Popołudniowe Espresso: Zełenski w Davos - "Należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją"

Zełenski w Davos - "Należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją"

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś poniedziałek, 23 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zełenski w Davos: Należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją

– Nie powinno być żadnego handlu z Rosją, trzeba wprowadzić całkowite embargo na import rosyjskiej ropy. Niezbędne jest stworzenie globalnego precedensu, który zniechęci przyszłych agresorów do użycia siły – powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. – Jeśli zagraniczne firmy nie chcą być kojarzone z agresją na nasz kraj, muszą zrezygnować z obecności na rosyjskim rynku. Wszystkim takim podmiotom proponujemy inwestycje na Ukrainie. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla nas, jak też dla was – dodał ukraiński prezydent. Zełenski zaapelował o wsparcie finansowe dla swego kraju zaatakowanego przez Rosję. – Potrzebujemy pomocy w wysokości 5 mld dolarów miesięcznie, przeznaczymy ją na odbudowę ojczyzny. Chcemy dać przykład całemu światu, jak odbudowywać państwo i gospodarkę. Dlatego zachęcamy wszystkich, by przyłączali się do programu międzynarodowego wsparcia Ukrainy, funkcjonującego pod nazwą United24. Naszym założeniem jest stworzenie na tej podstawie stałego mechanizmu, a dzięki tej inicjatywie będzie można w przyszłości udzielać pomocy krajowi, który padł ofiarą zbrojnej agresji lub katastrofy naturalnej – poinformował Zełenski, występując w Davos przez łącze wideo. – Wojna z Moskwą zaczęła się nie w lutym, lecz już osiem lat temu. Jesteśmy wdzięczni za pomoc okazywaną nam w ostatnich miesiącach, jednak gdyby świat zareagował właściwie w 2014 roku, to tej agresji by teraz nie było – powiedział Zełenski.

Rozpoczęte w niedzielę Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to spotkanie dotyczące najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych. W 2022 roku weźmie w nim udział blisko 2500 osób – polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców. 

Joe Biden rozpoczął spotkania w Azji

Prezydent USA Joe Biden rozpoczął w piątek swoją pierwszą prezydencką podróż do Azji – do Korei Południowej oraz Japonii. Poza chęcią zademonstrowania Rosji, a także Chinom, wojennej jedności wśród sojuszników celem sześciodniowego pobytu w Azji jest wzmocnienie nadwątlonych przez kryzys pandemiczny więzi gospodarczych Stanów Zjednoczonych z Seulem i Tokio. Kulminacyjnym momentem będzie dla Joe Bidena szczyt państw QUAD (nieformalny sojusz Indii, USA, Australii i Japonii) we wtorek w Tokio. – Ta wyprawa udowodni, że Stany Zjednoczone mogą przewodniczyć światu w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, ale równocześnie budować skuteczne pryncypialne przywództwo amerykańskie w regionie, który kształtuje XXI wiek – mówił przed wylotem Bidena Jake Sullivan,  doradca Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa.

W minioną sobotę właśnie podczas wyprawy do Azji, Joe Biden między spotkaniami w Seulu  podpisał zatwierdzoną przez Kongres ustawę o wsparciu Ukrainy dodatkowymi 40 miliardami dolarów. – Wojna przeciwko Ukrainie nie jest tylko sprawą Europy. To atak na demokrację i podstawowe międzynarodowe zasady suwerenności – powiedział Biden w stolicy Korei Południowej.

Wizyta przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski na Ukrainie

Arcybiskupi: Stanisław Gądecki, Wojciech Polak i Stanisław Budzik odwiedzili w minionych dniach Lwów i Kijów, rozmawiali z przedstawicielami Kościoła katolickiego obydwu obrządków – łacińskiego i greckokatolickiego – kierownictwem Prawosławnego Kościoła Ukrainy a także odwiedzającym Kijów sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Paulem Gallagherem. Metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik pytany przez polskich dziennikarzy nie poruszenia widokiem miejsc zbrodni wojennych. – Ogromne wrażenie wywarła na nas wszystkich obecność w Irpinie i w Buczy, w miejscach, gdzie ludzie ginęli rozstrzelani, wrzuceni do dołów, to tragiczne oblicze wojny, zupełnie niezrozumiałe – jak można bombardować pokojowo nastawiony kraj? – pytał arcybiskup Budzik.

Nr 41 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

🎧 #RozmowyNajważniejsze: 
Arsenał rosyjskiego imperializmu |
prof. Andrzej NOWAK dla Wszystko co Najważniejsze

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 maja 2022