Marek MUTOR

Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu. Polonista i historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Szef Narodowego Centrum Kultury w latach 2006–2007 oraz w 2016 r. Twórca państwowych programów m.in. „Patriotyzm Jutra”, „Świadkowie Historii”. Organizator wystaw, m.in. „Pociąg do historii” czy „Solidarny Wrocław”. Twórca Centrum Historii Zajezdnia.

Marek MUTOR: Pamięć i sumienie. Jak osądzić komunizm?
Marek MUTOR

Marek MUTOR

Pamięć i sumienie. Jak osądzić komunizm?

Postanowiliśmy zorganizować w najbliższych latach symboliczny obywatelski trybunał, który zająłby się sądzeniem zbrodni przeszłości, jeśli próby tworzenia międzynarodowego trybunału na poziomie rządów państw spełzłyby na niczym.

Marek MUTOR: 1939–1989. Od wojny do wolności
Marek MUTOR

Marek MUTOR

1939–1989. Od wojny do wolności

Bez zgłębienia historii półwiecza 1939–1989 nie zrozumiemy ani Polski, ani Europy. Europa na rozdrożu jest także i dzisiaj. Warto sięgać do doświadczeń 1989 roku nie po to, żeby szukać porównań i prostych schematów, lecz po to, by lepiej zrozumieć współczesne dylematy.

Marek MUTOR: Solidarność pozostaje wielką ideą organizującą życie ludzi, za którą dzisiaj tęsknimy
Marek MUTOR

Marek MUTOR

Solidarność pozostaje wielką ideą organizującą życie ludzi, za którą dzisiaj tęsknimy

Naszym współczesnym zadaniem nie jest bunt, ale praca nad sobą. Rewolucja i walka odbywają się w języku. Jest to współczesny problem, szczególnie istotny w dobie mediów społecznościowych. Jeśli współczesne kryzysy będą wyrażane językiem dehumanizującym przeciwników, obrażającym, wulgarnym i agresywnym, to nie będzie w społeczeństwie solidarności. To nasze zadanie indywidualne, aby do tego nie dopuścić – dzięki aktywnej pracy u podstaw.

Marek MUTOR: Bolesław Kominek. Nieznany ojciec Europy
Marek MUTOR

Marek MUTOR

Bolesław Kominek.
Nieznany ojciec Europy

Czy można katolickiego biskupa, pełniącego swoją posługę w opanowanej przez komunistyczny reżim Polsce, porównywać do polityków, twórców zjednoczonej Europy takich jak Robert Schuman, Alcide de Gasperi czy Konrad Adenauer?

Marek MUTOR: Czy połączy nas stulecie odzyskania niepodległości?
Marek MUTOR

Marek MUTOR

Czy połączy nas stulecie odzyskania niepodległości?

Różnice w wolnym społeczeństwie występują zawsze, ale dziś palącym problemem jest upadająca kultura sporu. Ktoś inaczej myślący staje się nieprzejednanym wrogiem. Argument merytoryczny zastępowany jest inwektywą, emocje wypierają rozsądek.

Marek MUTOR: Prognozy 2017
Marek MUTOR

Marek MUTOR

Prognozy 2017

Europa potrzebuje renesansu, biurokratyczna Unia okazała się zawodna. Potrzebna jest nowa definicja Europy i współpracy wolnych, solidarnych narodów, niezbędne jest wypracowanie nowego katalogu wspólnych wartości.

Marek MUTOR: Wrocław - miasto spotkań wartości
Marek MUTOR

Marek MUTOR

Wrocław - miasto spotkań wartości

Kiedy myślimy o misji miasta – rozumianego jako wspólnota mieszkańców – w perspektywie strategicznej, powinniśmy zadawać sobie pytanie o ten fragment naszej tożsamości, który nie może ulegać zbyt częstym przekształceniom bez wyraźnych, dziejowych przewrotów.

Marek MUTOR: Sierpień 1980 to fenomen bycia razem. I wiedza, jak przezwyciężyć kłopoty dzisiejszej Europy
Marek MUTOR

Marek MUTOR

Sierpień 1980 to fenomen bycia razem.
I wiedza, jak przezwyciężyć kłopoty dzisiejszej Europy

Doświadczenie „Solidarności” może być dzisiaj prezentowane jako przykład drogi do przezwyciężania obecnych kryzysów w Europie. Może być na przykład przydatne w dyskusji na temat naporu imigrantów, ale także w relacjach międzynarodowych, zwłaszcza w sytuacji narastających narodowych egoizmów. To, co wydarzyło się w Polsce, może być przykładem, że mimo różnic można tworzyć wielkie wspólne dzieło.

Marek MUTOR: "Laboratorium civitatis. Jaki Wrocław w 2050?"
Marek MUTOR

Marek MUTOR

"Laboratorium civitatis. Jaki Wrocław w 2050?"

To Wrocław jest miastem – nie jedynym, może nie najsilniejszym, ale wcale niepozbawionym znaczenia – które będzie tworzyło i ustalało warunki rozwoju Polski i Europy. Z Wrocławia będą wywodzić się ludzie, którzy będą tworzyli nie tylko wrocławską, ale też polską i europejską gospodarkę, naukę, kulturę i politykę. Jaki Wrocław roku 2050? Jaka strategia, jaki kierunek, jakie cele i środki? – o tym Michał Mutor.