Popołudniowe Espresso: Rekordowa frekwencja wyborów parlamentarnych 2023

Rekordowa frekwencja wyborów parlamentarnych 2023

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 16. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Wybory parlamentarne 2023 – częściowe wyniki PKW

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), po przeliczeniu głosów z 70,66 proc. komisji, na ten moment wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 37,35 proc. Drugie miejsce przypadłoby Koalicji Obywatelskiej (28,76 proc.), a następne Trzeciej Drodze (14,45 proc.). W sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica (8,29 proc.) i Konfederacja (7,27 proc.). Bezpartyjni samorządowcy nie przekroczyliby progu wejścia do Sejmu (1,90 proc.). Dodajmy, że liczby te wraz z napływającymi danymi z komisji wciąż się zmieniają, a prawdopodobnie jutro poznamy już oficjalne wyniki. 

W przeliczonych obwodach frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 73,37 proc. Według sondażu Ipsos frekwencja wyniosła 73,9 proc. To największa frekwencja wyborcza w historii III RP. Z kolei frekwencja w referendum wyniosła 40 procent, co oznacza, że wyniki tego głosowania nie są wiążące. W poniedziałek prezydent Andrzej DUDA podziękował Polakom za udział w wyborach parlamentarnych.

Atak Hamasu na Izrael trwa

Trwający od 7 października atak Hamasu na Izrael spowodował smierć ponad 1400 Izraelczyków. Jak przekazuje kontradmirał Daniel HAGARI, jeden z rzeczników izraelskiej armii, Hamas przetrzymuje obecnie 199 zakładników, wśród nich są kobiety i dzieci. W ciągu 9 dni konfliktu zginęło 2750 tys. mieszkańców Strefy Gazy, 9,7 tys. zostało rannych. W niedzielę doszło również do ostrzału dokonanego od strony Libanu, po którym Izrael odpowiedział ogniem.

W wyniku ataku na Izrael widoczne są podziały geopolityczne, które utrudniają działanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Dyrektor generalna MFW, Kristalina GEORGIEVA na zakończenie konferencji MFW i Banku Światowego w Marrakeszu przyznała, że aktualne konflikty „zaciemniają” wszystkie prognozy dotyczące światowej gospodarki. Zapowiadając wcześniej wzrost o 3 proc. PKB światowej gospodarki w 2023 i 2,9 proc. w 2024 podkreślała, że w obecnej sytuacji nic nie jest pewne.

Rozszerzono program Igrzysk Olimpijskich 2028

Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zdecydował o rozszerzeniu programu igrzysk w Los Angeles w 2028 roku o nowe dyscypliny olimpijskie, którymi będą: baseball (softball), krykiet, futbol flagowy, lacrosse oraz squash. Cztery z pięciu dyscyplin dodanych do programu igrzysk olimpijskich to sporty zespołowe.

Baseball i jego rozgrywana przez kobiety odmiana – softball – pojawiały się podczas igrzysk już wcześniej – od 1996 do 2008 oraz w 2021 roku. Krykiet to z kolei gra, która narodziła się w Anglii, a obecnie szeroko rozpoznawalna jest nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale też w Indiach, Bangladeszu, Pakistanie i Australii. Na igrzyskach olimpijskich pojawiła się dotąd raz – w 1900 roku. Lacrosse był rozgrywany na igrzyskach w pierwszej połowie XX wieku pięciokrotnie, w tym trzy razy jako dyscyplina pokazowa. Jest to sport, którego celem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika przy pomocy trójkątnej rakiety. Dwie pozostałe dyscypliny mają zadebiutować na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles. Futbol flagowy jest odmianą futbolu amerykańskiego. Squash to jedyna wchodząca do programu igrzysk dyscyplina indywidualna, w opinii MKOl szybko zyskuje ona publikę na kilku kontynentach.

Ks. Prof. Piotr MAZURKIEWICZ
Historia ma znaczenie. Między ojczyzną a synczyzną

Podcasty🎧 #Miesięcznik

57. numer Wszystko co Najważniejsze „Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych” 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Według informacji podanych przez internautów, egzaminy maturalne w formule 2015 zwierały tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 października 2023