

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 470 Wszystko co Najważniejsze
Minione dni i tygodnie to czas, kiedy w mediach przeczytać i zobaczyć mogliśmy w zasadzie wszystko. W tej wielości głosów, opinii i stwierdzeń znaleźć można było w zasadzie każdy odcień, każdą skrajność. Ale czy służyło to budowaniu wspólnoty?

Prof. Mikołaj MALINOWSKI
Państwo silne wspólnotą
Demokracja szlachecka wyrosła na bazie wspólnoty i współpracy elit, a system ustrojowy w państwie polsko-litewskim tę wspólnotę umacniał. Do czasu – pisze Mikołaj MALINOWSKI

Prof. Andrzej NOWAK
Uniwersalne przesłanie wolności
I Rzeczpospolita to niezwykle ciekawy eksperyment życia obywatelskiego. Wprawdzie ograniczony do jednej grupy społecznej, ale jednak liczącej setki tysięcy wolnych ludzi, czyli więcej niż wówczas w jakimkolwiek kraju europejskim.

Prof. Arkady RZEGOCKI
Racja stanu a dobro państwa
Za każdym razem, gdy używane jest pojęcie racji stanu – powinno być ono traktowane jako wezwanie do obywatelskiej troski o państwo, jego niepodległość oraz rozwój. W ujęciu republikańskim racja stanu stanowi immanentną cechę wspólnoty politycznej.

Prof. Piotr CZAUDERNA
Chrześcijaństwo, kultura, sztuka i świat – dalsze lekcje z pandemii
Współczesne rozwinięte społeczeństwa odeszły od rozumienia polityki jako procesu, w ramach którego zgadzamy się na formę wspólnego bycia razem opartego na wspólnym poczuciu dobra.

Jan ROKITA
Bunt periojków. O szczepionce, która daje wolność
Jeśli ktoś roznosi zarazę, może podlegać z tego tytułu nawet dotkliwym restrykcjom, czyniącym z jego swobód na czas choroby niemal zupełną fikcję.

Prof. Aleksander SURDEJ
Gospodarka w perspektywie długiego trwania
Narody o długiej historii traktują gospodarkę jako narzędzie umacniania wspólnoty, a w wartościach wspólnotowych widzą źródła trwałego dobrobytu.

John KAY
Sir Paul COLLIER
Politycy dali się uwieść ideologii indywidualizmu
Można pogodzić ideę wspólnoty i gospodarki. Dobrze radzące sobie firmy są formą społeczności. Konflikt pomiędzy społecznością a rynkiem nie jest nieusuwalny. Rynek funkcjonuje dobrze wyłącznie w oparciu o sieć relacji społecznych.

Prof. Michał KLEIBER
Czas na ponadpartyjną współpracę, czyli powyborcze refleksje na temat nadchodzącej przyszłości
Mamy przed sobą ponad trzy lata bez powszechnych wyborów, może warto więc byłoby wykorzystać je dla szeroko rozumianej poprawy funkcjonowania państwa i zwiększenia naszego wspólnego, wielowymiarowego bezpieczeństwa.

Prof. Anna CEGIEŁA
Jaka polszczyzna, taka wspólnota Polaków
Na pytanie o to, jakim językiem mówić, by budować wspólnotę, jest tylko jedna odpowiedź – mówić językiem ku drugiemu człowiekowi. Nie przeciw niemu. Mówić dla niego.

Prof. Massimo VIGLIONE
Włosi nie pozwolą na odebranie im domu. Europa między demokracją a liberalizmem
Przez pięć lat Włosi wysłuchiwali w telewizji, w popularnych programach talk-show, jednego, powtarzanego w nieskończoność zdania: „Unia Europejska tego od nas chce”. Zupełnie jakby był to argument ostateczny, z którym nie wolno dyskutować. Wahadło odbiło: na scenę wszedł Salvini i Bracia Włoscy. Zażądano zwrotu suwerenności.

Marta KOŁODZIEJSKA
Jak się dobrze, spokojnie różnić, czyli po co chrześcijanom Internet?
Wierzący w sieci próbują wspólnie coś tworzyć, nie unikając jednocześnie dyskusji o różnicach. Może to być cenna lekcja dla wszystkich, którzy zaniepokojeni stanem polskiej debaty publicznej poszukują nowych modeli komunikowania i dialogu światopoglądowego.

Prof. Tomasz GRZYB
Czemu chcemy być wyjątkowi, a wciąż jesteśmy tacy sami?
Są momenty w historii, kiedy czujemy się zagrożeni, co prowadzi do wzrostu konformizmu w społeczeństwie. Mamy także tendencję do zgadzania się z ludźmi dookoła nas, zwłaszcza w sytuacjach nowych i kryzysowych.

Br. ALOIS z Taizé
Miłość do Polski jest częścią dziedzictwa, jakie zostawił nam brat Roger
„Z Polski przyjdzie wiosna Kościoła” – powiedział br. Roger w Niemczech krótko przed wyborem papieża Jana Pawła II. Brat Roger rozumiał, że z wiary Polacy czerpią odwagę, która pozwala im na takie inicjatywy jak list biskupów, inicjatywy, które wnoszą wkład w budowanie pokoju w Europie.