Prof. Piotr CZAUDERNA: Zabijanie nienarodzonych. Aborcja czy zdrowie reprodukcyjne kobiet?
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Zabijanie nienarodzonych.
Aborcja czy zdrowie reprodukcyjne kobiet?

Pracuję na co dzień jako chirurg dziecięcy i mam stale do czynienia z pacjentami z wadami wrodzonymi, niekiedy bardzo ciężkimi i kreującymi stygmat na całe życie. Widzę dramaty ludzkie i rodzinne, które się z tym wiążą, oraz podziwiam upór, determinację i miłość wielu rodziców.

Prof. Jan WOLEŃSKI: Wciąż niezachwiane rozumienie podstaw cywilizacji
Prof. Jan WOLEŃSKI

Prof. Jan WOLEŃSKI

Wciąż niezachwiane rozumienie podstaw cywilizacji

Być może Rosja i Chiny będą dążyły do zmiany zasad prawa międzynarodowego, np. w kierunku prawnego usankcjonowania dominacji mocarstw regionalnych, także w dziedzinie interpretacji praw człowieka – radykalnie na przekór wielowiekowej tradycji cywilizacji zachodniej.

Podcast #WspólnyŚwiat. Nigara Mirdad OMAR: Rok rządów talibów
Mateusz M. KRAWCZYKNigara Mirdad OMAR

Mateusz M. KRAWCZYK
Nigara Mirdad OMAR

Rok rządów talibów

O roku rządów talibów w Afganistanie i przemianach, które miały miejsce w tym czasie opowiada w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM Nigara Mirdad OMAR, radca ambasady Islamskiej Republiki Afganistanu w Warszawie.

Prof. Krzysztof SZCZERSKI: ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów
Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów

Współczesny świat obserwowany z perspektywy ONZ jest przestrzenią pełną podziałów, rywalizacji, napięć i konfliktów, a także uderzających obszarów ubóstwa, katastrof humanitarnych i łamania podstawowych praw człowieka.

Patricia RANALD: Największa umowa handlowa na świecie piętnastu krajów Azji i Pacyfiku
Patricia RANALD

Patricia RANALD

Największa umowa handlowa na świecie piętnastu krajów Azji i Pacyfiku

Niedawne dołączenie przez Australię do Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego przyciągnęło uwagę świata ze względu na znaczenie umacniania stosunków ekonomicznych i geopolitycznych w regionie Azji i Pacyfiku. Porozumienie to pomija jednak problemy związane z prawami człowieka i pracownika.

Dariusz LIPIŃSKI: Malejący prestiż. W 70. rocznicę powołania Rady Europy
Dariusz LIPIŃSKI

Dariusz LIPIŃSKI

Malejący prestiż. W 70. rocznicę powołania Rady Europy

Wielkim wysiłkiem, demokratycznie, udało nam się obronić na forum Rady Europy tradycyjny pogląd, że istnieją tylko dwie płcie. Być może jeszcze wówczas instytucje europejskie nie były gotowe na tak wielkie rewolucje. Groźniej wyglądały przygotowania do przyjęcia uchwały zobowiązującej każdego delegata do zgłoszenia w swoim kraju zmian w konstytucji, gwarantujących jednakowy udział liczbowy kobiet i mężczyzn we wszelkich ciałach wybieralnych.

Adam BODNAR, Dominika BYCHAWSKA-SINIARSKA: "Kawiorowa dyplomacja znowu wygrała w Strasburgu"
Adam BODNARDominika BYCHAWSKA-SINIARSKA

Adam BODNAR
Dominika BYCHAWSKA-SINIARSKA

"Kawiorowa dyplomacja znowu wygrała w Strasburgu"

Wybór Pedro Agramunta i Tadeusza Iwińskiego, co do których niezależności istnieją tak poważne wątpliwości, może skutecznie wpłynąć na wynik ich pracy, jak również osłabić wizerunek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Adam BODNAR, Dominika BYCHAWSKA-SINIARSKA: "Ratujmy Europejski Trybunał Praw Człowieka"
Adam BODNARDominika BYCHAWSKA-SINIARSKA

Adam BODNAR
Dominika BYCHAWSKA-SINIARSKA

"Ratujmy Europejski Trybunał Praw Człowieka"

„Ratowanie Trybunału i systemu ochrony praw człowieka powinno stać się europejskim priorytetem. Bez Wielkiej Brytanii na pokładzie, cały system Rady Europy może utonąć. Może to z kolei prowadzić członków takich jak Rosja, Ukraina czy Azerbejdżan do ignorowania Konwencji i wyroków Trybunału Strasburskiego”

Prof. Ireneusz C.KAMIŃSKI: "Co ONZ może zrobić w sprawie Ukrainy?"
Prof. Ireneusz C. KAMIŃSKI

Prof. Ireneusz C. KAMIŃSKI

"Co ONZ może zrobić w sprawie Ukrainy?"

Międzynarodowe i krajowe organizacje pozarządowe są określane mianem piątej władzy, która kształtuje poglądy obywateli, ale i wpływa na decyzje rządów. Już najwyższy czas, by wspólną koalicję takich organizacji pilnie wokół Ukrainy budować.

Jan Maria ROKITA: "Machiavelli wciąż pokonuje Zuckerberga"
Jan ROKITA

Jan ROKITA

"Machiavelli wciąż pokonuje Zuckerberga"

„Polityczne znaczenie wynalazku nowych mediów jest podobne do znaczenia wynalazku druku przed paroma wiekami. Bez druku reformacja nie osiągnęłaby swojej siły, więc nie mogłyby się zdarzyć wojny religijne, ani nie byłoby też pewnie pokoju westfalskiego, który określił polityczny ustrój Europy na przeszło trzysta lat”