
Prof. Krzysztof SZCZERSKI
ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów
Współczesny świat obserwowany z perspektywy ONZ jest przestrzenią pełną podziałów, rywalizacji, napięć i konfliktów, a także uderzających obszarów ubóstwa, katastrof humanitarnych i łamania podstawowych praw człowieka.

Ewelina U. OCHAB
Mateusz M. KRAWCZYK
Podcast Wspólny Świat. Jak powstrzymać zbrodnie przeciwko ludzkości?
Jak powstrzymać zbrodnie przeciwko ludzkości? Na te pytanie w podcaście #WspólnyŚwiat odpowiada Ewelina. U. OCHAB

Patricia RANALD
Największa umowa handlowa na świecie piętnastu krajów Azji i Pacyfiku
Niedawne dołączenie przez Australię do Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego przyciągnęło uwagę świata ze względu na znaczenie umacniania stosunków ekonomicznych i geopolitycznych w regionie Azji i Pacyfiku. Porozumienie to pomija jednak problemy związane z prawami człowieka i pracownika.

Prof. Kevin HELLER
Prawo wobec zbrodni. Jak działa międzynarodowy system i dlaczego nie może działać lepiej?
Dopóki Międzynarodowy Trybunał Karny nie rozwinie swoich kompetencji i zasobów, nie będzie skutecznej alternatywy dla jurysdykcji krajowej lub uniwersalnej.

Dariusz LIPIŃSKI
Malejący prestiż. W 70. rocznicę powołania Rady Europy
Wielkim wysiłkiem, demokratycznie, udało nam się obronić na forum Rady Europy tradycyjny pogląd, że istnieją tylko dwie płcie. Być może jeszcze wówczas instytucje europejskie nie były gotowe na tak wielkie rewolucje. Groźniej wyglądały przygotowania do przyjęcia uchwały zobowiązującej każdego delegata do zgłoszenia w swoim kraju zmian w konstytucji, gwarantujących jednakowy udział liczbowy kobiet i mężczyzn we wszelkich ciałach wybieralnych.

Adam BODNAR
Adam PLOSZKA
"Polski wątek w raporcie o wykonywaniu wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu"
Ideałem takie funkcjonowanie systemu ochrony praw człowieka, aby obywatele nie mieli potrzeby skarżenia się do Strasburga.

Adam BODNAR
Dominika BYCHAWSKA-SINIARSKA
"Kawiorowa dyplomacja znowu wygrała w Strasburgu"
Wybór Pedro Agramunta i Tadeusza Iwińskiego, co do których niezależności istnieją tak poważne wątpliwości, może skutecznie wpłynąć na wynik ich pracy, jak również osłabić wizerunek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Jan ROKITA
"Machiavelli wciąż pokonuje Zuckerberga"
“Polityczne znaczenie wynalazku nowych mediów jest podobne do znaczenia wynalazku druku przed paroma wiekami. Bez druku reformacja nie osiągnęłaby swojej siły, więc nie mogłyby się zdarzyć wojny religijne, ani nie byłoby też pewnie pokoju westfalskiego, który określił polityczny ustrój Europy na przeszło trzysta lat”

Prof. Ireneusz C. KAMIŃSKI
"Co ONZ może zrobić w sprawie Ukrainy?"
Międzynarodowe i krajowe organizacje pozarządowe są określane mianem piątej władzy, która kształtuje poglądy obywateli, ale i wpływa na decyzje rządów. Już najwyższy czas, by wspólną koalicję takich organizacji pilnie wokół Ukrainy budować.

Adam BODNAR
Dominika BYCHAWSKA-SINIARSKA
"Ratujmy Europejski Trybunał Praw Człowieka"
“Ratowanie Trybunału i systemu ochrony praw człowieka powinno stać się europejskim priorytetem. Bez Wielkiej Brytanii na pokładzie, cały system Rady Europy może utonąć. Może to z kolei prowadzić członków takich jak Rosja, Ukraina czy Azerbejdżan do ignorowania Konwencji i wyroków Trybunału Strasburskiego”