
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Urodziny astronoma. Mikołaj Kopernik w Rzymie i rozmowa astronoma z Bogiem
W 1873 r. Wojciech Gerson namalował obraz „Mikołaj Kopernik wykładający matematykę w Rzymie”, obecnie znany tylko z rycin. Dzieło to oraz ogromne płótno Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” przypominamy na 549 rocznicę urodzin astronoma.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Polskie triumfy
18 maja to dzień szczególny w historii Polski. To między innymi dzień urodzin papieża Jana Pawła II (1920), zdobycia Monte Cassino przez oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa (1944) i triumfu Piłsudskiego w Warszawie w 1920 roku.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Quo vadis w kulturze popularnej
Minęła 176. rocznica urodzin genialnego pisarza, absolwenta Szkoły Głównej (Uniwersytetu Warszawskiego) i laureata Nagrody Nobla (1905); z tej okazji warto przypomnieć o wielorakich obliczach dziejów sławy najsłynniejszego utworu HenrykaSienkiewicza.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Światło Odkupienia. „Golgota” Jana Styki w Glendale
Co roku setki tysięcy Amerykanów i turystów z całego świata ogląda pod Los Angeles, w Forest Lawn, ogromny obraz „Golgota”. słynnego niegdyś polskiego malarza Jana Styki. To prawdziwe arcydzieło sztuki religijnej jest w Polsce niemal nieznane, pomimo że w sposób jedyny w swoim rodzaju opowiada o misterium Odkupienia i jednocześnie sławi imię polskiej sztuki.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Krzysztof Penderecki i Picasso w barwach flamenco
Miałem okazję przekonać się osobiście, że wybitny polski kompozytor jak mało kto potrafił docenić sztukę. Nie tylko muzyczną.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Rafael Santi, w 502. rocznicę odejścia do wieczności
6 kwietnia minęła 502. rocznica śmierci Rafaela Santi, który pomimo krótkiego życia wywarł ogromny wpływ na całą sztukę europejską i stał się prawdziwą legendą.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Home of Chopin’s youth
The home where the eminent pianist spent his youth was located within the walls of the Warsaw University. It has survived all the cataclysms of history and, in the coming years, will become a special memorial to Chopin – writes Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Casa della gioventù di Chopin
La casa della gioventù dell’eminente pianista si trovava tra le mura dell’Università di Varsavia. È sopravvissuta a tutti i cataclismi della Storia e nei prossimi anni diventerà un luogo di memoria speciale.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Casa de la infancia de Chopin
«La casa de la juventud del destacado pianista se ubicaba dentro de las edificaciones de la Universidad de Varsovia. Logró superar todas las catástrofes de la historia y en la perspectiva de los próximos años se convertirá en el lugar de una memoria especial sobre él»

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Jan Paweł II i Kaplica Sykstyńska
Decyzja o konserwacji fresków Kaplicy Sykstyńskiej, pogłębione odczytanie ich przesłania i wysublimowana pochwała geniuszu Michała Anioła należą do wielkich dokonań Jana Pawła II.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Karolina Lanckorońska. Wielka dama nauki polskiej
Badała twórczość Michała Anioła, Rafaela i Tintoretta. W 1994 r. przekazała zamkom królewskim w Warszawie i Krakowie bezcenną kolekcję dzieł sztuki swego ojca.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Dom młodości Chopina
Dom młodości wybitnego pianisty mieścił się w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Przetrwał wszystkie kataklizmy dziejowe i w perspektywie najbliższych lat stanie się miejscem szczególnej o nim pamięci.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Misterium światła
Światło jako najbardziej niematerialne zjawisko całego dzieła stworzenia jest szczególnie odpowiednim symbolem dla wyrażenia istoty Boga.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Maurycy Mochnacki. Powrót bohatera
Maurycy Mochnacki za działania konspiracyjne i aktywny udział w powstaniu z bronią w ręku został zaocznie skazany przez władze carskie na karę śmierci przez powieszenie. Pochówek jego szczątków na Cmentarzu Powązkowskim wpisuje się w jego marzenia o Polsce wolnej i niepodległej.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Polacy i Napoleon
Napoleon zajmuje szczególne miejsce w dziejach Polski, jest też obecny w polskim hymnie narodowym. Istnieje ponadto mało znana opowieść strażnika życia cesarza w jego drodze do Paryża w grudniu 1812 r. – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Lot anioła i archeologia estetyki. Wspomnienie Igora Mitoraja
Był jednym z najwybitniejszych artystów przełomu XX i XXI wieku. Przywrócił światu powab klasycznego piękna. Inspirował się antykiem: tekstami greckich poetów i okruchami rzeźb. Jego sztukę charakteryzują oniryczny wdzięk i poetyka fragmentu.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Jacek Malczewski. Polskość i uniwersalizm
Gdybym nie był Polakiem, nie byłbym artystą – pisał Jacek Malczewski. Malarz wybitny, który zawsze podkreślał, że jego największą inspirację stanowi krajobraz polskiego świata przyrody.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Chopin jako Dante
Autor „Boskiej Komedii”, zmarły dokładnie 700 lat temu, nieustannie inspiruje poetów, pisarzy i filmowców. Jego oblicze i wizje uwieczniali najwybitniejsi artyści, wśród nich Rafael, Michał Anioł i Delacroix, który ukazał Dantego najpiękniej – wpisał go w oblicze Chopina.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Triumf konstytucji i marszałka Małachowskiego
Konstytucja 3 maja z 1791 r. pozostaje jednym z tych wydarzeń w dziejach Polski, które pozwalają wierzyć w mądrość i żywotne siły narodu. Jej moc i triumfalny wymiar najlepiej wyraził Jan Matejko.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Triumph of the Constitution and Marshal Małachowski
The Constitution of 3 May 1791 remains one of those events in the history of Poland which buttress the belief in the wisdom and vitality of the nation. Its power and triumphant scope was best expressed by Jan Matejko.