
Prof. Dorota PIETRZYK-REEVES
Szacunek do wolności i odrębności jest niezbywalną częścią tradycji Rzeczypospolitej
Obywatele i władcy Rzeczypospolitej traktowali swoje państwo jako wspólnotę polityczną, a nie wyznaniową, która była zarazem wspólnotą wieloetniczną i wieloreligijną. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów tradycja prawno-ustrojowa przyniosła wolność i poszanowanie dla różnorodności, a namysł republikański doprowadził do pojmowania państwa jako rzeczy wspólnej (res publica), która jest nastawiona na realizację wspólnego dobra.

Prof. Marek KORNAT
Konfederacja warszawska 1573 r. Polski przykład tolerancji wyznaniowej
Państwo, które dało Europie wielki przykład tolerancji – zostało oskarżone o nienawiść i dyskryminację wyznaniową, aby uzasadnić ingerencję w jego sprawy wewnętrzne. Pozostać to musi wielką lekcją historii.

Jakub MOROZ
Marc GOPIN
Prof. Andrzej SZCZERSKI
Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
Taras KOMPANICZENKO
Rzeczpospolita wielu wolnych narodów
W jednej z najciekawszych debat tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt wzięli udział Jakub MOROZ, prof. Ryszard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI, prof. Marc GOPIN i prof. Andrzej SZCZERSKI.

Prof. Mikołaj MALINOWSKI
Państwo silne wspólnotą
Demokracja szlachecka wyrosła na bazie wspólnoty i współpracy elit, a system ustrojowy w państwie polsko-litewskim tę wspólnotę umacniał. Do czasu – pisze Mikołaj MALINOWSKI

Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
I Rzeczpospolita. Potęga mimo woli
Rzeczpospolita była wspólnotą obywateli, których celem była wolność. Nie istniała po to, by wspierać ambicje swoich monarchów, podbijać terytoria, gromadzić bogactwa i zdobywać chwałę. Chodziło o wolność.

Prof. Andrzej NOWAK
Uniwersalne przesłanie wolności
I Rzeczpospolita to niezwykle ciekawy eksperyment życia obywatelskiego. Wprawdzie ograniczony do jednej grupy społecznej, ale jednak liczącej setki tysięcy wolnych ludzi, czyli więcej niż wówczas w jakimkolwiek kraju europejskim.

Instytut Nowych Mediów
Premier Mateusz Morawiecki i najwybitniejsi polscy intelektualiści gośćmi "Wszystko Co Najważniejsze"
Święto 5-lecia Wszystko Co Najważniejsze 8 maja 2019 roku w Warszawie uświetnił wygłaszając wykład wprowadzający do debaty Zwrotnice modernizacji premier Mateusz MORAWIECKI. W kolejnej już debacie z naszego cyklu Debata Polska wzięli udział prof. Michał KLEIBER, prof. Andrzej CHWALBA, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI. Debatę moderował Eryk MISTEWICZ.

Ǵorge IWANOW
Macedonia, Macedończycy, język macedoński. Dziękuję, Polsko!
W oficjalnym słowniku brukselskiej biurokracji i dyplomacji nie ma terminu „Republika Macedonii” i przymiotnika „macedoński”.Unika się sformułowań „Republika Macedonii”, „język macedoński”, „tożsamość macedońska”, „macedońska kultura”. Jeśli ktoś mówi o jakimś bardzo pięknym europejskim kraju i przy tym z uporem unika użycia jego nazwy, jest wielce prawdopodobne, że chodzi o Republikę Macedonii.