Prof. Łukasz A.TURSKI

Profesor zwyczajny nauk fizycznych, związany z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Centrum Nauki Kopernik.

Ryc.Fabien Clairefond

Prof. Łukasz TURSKI: Spadanie w przepaść
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

Spadanie w przepaść

Historia XX wieku pokazała, że to nie rozwój nauki, ale gloryfikacja nieuctwa doprowadziła do panświatowych katastrof i kosztowała życie milionów ludzi. Towarzyszący nam przez drugą połowę XX wieku rozkwit cywilizacji, to, że dziś ludzkość świata jest jak nigdy syta, zdrowa i bezpieczna, zawdzięczamy rozwojowi wolnej nauki w wolnym świecie i wykorzystaniu osiągnięć tej nauki przez wolną działalność gospodarczą.

Prof. Łukasz A. TURSKI: Prawda naukowa
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

Prawda naukowa

Histeryczne odwrócenie się od szczepionek to jeden bardzo drastyczny przykład. Drugi to zachowanie polityków starających się wcisnąć naukę w gorset biurokratyczny. W zamierzeniu ma on uniemożliwić oszustwa, ale w rzeczywistości tworzy tylko ich nowe wersje. Przykładem jest fabrykowanie danych Stapela przynoszące mu liczne granty, punkty i nagrody.

Prof. Łukasz A. TURSKI: "Okiem i uchem"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Okiem i uchem"

„Dr Tarek Loubani, palestyńsko-kanadyjski lekarz pracujący w szpitalach Strefy Gazy, nie mogąc zapewnić dostępu do stetoskopów, wpadł na pomysł wykorzystania gwałtownie rozwijającej się techniki drukarek 3D i wydrukował kopię nieobjętej już prawami patentowymi słuchawki lekarskiej, produkcji jednej ze znanych firm medycznych. Za kilkadziesiąt centów” – opowieść prof. Łukasza Turskiego o postępie i medycynie.

Prof. Łukasz A. TURSKI: Prezent na Gwiazdkę
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

Prezent na Gwiazdkę

„Droga gimbazo, ucz się Cobola. Programujcie w tym języku, oczywiście w wolnych chwilach od tych spędzanych na FB czy Twitterze. Za dziesięć lat nie będziecie musieli zastanawiać się, czy istnieją umowy śmieciowe i czy są one ozusowane. Co innego ci od sterowania pingwinkami” – o darmowych kursach programowania dla dzieci opartych na składaniu preprogramowanych fragmentów pisze prof. Łukasz Turski.

Prof. Łukasz A. TURSKI: Samotność człowieka
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

Samotność człowieka

Sto lat temu Robert Innes odkrył słabo świecącą gwiazdę Proxima Centauri, naszego najbliższego towarzysza we Wszechświecie. Dzieli nas od niej odległość, którą światło pokonuje w ciągu 4225 lat, mniej więcej 40 tys. mld. km. Podróż pojazdem poruszającym się z największą prędkością, jaką udało się nam osiągnąć, zajęłaby 120 tys. lat. Ewolucja mogłaby w tym czasie zmienić nasz gatunek na Ziemi.

Prof. Łukasz A. TURSKI: "Upały niepoprawne politycznie"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Upały niepoprawne politycznie"

Ani jedno z tych urządzeń nie powstało na społeczne zamówienie czy w wyniku „ścisłej współpracy nauki z przemysłem”. Żadne nie zostałoby skonstruowane, gdyby gdzieś, kiedyś nie dokonano jakiegoś odkrycia naukowego, które zostało zauważone i właściwie zrozumiane przez wybitnego konstruktora. Ten je wykorzystał do stworzenia urządzenia, które okazało się społecznie użyteczne.

Prof. Łukasz A. TURSKI: "Wybuch wulkaniczny siódmego stopnia"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Wybuch wulkaniczny siódmego stopnia"

Jestem niemal pewny, że oszczędzający dziś na nauce i jej siostrze kulturze politycy postępują jak księżna Richmond w Brukseli w dniach bitwy pod Waterloo. Organizują swoje „bale”, bo nie słychać odgłosów słabych armat Gruchego, Neya czy Blüchera. Ale pewnego dnia rozlegnie się ryk Tambory, który dotrze na salony od razu.

Prof. Łukasz A.TURSKI: "Egzaminy, testy, sprawdziany. Rzecz o reliktach przeszłości"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Egzaminy, testy, sprawdziany. Rzecz o reliktach przeszłości"

Im wcześniej zaczniemy myśleć o zmianie naszego sytemu przyjmowania kandydatów na uczelnie wyższe, oceny ich osiągnięć szkolnych poprzez ocenę realizacji ich własnych talentów na tle przemyślanych na nowo standardów wiedzy i zdolności z jej korzystania, tym wcześniej nasz kraj uwolni się od wielu opóźniających nasz rozwój zjawisk i szybciej spełnią się nasze marzenia cywilizacyjne.

Prof. Łukasz A.TURSKI: "Postęp nie zna litości. Albo: dlaczego wielcy wypadają z gry"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Postęp nie zna litości. Albo

Trwanie przy znanych i sprawdzonych rozwiązaniach zbyt długo i na przekór pojawiającemu się nowemu prowadzi w końcu do skreślenia z listy albo wykluczenia z gry na dobre. Postęp nie zna litości. Warto o tym pamiętać.

Prof. Łukasz A. TURSKI: "Elementarz" Falskiego niczego nie naśladował. Niczego na siłę nie reformował"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Elementarz" Falskiego niczego nie naśladował. Niczego na siłę nie reformował"

Ta książka zmieniła na niemal siedemdziesiąt lat polską szkołę. „Nauka czytania i pisania”, znana późniejszym pokoleniom jako „Elementarz”, wyszła spod pióra doktoranta na Uniwersytecie Jagiellońskim, politycznego uciekiniera z Kongresówki zaangażowanego w partyjną robotę, współpracownika Stefanii Sempołowskiej

Łukasz A. TURSKI: "Dance macabre z wyborami i nowymi dowodami osobistymi. Informatyzacja w stylu PRL"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Dance macabre z wyborami i nowymi dowodami osobistymi. Informatyzacja w stylu PRL"

Ćwierć wieku temu nasza administracja państwowa działała w sposób bałaganiarski, była źle zorganizowana, co można przypisać spuściźnie „realnego socjalizmu”. Proces usprawniania tego systemu połączyliśmy z jego „przeniesieniem do cyberprzestrzeni”. Niestety (patrz ostatnie wybory) zrobiliśmy to właśnie w stylu dawnej administracji. Bez ogólnego planu, bez przemyślenia i oceny długofalowych konsekwencji (czego dowodem był np. dance macabre z nowymi dowodami osobistymi!), za to z ciągle zmienianymi emanacjami ministerstwa informatyzacji.

Prof. Łukasz A. TURSKI:  "Między Voyagerem a wuwuzelami"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Między Voyagerem a wuwuzelami"

Grozi nam zalew tandetnych publikacji naukowych, których jedynym celem jest gromadzenie punktów do kariery naukowej. Nie zastąpią one miesięcy i lat pracy w laboratoriach i instytutach. Wysiłku, który nie zawsze kończy się spektakularnym sukcesem – opracowaniem nowego leku czy wystrzeleniem statku kosmicznego…

Prof. Łukasz A. TURSKI: "Imitacja wielkich projektów. Angry Birds nie pchnie świata do przodu"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Imitacja wielkich projektów. Angry Birds nie pchnie świata do przodu"

Nauka i technologia w XXI wieku potrafią naprawdę wiele. Ale nie są w stanie wpłynąć na człowieka, jego pychę i głupotę. Gdzie leży błąd? Oczywiście w edukacji od przedszkola po doktorat. Uwspółcześniona inżynieria „jak z XIX wieku” jest pilnie poszukiwana.