50. jubileuszowe wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

50. jubileuszowe wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

.Najnowsze wydanie rozpoczynamy inaczej, niż zwykle. Prezentujemy Państwu specjalnie zaprojektowaną pierwszą stronę naszego pisma, na której odnaleźć możecie Państwo nazwiska najwybitniejszych autorów świata, piszących dla „Wszystko co Najważniejsze”.

W związku z szybkim i wykładniczym rozwojem sztucznej inteligencji w ostatnich miesiącach zapytaliśmy też ChatGPT, jakie są najmocniejsze strony naszego miesięcznika i dlaczego warto tworzyć odpowiedzialne i poważne media. Zdaniem sztucznej inteligencji dobre media powinny być rzetelne, obiektywne i umożliwiać uzyskanie szerokiego spektrum opinii i perspektyw. Powinny także zachęcać do myślenia krytycznego i poszukiwania wiedzy na własną rękę, a także dostarczać aktualnych i ważnych informacji w sposób przystępny dla różnych grup odbiorców. W dobie rosnącego znaczenia mediów społecznościowych i internetu, ważne jest również, aby media były odpowiedzialne i dbały o swoją wiarygodność, unikając fałszywych informacji i dezinformacji.

Na następnych stronach proponujemy Państwu blok tekstów związanych z rocznicą rosyjskiej, pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Jan ROKITA pisze – w tę ponurą dla świata rocznicę – o tym, jak zbiorowa trauma Polaków, związana z wymazywaniem polskiego narodu przez okupantów, stanowi trzon naszej tożsamości, a tym samym jest przyczyną polskiej wrażliwości na dramat naszych sąsiadów.

Premier Mateusz MORAWIECKI, w eseju zatytułowanym „Pięć lekcji roku wojny”, wskazuje nauki płynące dla świata i dla Polski z ostatnich dwunastu miesięcy walk. – Czasem boję się, że na Zachodzie jest naprawdę dużo ludzi, dla których lunch w ulubionej kawiarni albo serial na Netflixie są ważniejsze niż życie i śmierć tysięcy Ukraińców. Nie wolno nam być obojętnym. Imperialne plany Rosji sięgają dalej niż Ukraina – pisze polski premier, a ten tekst przedrukowują także media na całym świecie.

Dopełniając te słowa, Diane FRANCIS, amerykańska dziennikarka i ekspertka pisze o „polskim czasie” w międzynarodowej opinii publicznej. – To Warszawa kieruje europejską reakcją na atak Rosji na Ukrainę. To Warszawa na wiele sposobów ustanowiła standardy europejskiej reakcji humanitarnej na ten atak – twierdzi amerykańska autorka wskazując, że Polska od wielu lat próbowała – i wciąż próbuje – ostrzec świat przed rosyjskimi zakusami.

W najnowszym, jubileuszowym 50. wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” część naszych łamów oddajemy autorom ukraińskim. Olesya KHROMEYCHUK, szefowa londyńskiego Instytutu Ukraińskiego, pisze, że Ukraińcy walczą o przetrwanie. A do osiągnięcia tego celu potrzebują wszelkich dostępnych narzędzi. Nieodmawianie naszym sąsiadom wiarygodności to minimum, na które zasługują, twierdzi ukraińska autorka. KHROMEYCHUK, autorka książek o historii Ukrainy, pisze także o tym, że przecenianie siły agresora, połączone z niedocenianiem możliwości obronnych Ukrainy, miało bezpośredni wpływ na to, jaką pomoc przekazano Ukraińcom i na tempo tej pomocy. Bezpośrednio wpłynęło na liczbę ofiar. Minęło dziesięć miesięcy i było wiele ukraińskich zwycięstw, a ja nie usłyszałam jeszcze niczego, co przypominałoby przeprosiny lub przynajmniej przyznanie się do pomyłki ze strony tych, którzy przewidywali szybki upadek Kijowa.

Anatol OLICH, zastępca redaktora naczelnego „Monitora Wołyńskiego”, polsko-ukraińskiej gazety wydawanej przez społeczność polską na Wołyniu, twierdzi, że rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę Ukraińcy inaczej patrzą dziś na Polskę. – Na Ukrainie istnieje poważne zapotrzebowanie społeczeństwa na „polską” tematykę. To już nie są dyskusje w wąskich kręgach zawodowych historyków, ale zainteresowania szerokich kręgów publiczności – twierdzi redaktor „Monitora Wołyńskiego”.

Wspólnym mianownikiem tekstów, które publikujemy w najnowszym wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”, jest próba spojrzenia nie tylko na rok miniony, ale także wskazanie, czego można spodziewać się w najbliższej, ale też w tej trochę dalszej, przyszłości.

Profesor Ewa THOMPSON pyta na łamach „Wszystko co Najważniejsze”, czy rok po rozpoczęciu pełnoskalowej, rosyjskiej agresji na Ukrainę faktycznie możemy już mówić o przełomie? Jak twierdzi prof. Thompson, Europa Zachodnia wcale się Rosji nie boi, bo wie, że oddziela ją od Rosji pasmo krajów mniejszej niż ona ważności. A jednocześnie odnosi się z szacunkiem do Rosji, bo ta posiada broń atomową i jest użytecznym partnerem gospodarczym. Czy oznacza to, że w najbliższych miesiącach i latach pomoc zachodu dla Ukrainy ustanie? – Jeżeli Ukraina nie wygra, Europa Zachodnia odbuduje swoje stosunki z Rosją, Polska zostanie ukarana i świat powróci do koncertu mocarstw. A nawet jeżeli wygra, przełom nie musi nastąpić, bo jak dotychczas, nikt nie przedstawił możliwego i prawdopodobnego scenariusza lat powojennych. Jesteśmy w momencie krytycznym. Do przełomu jeszcze daleko. Pewne jest jedno: należy rosnąć w siłę – twierdzi autorka książki „Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej”.

Historia przyspiesza, pytania o przyszłość naszej części Europy narastają. Prof. Andrzej NOWAK pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” o walce z imperializmem, która cechuje narody naszej części kontynentu. Wskazuje przy tym, że jest to jeden z najważniejszych czynników łączących narody między Bałtykiem a Morzem Czarnym. – Ukraińcy nie raz walczyli przeciw Polakom, jednak ostatecznie wspólna tradycja wolności, niezgody na imperialne zniewolenie, także tradycja pamięci o ofiarach ponoszonych w starciu z carskim, a potem sowieckim systemem opresji okazała się silniejsza. Polacy, Ukraińcy, Litwini i inne narody tego obszaru, który nie chce być ani „Ruskim mirem” Putina, ani żetonem w rozgrywce innych europejskich mocarstw, dziś dają znać o sobie: dumnym veto, rzuconym przez wolne i solidarne narody wobec próby odnowienia imperialnej dominacji nad Europą Wschodnią – twierdzi krakowski profesor.

Blok tekstów dotyczących rosyjskiej wojny na Ukrainie zamykamy tekstem prof. Michała KLEIBERA, który wskazuje, że znajdujemy się obecnie w kluczowym dla Europy momencie. – Jedyną drogą wydaje się dzisiaj daleko idąca demokratyzacja Unii oraz przemyślany i czytelny rozdział decyzyjności pomiędzy Unią a państwami członkowskimi, pozostawiający państwom znaczną swobodę – wskazuje redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze”.

Kwestia reformy europejskiego systemu i konieczności demokratyzacji różnorakich struktur na kontynencie znajduje swój wyraz w artykule Andriusa KUBILIUSA pod tytułem „Jak Zachód może wspomóc powstanie demokratycznej Rosji?”. Jak twierdzi litewski polityk, rosyjscy dysydenci Michaił Chodorkowski i Garri Kasparow przedstawiają dziś przekonującą koncepcję transformacji Rosji w normalne państwo, normalną demokrację federalną z silnymi regionalnymi samorządami. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków brzegowych, o których obszernie pisze były litewski premier.

W 50. numerze „Wszystko co Najważniejsze” spoglądamy też szeroko na to, co dzieje się w świecie. Chat GPT, od którego rozpoczynamy najnowsze wydanie, ma zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzkość nabywać będzie wiedzę i uczyć kolejne pokolenia. Czy na pewno? Prof. Jacek KORONACKI twierdzi bowiem, że ten – dla wielu nagły i niespodziewany – rozwój sztucznej inteligencji wskazuje przede wszystkim na to, jak wielki potencjał znalazł się w rękach władców internetu, wielkich firm i korporacji. – Czy my ludzie także chcemy stać się częścią internetu rzeczy? – pyta prof. Koronacki w artykule pod tytułem „Historia ChatGPT, danologia, sztuczna inteligencja oraz ryzyko pochwały nierozumnego rozumu”. O przyszłość edukacji w kontekście rozwoju ChatGPT pyta zaś Jędrzej STĘPIEŃ, wskazując, że transformacja, czekająca świat edukacji w dobie rozwiniętej Sztucznej Inteligencji, zapowiada się bezprecedensowo.

Na przełomie lutego i marca przypada ważny dla Kościoła Katolickiego moment: to czas, kiedy papież Benedykt XVI zrzekł się pełnienia urzędu, a papieżem został wybrany kardynał Jose Maria BERGOGLIO. Z okazji tej rocznicy w najnowszym wydaniu naszego miesięcznika publikujemy fragmenty książki „Dekada Franciszka” autorstwa Michała KŁOSOWSKIEGO, zastępcy redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”.

Dział „Piękno muzyki” otwiera prof. Jerzy MIZIOŁEK, piszący o dziejach warszawskiego Teatru Narodowego, który cudem uratowany od zagłady w 1944 r., był przez lata zaborów ostoją polskości. W tym wydaniu publikujemy także tekst prof. Benjamin VOGELA o fortepianach Fryderyka CHOPINA. Jak twierdzi wieloletni współpracownik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, najcenniejszym jest ostatni instrument wybitnego pianisty, który znajdował się w jego apartamencie w chwili zgonu właściciela. Dziś jest on najcenniejszym eksponatem Muzeum Fryderyka Chopina w Pałacu Ostrogskich.

.Na zakończenie 50. wydania miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy tekst rozmowy Laure MANDEVILLE z abp. Borysem GUDZIAKIEM, greckokatolickim metropolitą Filadelfii, rektorem Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Arcybiskup GUDZIAK, doktor historii Uniwersytetu Harvarda, ostrzega, że państwa Europy Zachodniej nie zdają sobie sprawy z głębokiej i bardzo niebezpiecznej patologii, w jaką popadła obecna Rosja. Greckokatolicki duchowny wskazuje także, że Rosyjski Kościół prawosławny jest zdyskredytowany, co jest złą rzeczą, gdyż Rosja potrzebuje Kościoła w dobrym zdrowiu.

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2023