie w skład rządu, ale zgodziła się poprzeć jego utworzenie, co oznacza, że po raz pierwszy będzie miała bezpośredni wpływ na politykę. Kristersson powiedział dziennikarzom, że mandat dla rządu od wyborców oznacza, że „zmiana jest nie tylko konieczna, zmiana jest również możliwa, a my cztery partie razem możemy zaoferować tę zmianę”. Nowy rząd obniży podatki, rozpocznie proces budowy nowych elektrowni atomowych i nałoży limit na świadczenia, wśród innych polityk. Kristersson ma spotkać się w piątek ze spikerem parlamentu i prawdopodobnie w poniedziałek czeka go głosowanie potwierdzające.

Bezpośrednia rola Szwedzkich Demokratów w decydowaniu o polityce rządu oznacza ogromną zmianę w szwedzkiej polityce i byłaby nie do pomyślenia jeszcze niecałą dekadę temu. Wtedy żadna partia nie miałaby nic wspólnego z Akessonem. Jednak jego przesłanie, że większość problemów Szwecji jest wynikiem dekad zbyt otwartej polityki imigracyjnej i braku integracji „nowych Szwedów”, trafiło w gusta wyborców i sprawiło, że rządzenie blokiem prawicowym bez poparcia jego partii stało się praktycznie niemożliwe. „Dla nas, Szwedzkich Demokratów… zmiana władzy musi również oznaczać zmianę paradygmatu w zakresie polityki imigracyjnej i integracyjnej” – powiedział Akesson na konferencji prasowej.

Elon Musk ostrzega Pentagon, że nie będzie już wspierać finansowo Starlinków do Ukrainy

Z dokumentów, do których udało się dotrzeć amerykańskiej telewizji informacyjnej CNN, wynika, że w ubiegłym miesiącu Elon Musk wysłał do Pentagonu list, w którym stwierdził, że nie może już wspierać finansowo przekazywania Starlinków Ukrainie na dotychczasowych zasadach. W piśmie do Pentagonu przedsiębiorca podkreślił, że koszt dostarczania Starlinków do Ukrainy do końca roku wyniesie 120 mln dolarów. Według obliczeń Elona Muska w ciągu następnych 12 miesięcy koszt ten wyniesie 400 mln dolarów. Biznesmen żąda, by to Pentagon pokrywał koszty dostarczania terminali satelitarnych.

Do tej pory dostarczono do Ukrainy ok. 20 tys. terminali satelitarnych Starlink. Systemy były współfinansowane nie tylko przez Elona Muska, ale także przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanie i Polskę. Do Pentagonu wpłynęła także prośba skierowana do Muska w lipcu przez naczelnego dowódcę ukraińskich Sił Zbrojnych Walerija Załużnego, o dostarczenie prawie 8 tys. kolejnych terminali internetowych Starlink. Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez firmę SpaceX są źródłem komunikacji dla ukraińskiego wojska. To one zapewniają wsparcie w walkach i umożliwiają pozostanie w kontakcie nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez Rosjan.

Chiny
Jagannath P. PANDA
Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu.

Podcasty

🎧#NajważniejszeDnia

Michał KŁOSOWSKI: Wojna w Ukrainie staje się międzynarodowa

#NajważniejszeDnia. Wojna w Ukrainie staje się międzynarodowa
#NajważniejszeDnia. Wojna w Ukrainie staje się międzynarodowa

Klub Kawowy


Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 października 2022