Nr 53. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Nr 53. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Raphaël Glucksmann

„Europa w stanie wojny”, manifest Raphaela GLUCKSMANNA publikujemy na pierwszej stronie najnowszego wydania miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”.  Kolejne wydanie rozpoczynamy piórem jednego z najciekawszych francuskich filozofów i eseistów. — Nasza słabość była zaproszeniem do agresji, nasze tchórzostwo było zachętą do podboju — uważa autor niedawno wydanej książki „L’Europe en guerre”.

Krzysztof Pawłowski

W najnowszym wydaniu miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” publikujemy także arcyciekawy apel prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO, który nawołuje do stworzenia swoistego „paktu społecznego dla Polski”. Bowiem, jak twierdzi autor „myśląc poważnie o przyszłości Polski, bez takich rozwiązań nigdy nie wyjdziemy z pułapki średniego rozwoju i utracimy nawę te szanse, które jeszcze przed Polską są”. Czy to możliwe? Profesor Krzysztof PAWŁOWSKI uważa, że mimo przeszkód i trudności jest to jedyna droga, która będzie skuteczna.

W najnowszym wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” przypominamy także kolejną edycję projektu „Opowiadamy Polskę Światu”. Z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. maja media na całym świecie — od Caracas w Wenezueli, aż po Rzym — opublikowały teksty polskich autorów. O „Konstytucji polskiej wolności” pisze premier Mateusz MORAWIECKI. — Nie znajdujemy się ani w wymyślonej Europie Wschodniej francuskich filozofów, ani w Mitteleuropie niemieckich ministrów — twierdzi szef polskiego rządu. „Nasza tożsamość rozwija się od tysiąca lat” przypomina szef polskiego rządu i to właśnie jeden z najważniejszych aspektów dziedzictwa Konstytucji 3 maja, o którym jako Polacy nie możemy zapominać i musimy przypominać światu.

Tekst Jana Rokity pt. „Polski uniwersalizm”, który ukazał się pierwotnie na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również w Gambii przez tamtejszy „The Standard”. Artykuł Jana Rokity w Gambii stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.

O polskim uniwersalizmie pisze w tej odsłonie projektu „Opowiadamy Polskę światu” Jan ROKITA. Przyrównuje on dawną Rzeczpospolitą, będącą wehikułem rozwojowym naszej części świata, unią Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Litwinów do obecnego sojuszu świata zachodniego. Postuluje jednocześnie, by jako centralne postawić pytanie o obecność Ukrainy w zachodnim sojuszu. — Dla Polaków nie ma dziś w europejskiej polityce ważniejszego pytania ponad to, czy wschodnia Europa, a w szczególności Ukraina zostanie w wyniku trwającej wojny ostatecznie dołączona do europejsko-atlantyckiej strefy bezpieczeństwa.

W podobnie wolnościowym duchu pisze profesor Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI porównując dwie idee, stanowiące o dziejach narodów między Bałtykiem a Morzem Czarnym: polską wolność i rosyjskie samodzierżawie. Brytyjski profesor odnosi jednak perspektywę historyczną do tego, co obserwować możemy dzisiaj na Ukrainie. — Okrucieństwo rosyjskich okupantów na Ukrainie może kojarzyć się Polakom z rozbiorem II Rzeczpospolitej przez nazistowskie Niemcy i sowiecką Rosję w latach 1939-1941. Autor książki „Rozwiń i upadek Rzeczpospolitej” wskazuje też, że od stuleci arbitralni władcy Moskwy w ostatecznym rachunku szanują jedynie siłę. Wykładowca historii polskiej i litewskiej na Uniwersytecie Londyńskim wskazuje bowiem na coś więcej. — Przykład wolnych, nielękających się i prosperujących obywateli Ukrainy mógłby zachęcić gnębionych, zastraszanych Rosjan do obalenia tyrana na Kremlu — pisze prof. BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI.

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” proponujemy Państwu także tekst Krzysztofa ZANUSSIEGO o śmierci, a w zasadzie o tym jak świadomość odchodzenia i umierania pozwala lepiej docenić życie. To ważny artykułu, który publikujemy z okazji męczeńskiej śmierci świętego Maksymiliana Marii KOLBEGO. Krzysztof ZANUSSI wspomina film, który nakręcił o życiu świętego z Auschwitz odkrywając jednocześnie, że myśl o śmierci jest tym, co może napędzać dobre wybory w życiu w zasadzie, od chwili kiedy damy sobie sprawę z kruchości i ulotności tego, co mamy w doczesnym życiu.

Duża część bieżącego numeru naszego miesięcznika poświęcona jest Ukrainie w przededniu — jak twierdzi wielu analityków i ekspertów — decydującej ofensywy ukraińskich sił zbrojnych. Na konflikt ukraiński staramy się jednak spojrzeć szerzej. Prof. Jurij SZAPOWAŁ wskazuje na historyczne podobieństwa miedzy wieloma rosyjskimi działaniami wobec ludności ukraińskiej. Pisząc o Hołodomorze wskazuje, że archiwalne dokumenty są świadectwem ludobójczego charakteru tej rosyjskiej operacji. Mimo wszystko, pomimo nawet tego że Ukraińcy próbowali przekazać światu informację o rzeczywistej skali rosyjskich działań w latach 30.tych, podjętych w celu zagłodzenia ukraińskiej populacji, świat pozostawał głuchy.

Rosja to „chory człowiek Europy”, ale nie możemy odwracać wzroku od naszego wielkiego sąsiada – piszpublicystka Laure Mandeville na łamach dziennika „Le Figaro”, postulując wypracowanie wspólnej polityki Zachodu wobec Rosji, w której Francja mogłaby mieć wiodącą rolę.

Aby uniknąć powtórki tej sytuacji, na język polski przetłumaczona została i wydana książka autorstwa Laury MANDEVILLE i profesora Konstantyna SIGOWA. „Ukraina nas obudziła” czytamy w opublikowanym na łamach miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” teście. — Jakkolwiek byłby podzielony i chory, przysypiający Zachód w końcu zrozumiał stawkę tej gigantycznej rozgrywki i zwarł szeregi, aby zapewnić Ukrainę o jedności.

Paolo GENTILONI

Dużo w najnowszym wydaniu, 53. wydaniu naszego miesięcznika jest o Europie. Na naszych łamach publikujemy tekst Paolo GENTILONIEGO, włoskiego polityka i członka Komisji Europejskiej. W swoistym manifeście pisze on, że mit Europy, który opiera się na modelu wolności i demokracji, przetrwa jeśli instytucje europejskie będą w stanie decydować w bardziej wolny i demokratyczny sposób. Włosi polityk twierdzi, że „Europa nigdy nie będzie taka jak Stany Zjednoczone. Nadal będzie to zbiór autonomicznych państw narodowych, cedujących suwerenność na podmioty europejskie. — Myślę, że to właściwa droga — konkluduje GENTILONI.

W kwestii Europy i ładu światowego głos zabiera także prof. Jacek HOŁÓWKA. W długim eseju przekonuje on o konieczności prowadzenia racjonalnej polityki a zwłaszcza — do tego, aby w dążeniu do dobra wspólnego dopuszczać do polityki tylko ludzi pomysłowych, zrównoważonych, sceptycznych i trafnie przewidujących ruchy przeciwnika. Zdaniem autora „Etyki w działaniu” to jedyna możliwość, aby wierzyć w świat jutra.

Głosowi temu nijako wtóruje profesor Bogdan de BARBARO, który pisze o wadach pobytu w bańce. O jaką bańkę chodzi? Otóż profesor de BARBARO twierdzi, że jako obywatele mamy możliwość i prawo zanurzenia się wyłącznie w jedną bańkę informacyjną. Jak twierdzi autor, to możliwe i racjonalne, aczkolwiek dostępne są bardziej wymagające i skuteczniejsze metody radzenia sobie z wielością i wieloznacznością współczesnego świata.

Dział „Piękno Muzyki” w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” to fascynujący tekst profesora Jerzego MIZIOŁKA pod tytułem „Chopin o Koperniku, astronomii i triumfie nauki”. Dział ten dopełnia tekst profesora Tomasza GĄSOWSKIEGO, historyka i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisze on o młodości Ignacego Jana Paderewskiego, o tym jak kształtował się zarówno charakter jak i poglądy wybitnego muzyka i przyszłego prezydenta odrodzonej Polski.

Na zakończenie 53. wydania miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” publikujemy niezwykle interesujący esej profesor Massimo PIGLUCCIEGO, kluczowego dzisiaj współczesnego filozofa, zajmującego się stoicyzmem. — Miliarderzy rządzą dziś w sposób analogiczny do nieformalnego triumwiratu Cezara, Pompejusza i Krassusa — twierdzi filozof. A jak współczesnym rajem rządziłby Cyceron? Jak antyczni filozofowie odpowiadaliby na wyzwania współczesności? O tym wszystkim przeczytają Państwo w tekście zamykającym najnowsze wydanie miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”.

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 maja 2023