Popołudniowe Espresso: Wzajemne ataki Izraela i Hamasu

Wzajemne ataki Izraela i Hamasu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 7. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej

W piątek, 7 kwietnia, weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, regulująca pracę zdalną. Nowelizacja uchyla dotychczasowe przepisy dotyczące telepracy. Zmiany obejmują przede wszystkim wprowadzenie definicji pracy zdalnej. Nowela przewiduje, że praca zdalna będzie wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i za każdym razem będzie uzgadniana z pracodawcą. Pracodawca nie będzie mógł bez wyraźnego powodu – np. w związku z organizacją pracy – odmówić pracy zdalnej np. pracownicy w ciąży, rodzicom dzieci do lat 4 lub dzieci z niepełnosprawnościami czy osobom sprawującym opiekę nad innym członkiem rodziny z niepełnosprawnością. Przepisy wyróżniają pracę zdalną całkowitą i hybrydową. — Ustawa w pełni reguluje kwestie związane z pracą zdalną dotychczas określone w tzw. specustawie covidowej – oraz takie, których w niej brakowało. Dotyczy to m.in. zwrotu kosztów za energię elektryczną — wskazała minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena MALĄG. — To odpowiedź na zmieniające się trendy oraz postulaty pracowników i pracodawców, którzy korzystali lub korzystają z tej formy pracy upowszechnionej w czasie pandemii. […] To ogromna zmiana. Praca zdalna jest także szansą np. dla mieszkańców mniejszych, gorzej skomunikowanych ośrodków — podkreśliła Maląg.

Popularność pracy zdalnej wśród Polaków spada. Na początku 2022 r. 34 proc. pracujących deklarowało, że pracują zdalnie. Pod koniec 2022 r. odsetek ten spadł do 28 proc.

Rosja grozi zerwaniem umowy zbożowej z Ukrainą

Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej ŁAWROW, zagroził w piątek zerwaniem umowy zbożowej z Ukrainą. Umowa została wynegocjowana w lipcu dzięki Turcji i ONZ i umożliwia Ukrainie bezpieczny eksport zboża przez Morze Czarne. Umowa umożliwiła dotychczas eksport ponad 27 mln ton zboża i produktów rolnych. Siergiej Ławrow wskazał, że umowa zostanie zerwana przez Rosję, jeśli eksport rosyjskich nawozów i zboża będzie nadal ograniczany. Rosja uważa bowiem, że jej prawa w umowie nie są respektowane. Jak wskazał Ławrow, jeśli bariery nie zostaną usunięte, Rosja „zastanowi się, czy ta umowa jest konieczna”.

Wzajemne ataki Izraela i Hamasu

Mimo trwających świąt Pesach i Ramadanu, napięcie pomiędzy Izraelem a Hamasem zaostrza się. W środę wieczorem izraelska policja ponownie starła się z muzułmanami, modlącymi się w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. Izraelska policja weszła do meczetu i pod pretekstem ewakuacji wiernych, przy użyciu granatów ogłuszających i strzelając gumowymi kulami, wyprowadziła ludzi. Po tym, palestyńscy bojownicy wystrzelili co najmniej 11 rakiet ze Strefy Gazy w kierunku Izraela.

Dzień później, w czwartek, z terytorium Libanu, w kierunku Izraela, wystrzelono 34 pocisków rakietowych. Władze Izraela o atak oskarżają grupę islamistyczną Hamas. „Był to największy ostrzał z terytorium tego państwa od 2006 roku, czyli od czasu naszej wojny z szyickim Hezbollahem” — napisały w oświadczeniu władze Izraela. Po tym ataku premier, Benjamin NETANJAHU powiedział, że Izrael odpowie na każdą agresję „zdecydowanym uderzeniem we wrogów”.

Natomiast w piątek w nocy izraelskie wojsko poinformowało, że zaatakowało cele należące do islamistycznej grupy Hamas w południowym Libanie, a także zintensyfikowało ataki w Strefie Gazy. Eksplozje były słyszane m.in. w regionie Tyru w południowym Libanie. 

Edward LUCAS
Politycy Europy Zachodniej obawiają się rosyjskiej porażki

Podcasty 🎧#Miesięcznik

„Koniec epoki geopolitycznej naiwności” 51. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 kwietnia 2023