Prof. Łukasz HARDT: Jedna teoria czy wiele teorii ekonomii? Prof. Łukasz HARDT: Jedna teoria czy wiele teorii ekonomii?
Prof. Łukasz HARDT

Prof. Łukasz HARDT

Jedna teoria czy wiele teorii ekonomii?

Skoro ekonomista, a zwłaszcza ten zaangażowany publicznie ma być bardziej artystą niż rzemieślnikiem, to nie tylko trudno o precyzowanie granic pomiędzy poszczególnymi obszarami ekonomii, ale również pomiędzy ekonomią a innymi naukami. Ekonomia jest jedna, ale możliwych do zastosowania metod i problemów wartych analizy jest wiele.

Prof. Michał KLEIBER: Negocjacje unijnego budżetu. Gwałtowne spory czy wola kompromisu? Prof. Michał KLEIBER: Negocjacje unijnego budżetu. Gwałtowne spory czy wola kompromisu?
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Negocjacje unijnego budżetu.
Gwałtowne spory czy wola kompromisu?

Opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię zmniejszy wpłaty do budżetu o 12 – 13 mld euro rocznie, co wprawdzie ze względu na fakt, iż państwo to jest także beneficjentem unijnych środków, spowoduje lukę budżetową na poziomie tylko około 7 mld euro. Automatycznie oznacza to jednak redukcję niektórych wydatków i zmianę całej struktury budżetu, w którym w dodatku 10 – 12 mld euro mają pochłonąć nowe priorytety dotyczące m.in. migracji i bezpieczeństwa.

Jerzy POLACZEK: "SK Bank. Sto lat tradycji. Pierwszy od lat upadek banku" Jerzy POLACZEK: "SK Bank. Sto lat tradycji. Pierwszy od lat upadek banku"
Jerzy POLACZEK

Jerzy POLACZEK

"SK Bank. Sto lat tradycji. Pierwszy od lat upadek banku"

Kredyty „oferowane” były podmiotom „postawionym pod ścianą”, bez innych opcji, a gdy klient nie radził sobie ze spłatą, oferowano mu kolejny nowy kredyt na spłatę zaległości, oczywiście pobierając znowu wpisowe… Wpisowe zwiększało kapitały, rósł portfel kredytowy i rosła baza depozytowa, zarząd świętował kolejne okrągłe rocznice funkcjonowania SK Banku Wołomin, ale kiedyś prawda musiała wyjść na jaw.

Michał KOBOSKO: Jeśli czerwiec, to... Wrocław Global Forum 2016 Michał KOBOSKO: Jeśli czerwiec, to... Wrocław Global Forum 2016
Michał KOBOSKO

Michał KOBOSKO

Jeśli czerwiec, to...
Wrocław Global Forum 2016

Rosja, Ukraina, Brexit, Syria, uchodźcy w Europie, Trump w Ameryce, cyberataki, energetyczne blackouty… Świat zdaje się pędzić coraz szybciej, w coraz mniej przewidywalnym kierunku. Polska jest i powinna być silna siłą własną — ale pozostawać w dobrych, partnerskich relacjach międzynarodowych z tymi, od których dziś zależy najwięcej. To także przekaz, który chcemy wysłać z wrocławskiego Forum.

James RICKARDS: "Wojny walutowe. Trzy najważniejsze waluty świata. Na nich opiera się wszystko" James RICKARDS: "Wojny walutowe. Trzy najważniejsze waluty świata. Na nich opiera się wszystko"
James RICKARDS

James RICKARDS

"Wojny walutowe. Trzy najważniejsze waluty świata. Na nich opiera się wszystko"

Rozpoczyna się trzecia światowa wojna walutowa w ciągu ostatnich stu lat. Nie wiadomo jeszcze, czy zakończy się ona tragicznie, tak jak pierwsza, czy też uda się doprowadzić do pokojowego rozwiązania konfliktu gospodarczego, jak w przypadku drugiej. Biorąc pod uwagę szybki rozwój gospodarek narodowych w latach 80., drukowanie pieniędzy oraz powszechność lewarowanych inwestycji w instrumenty pochodne, będzie ona miała globalny zasięg i niespotykaną skalę.

James RICKARDS: Śmierć pieniądza. Wojna przyszłości - czy jesteśmy na nią gotowi? James RICKARDS: Śmierć pieniądza. Wojna przyszłości - czy jesteśmy na nią gotowi?
James RICKARDS

James RICKARDS

Śmierć pieniądza.
Wojna przyszłości - czy jesteśmy na nią gotowi?

Kryzys finansowy z 2008 roku nie był aktem wojny finansowej, ale uświadomił amerykańskim urzędnikom, jak złożony i wrażliwy jest globalny system finansowy. Od najwyższego punktu cyklu koniunkturalnego w październiku 2007 roku do punktu najniższego w marcu 2009 roku zubożeliśmy o jakieś 60 bln dolarów. Skoro tak niewinny instrument jak kredyty hipoteczne mógł być przyczyną takiej katastrofy, łatwo sobie wyobrazić, jakie konsekwencje mogłyby mieć złośliwe manipulacje rynkowe zaplanowane przez ekspertów znających system na wylot.

Jean-Paul OURY: "Dlaczego chcę zostać Polakiem?" Jean-Paul OURY: "Dlaczego chcę zostać Polakiem?"
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

"Dlaczego chcę zostać Polakiem?"

Niezależny przedsiębiorca zarabiający rocznie 125 000 euro – nieco ponad pół miliona zł. Gdybym pracował w Polsce, zostawałoby mi z tego 70,8%, a wydać mógłbym 82,62%. Pod tym względem Polska lokuje się na czele krajów europejskich, wyprzedzając nawet Szwajcarię. Ale co więcej, kraj, w którym mieszkam, Francja, lokuje się na przedostatnim miejscu! We Francji zostaje mi 42,55%, a wydać mogę zaledwie 35,29%!

Michel ROCARD: "Poskramianie europejskich banków. Stawką: zdolność uniknięcia kolejnego kryzysu, bardziej wyniszczającego niż ten z 2007 r." Michel ROCARD: "Poskramianie europejskich banków. Stawką: zdolność uniknięcia kolejnego kryzysu, bardziej wyniszczającego niż ten z 2007 r."
Michel ROCARD

Michel ROCARD

"Poskramianie europejskich banków. Stawką

Stawką tej debaty jest zdolność Europy do uniknięcia kolejnego kryzysu finansowego, który mógłby okazać się jeszcze bardziej wyniszczający niż ten z roku 2007.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam