Popołudniowe Espresso: Ataki na rosyjskie lotniska

Ataki na rosyjskie lotniska

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wcn-logo.png

Jest wtorek, 6. grudnia a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Do Polski przybył południowokoreański sprzęt wojskowy

We wtorek w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni odebrano pierwszą partię południowokoreańskich armatohaubic K9 i czołgów K2. Umowę na dostarczenie sprzętu podpisano w lipcu z Hyundai Rotem. Obejmuje ona pozyskanie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL, także z pojazdami towarzyszącymi, pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym.

Przy odbiorze sprzętu wojskowego byli m.in. prezydent Andrzej DUDA, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK oraz minister agencji planowania zakupów obronnych Korei Południowej (DAPA) Eom DONG-HWAN. W czasie uroczystości prezydent Duda podkreślił rolę szybkich dostaw sprzętu w obliczu sytuacji za naszą wschodnią granicą. – Od  24 lutego, od kiedy Rosja napadła na Ukrainę wszyscy wyraźnie widzimy jedno – tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność – ocenił prezydent.

Ataki na rosyjskie lotniska

We wtorek bezzałogowy samolot wywołał pożar na rosyjskim lotnisku wojskowym w Kursku. Baza znajduje się około 100 km od ukraińskiej granicy. Dzień wcześniej Rosja potwierdziła dwa ataki dronami na rosyjskie lotniska pod Riazaniem i miastem Engels, położonym w europejskiej części Rosji. W konsekwencji wybuchu zginęły co najmniej trzy osoby. Uszkodzeniu uległo również kilka samolotów wojskowych, w tym dwa strategiczne bombowce Tu-95. W oddalonym o 200 km od Moskwy Riazaniu, w wyniku uderzenia drona, eksplodowała cysterna z benzyną.

Atak na bazę lotnicza w pobliżu miasta Engels jest o tyle istotny, że Rosjanie wykorzystują ją do atakowania celów cywilnych na Ukrainie. Brytyjskie ministerstwo obrony zwraca uwagę, że poniedziałkowe eksplozje miały miejsce głębiej wewnątrz Rosji, niż poprzednie takie zdarzenia od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Położone pod Engels lotnisko jest główną bazą operacyjną rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu w zachodniej Rosji. Stacjonuje tam 30 ciężkich bombowców. Samoloty te stanowią element rosyjskiego systemu odstraszania nuklearnego.

UE wprowadzi zakaz importu produktów napędzających wylesianie

Przedstawiciele i rządy Unii Europejskiej osiągnęły we wtorek porozumienie, które zakazuje importu produktów, które przyczyniają się do wylesiania na całym świecie. Wstępna umowa musi zostać jeszcze formalnie przyjęta przez parlament UE. Prawo ma nałożyć na firmy importujące towary do UE obowiązek zagwarantowania, że ​​produkty nie są produkowane na gruntach, które zostały wylesione po 31 grudnia 2020 r. Importerzy będą też musieli zapewnić, że produkty są wytwarzane zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju pochodzenia, w tym z prawami człowieka i ochroną ludności tubylczej.

Osiągnięte dziś porozumienie zawarte przez blok 27 państw jest pierwszym takim dokumentem na świecie. – Europa zamknie swoje drzwi dla produktów codziennego użytku. […] To kawa, którą pijemy rano, czekolada, którą jemy, węgiel drzewny, którego używamy w naszych grillach, papier w naszych książkach. To jest radykalne i właśnie to zamierzamy zrobić – komentował Pascal Canfin, przewodniczący komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie forum-0734295037-1693x1024-1.jpg
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Warszawa jako nowy Rzym

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Niepełnosprawność – już nie tabu! | Anna DRUŚ i Michał KŁOSOWSKI

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 32f6eda5-bd3d-14e3-a889-85178eeeea09.png

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 grudnia 2022