Popołudniowe Espresso: Wyniki wyborów parlamentarnych 2023

Wyniki wyborów parlamentarnych 2023

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 17. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023

We wtorek o godzinie 9:00 Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu ze wszystkich okręgów wyborczych. Zgodnie z opublikowanymi wynikami ze 100 procent obwodów głosowania, do Sejmu dostało się pięć ugrupowań.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska – 30,70 procent, Trzecia Droga – 14,40 procent, Nowa Lewica – 8,61 procent, a Konfederacja – 7,16 procent głosów. Progu wyborczego (5 proc. dla partii, 8 proc. dla koalicji) nie przekroczyli kandydaci następujących komitetów: KW Bezpartyjni Samorządowcy – 1,86 proc., KW Polska Jest Jedna – 1,63 proc. Uprawnionych do głosowania w wyborach było 29,532 mln osób. Według danych ze wszystkich obwodów frekwencja wyniosła 74,38 procent.

Atak nożownika w Arras na północy Francji

W piątek w Arras doszło do ataku nożownika powiązanego z radykalnym islamem, w którym zginął nauczyciel. Jak poinformował szef francuskiego MSW Gerald DARMANIN, prosząc „wszystkich Francuzów”, aby „byli ostrożni” Francja podniosła alert bezpieczeństwa do najwyższego poziomu w związku z atakiem i obawami przed sprowadzeniem konfliktu między Izraelem a Hamasem na teren Francji. 

Atak na nauczyciela w Arras był wynikiem barbarzyńskiego terroryzmu islamistycznego – powiedział w piątek dziennikarzom prezydent Emmanuel MACRON. Sprawca ataku nożem w Arras Mohammed MOGOUCZKOW był znany ze swoich powiązań z radykalnym islamem. Napastnik podczas ataku krzyczał „Allahu akbar”. Z kolei francuskie media przekazały, że policja zatrzymała w piątek również drugiego nożownika, który planował atak w innym mieście we Francji.

Korea Północna dostarcza Rosji więcej broni niż sądzono

Jak przekazuje „Washington Post” dostawy broni z Korei Północnej dla Rosji mogą być większe i jeszcze bardziej regularne, niż ujawniły wcześniej Stany Zjednoczone. Przypomnijmy, Biały Dom odtajnił informacje wywiadu wraz ze zdjęciami satelitarnymi, mówiącymi o przesłaniu przez reżim w Pjongjangu we wrześniu ponad tysiąca kontenerów sprzętu wojskowego na pokładzie rosyjskiego kontenerowca. Jednak nowe obrazy przeanalizowane przez londyński Royal United Services Institute (RUSI) wskazują, że dostawy z Korei Północnej są regularne i szersze, niż ujawniła administracja USA.

Sprzedaż broni przez Pjongjang oznacza dodatkowe wpływy do budżetu i potencjalnie pomoc Rosji w rozwoju północnokoreańskiego programu rakietowego.

Przemysław PREKIEL
Lewico, pobudka!

Podcasty🎧 #Miesięcznik

57. numer Wszystko co Najważniejsze „Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych” 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Według informacji podanych przez internautów, egzaminy maturalne w formule 2015 zwierały tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 października 2023