Popołudniowe Espresso: W Zielonej Górze powstaje system antydronowy

W Zielonej Górze powstaje system antydronowy

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 30. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

W Zielonej Górze powstaje system antydronowy

System antydronowy (służący do unieszkodliwiania i niszczenia dronów) to jedna ze specjalności firmy Hertz z Zielonej Góry, której urządzenia testuje polskie wojsko. – Od niej pochodzą też urządzenia GPS montowane w tureckich dronach Bayraktar – powiedział prezes Hertz New Technologies Zygmunt Trzaskowski. 
– Od ponad trzech lat na poligonach jest testowany i wdrażany system antydronowy Hawk, który wykrywa bezzałogowce i może nakierowywać na nie działka przeciwlotnicze – powiedział Zygmunt Trzaskowski. Dodał, że “w ten sposób system jest w stanie przeciwdziałać dronom używanym przez Rosjan na Ukrainie”. “Większość systemów antydronowych na świecie nie jest w stanie pracować w ruchu, ale Hawk może być stosowany na obiektach ruchomych, w tym na okrętach, gdzie oprócz ruchu postępowego trzeba uwzględnić przechył – zaznaczył.

Zatwierdzenie rządu Benjamina Netanjahu w Izraelu i protest przed Knesetem

W czwartek 29 grudnia Izraelski parlament zatwierdził nowy rząd. Przed budynkiem parlamentu zebrali się protestujący, Izraelczycy i Palestyńczycy, by zaprotestować przeciwko inauguracji nowego rządu. Część demonstrantów podkreślała, że ponowne rządy Netanjahu zagrażają demokracji. Karen Saar, członkini pozarządowej organizacji, która rozmawiała z Agencją Reutera, podkreślała, że rząd Netanjahu „chce rozbić demokrację (…) Izrael będzie nadal istniał, ale nie jako demokracja. Chcą ograniczyć władzę Sądu Najwyższego. Są przeciwni LGBT, przeciwni reformom, przeciwni Arabom, a my przybyliśmy, by powiedzieć: NIE”.

Izraelski parlament uchwalił wotum zaufania dla nowego rządu Benjamina Netanjahu 63 głosami. Przy 120 członkach Knesetu, były 54 głosy sprzeciwu. Netanjahu był już premierem Izraela w latach 1996-1999 i 2009-2021.

Rozmowa Xi Jinpinga z Władimirem Putinem

Władimir Putin i Xi Jinping przeprowadzili rozmowę za pośrednictwem połączenia wideo. W części spotkania, dostępnego dla mediów, przywódcy mówili m.in. o współpracy między Rosją a Chinami. Pierwsza część spotkania była transmitowana przez rosyjską telewizję. Na samym początku rozmowy Putin zaprosił Xi Jinpinga do Moskwy. Zaznaczył, że spotkanie miałoby odbyć się wiosną przyszłego roku. Ale jak informuje rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow dokładny termin ewentualnego przyjazdu przywódcy Chin nie jest jeszcze znany.

Putin w czasie rozmowy podkreślał, że Rosja i Chiny chcą zacieśniać współpracę zarówno w obszarach dotyczących bezpieczeństwa jak i handlu. Jego zdaniem stosunki dwustronne są „najlepsze w historii i wytrzymują wszelkie próby”. Przywódca Rosji zaznaczył, że „podzielamy te same poglądy dotyczące przyczyn, kursu i logiki zachodzących przemian globalnego krajobrazu geopolitycznego”. Z kolei Xi odpowiedział, że „na tle trudnej sytuacji międzynarodowej Chiny są gotowe do zacieśniania współpracy politycznej z Rosją (…) bycia globalnymi partnerami”. Jak podsumował Reuters wypowiedź Xi Jinpinga była zdecydowanie krótsza i bardziej powściągliwa niż wystąpienie Putina.

Prof. Michał KLEIBER: Ostatni argument Rosji
Prof. Michał KLEIBER
Ostatni argument Rosji

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Czy rok 2023 będzie lepszy dla naszych portfeli? | Piotr ARAK dla Wszystko co Najważniejsze

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 grudnia 2022