Nr 55. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Nr 55. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Andrew MICHTA 26 06 20 Fabien Clairfond Wszystko co Najważniejsze

„Czas przezbrojenia Europy” to tekst Andrew A. MICHTY, który otwiera najnowsze wydanie miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”. Amerykański politolog analizuje niedawny szczyt NATO w Wilnie, przekonując że Europa nie może już dłużej polegać wyłącznie na Ameryce w kwestii obronności. — Europa rozbroiła się do tego stopnia, że przywrócenie niezbędnych zdolności obronnych zajmie dekadę — twierdzi szef amerykańskiego Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem im. George’a C. Marshalla.

W najnowszym wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy także rozmowę z Ukraińską noblistką, Ołeksandrą MATWIJCZUK. Z przewodniczącą ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich rozmawialiśmy w Tocqueville pytając, jak Ukraina może wygrać wojnę z Rosją? Jedyną szansą na skuteczne zakończenie tego konfliktu jest zwycięstwo na poziomie wartości, stwierdziła noblistka. — Długotrwała tradycja bezkarności doprowadziła Rosjan do przekonania, że mogą robić, co chcą — twierdzi MATWIJCZUK przekonując, że niezbędne jest rozliczenie nie tylko Władimira Putina.

Blok europejski rozpoczyna w najnowszym numerze „Wszystko co Najważniejsze” tekst prof. Michela WIEVIORKI, który pisze o gorącym początku lata we Francji.  Mowa oczywiście o protestach i zamieszkach, które w pierwszych dniach czerwca wstrząsnęły głównymi miastami nad Sekwaną. Dlaczego? Wybitny francuski socjolog pisze o tym, że początek XXI wieku przyniósł Francji nasilenie zjawisk fragmentaryzacji, radykalizacji i nieufności społecznej. Te zaś doprowadziły do pożaru, którego świadkami byliśmy w czerwcu.

Patrząc dalej, choć wciąż z francuskiej perspektywy, Europa jest niezbędna. A przynajmniej twierdzi tak były premier Francji, Edouard BALLADUR pisząc, o tym jak odejście od nieładu na Starym Kontynencie. — Czy nie należałoby przyjąć zasady, w myśl której to naród jest jedynym suwerena, a jego wola, wyrażona przez konstytucję przyjętą w referendum, ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi normami krajowymi, europejskimi czy międzynarodowymi — retorycznie pyta BALLADUR?

Niewątpliwie, Europa znajduje się w punkcie zwrotnym. Z jednej strony rosyjska inwazja na Ukrainę, z drugiej spory wewnętrzne i presja centralizacji. O planie awaryjnym dla Europy dyskutują w najnowszym wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” najwybitniejsi intelektualiści i eksperci, wśród nich Francis FUKUYAMA i Bernard CAZENEUVE. To zapis rozmowy, która odbyła się podczas tegorocznej konferencji Conversations Tocqueville, w domu Alexisa de Tocqueville’a. O Europie, relacjach transatlantyckich, bezpieczeństwie i demokracji jest to rozmowa, którą koniecznie należy przeczytać.

W najnowszym wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” zastanawiamy się też nad historią, jej rolą we współczesnym świecie i tym, jak bywa wykorzystywana przez niektórych polityków. Prof. Wojciech ROSZKOWSKI pyta wprost: po co nam historia? Historyk rozważa jednocześnie relacje między prawem stanowionym a prawem naturalnym analizując nauki, które płyną z historii tego sporu.

Wiele miejsca w najnowszym wydaniu poświęcamy kwestii ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Prof. Marek KORNAT przekonuje, że prawda o Wołyniu leży w interesie Polski i Ukrainy. — Ponieważ kwestia zbrodni wołyńskiej w relacjach polsko-ukraińskich do dziś nie została należycie  rozwiązana, jest cynicznie wykorzystywana przez Rosję, w interesie której leży niezgoda między Polakami a Ukraińcami — twierdzi profesor Marek KORNAT, dodając że w kwestii Wołynia potrzeba nam przede wszystkim prawdy uznanej po obu stronach.

Pisząc o Wołyniu na łamach „Wszystko co Najważniejsze” głos zabiera także prof. Jurij SZAPOWAŁ, jednej z najbardziej wpływowych ukraińskich historyków. — W kontekście rzezi wołyńskiej kluczowe jest to, by nie przedstawiać tego problemu jednowymiarowo — twierdzi ukraiński historyk. Przekonuje jednocześnie, że „trudna księga pojednania” między Polską a Ukraina napisana może być wyłącznie w oparciu o rzetelne, przebadane dokładnie, źródła. — Nadszedł czas, byśmy porównali to, co zostało wypracowane po obu stronach, i wspólnie postawili pytania, na które dotąd nie znaleźliśmy odpowiedzi — pisze prof. SZAPOWAŁ.

Wieńcząc blok historyczny prof. Andrzej NOWAK opisuje w najnowszym numerze „Wszystko co Najważniejsze” rosyjską metodę zarządzania historią. „Putin jako (anty)historyk” to tekst obrazujący metody pracy Rosjan w obszarze historii, tego jak obserwujemy dziś powrót do starych carskich i sowieckich metod, kiedy to Rosja w historii zawsze przedstawiana była jako ofiara.

We „Wszystko co Najważniejsze” mamy ambicję by mierzyć puls Europy. Hubertus KNABE pisze więc w numerze 55. miesięcznika o Niemczech. Kraj ten, zdaniem niemieckiego historyka, 75. lat po zakończeniu II Wojny Światowej cierpi na historyczną amnezję. — Zdumiewające jest, z jaką pewnością siebie wielu Niemców zalicza się dziś do ofiar — pisze niemiecki historyk.

O rozpadzie pojałtańskiej Europy, pisze zaś Olivier COSTA DE BEAUREGARD. — Ukraińcy pozwolili nam odkryć na nowo wartość wolności. Dla Ukraińców wolność jest sprawą życia i śmierci. Dla nas, ludzi Zachodu, to wielki przywilej ale także wymagający wybór — twierdzi dyrektor generalny w Grupie Industriel Marcel Dassault.

Kończąc europejskie rozważania tego wydania „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy teksy Bernarda GUETTY, autora kilkunastu książek o Starym Kontynencie właśnie. Artykuł „Francja, Rosja, Polska i reszta Europy” to apel do Unii Europejskiej, która zdaniem autora musi zacząć naprawdę inwestować w obronność, w paneuropejski przemysł obrony. Bez takich działań, Unia Europejska zdaniem autora stanie się niewiarygodna dla świata.

W najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” proponujemy Państwu także tekst prof. Jacka HOŁÓWKI. W długim eseju, w niezwykle erudycyjny sposób, zastanawia się autor „Relatywizmu etycznego” nad zmysłem metafizycznym. Czy istnieje w superkomputerze? Czy może zaistnieć? Co różni myślących ludzi od maszyn AI? — Autentyczność zawsze jest kosztowa — pisze prof. Jacek HOŁÓWKA.

Dział „Piękno Sztuki” to w najnowszym numerze fascynujący tekst profesora Jerzego MIZIOŁKA pod tytułem „Wielkie triumfy polskiego malarstwa w Paryżu”. O oddziaływaniu polskiej sztuki na francuską kulturę artystyczną, i vice versa, zwłaszcza o udziale Jana Matejki oraz Henryka Rodakowskiego pisze były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dział „Piękno Muzyki” w najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” to zaś historia powrotu Fryderyka Chopina do Nohant. Tekst dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina sto opowieść o współpracy między z Centre des monuments nationaux, która ma doprowadzić do powstania europejskiej sieci miejsc chopinowskich.

Na zakończenie 53. wydania miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy niezwykle interesujący wywiad ze Stephanem COURTOIS, który kodą zamyka najnowsze wydanie miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”. Francuski historyk i kierownik badań we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) przekonuje, że dopóki II Wojna Światowa nie zostanie ostatecznie rozliczona, chronione bezkarnością zbrodnie będą się powtarzać.

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 lipca 2023