Prof. Piotr CZAUDERNA: Uprowadzenie Europy
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Uprowadzenie Europy

Zaczynają powszechnie dominować pojęcia wolności, tolerancji, otwartości, inkluzywności i pluralizmu (ale tylko wobec wybranych grup społecznych) oraz nieszkodzenia innym, jednocześnie uzupełnione o walkę z grupami niewłaściwymi społecznie, np. katolikami, w oparciu o zasadę wywiedzioną z Wielkiej Rewolucji Francuskiej, iż nie ma wolności dla wrogów wolności.

Prof. Konstantyn SIGOW: Lepszy świat Ihora Kozłowskiego
Prof. Konstantyn SIGOW

Prof. Konstantyn SIGOW

Lepszy świat Ihora Kozłowskiego

Celem Alberta Schweitzera było „uczynienie własnego życia argumentem swojej filozofii”. Kto obecnie zmierza do takiego celu? Wojna jeszcze silniej uwydatnia to pytanie. Czyje doświadczenie życiowe pomoże uniknąć podejmowania błędnych decyzji?

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Gdzie są wartości europejskie?
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Gdzie są wartości europejskie?

Kto w Unii Europejskiej upominał się o zdrowy rozsądek, o respektowanie prawa naturalnego, o prawdę i sprawiedliwość?

Aleksander SOŁŻENICYN: Upadek męstwa Zachodu. Prawda rzadko bywa słodka, a niemal zawsze – jest gorzka
Aleksander SOŁŻENICYN

Aleksander SOŁŻENICYN

Upadek męstwa Zachodu.
Prawda rzadko bywa słodka, a niemal zawsze – jest gorzka

Osłabiające dążenie do utrzymania status quo to cecha społeczeństwa, którego rozwój osiągnął swój kres. Dwie tak zwane wojny światowe – a w istocie wcale nie światowe –polegały na tym, że postępowy Zachód niszczył sam siebie od środka i w ten sposób przygotował swój koniec. Następna wojna – niekoniecznie z wykorzystaniem broni atomowej; nie sądzę, by do tego doszło – może ostatecznie pogrzebać zachodnią cywilizację.

Prof. Wolfgang MAZAL: Demografia - być albo nie być Europy
Prof. Wolfgang MAZAL

Prof. Wolfgang MAZAL

Demografia - być albo nie być Europy

Dziś rodzina jest pod presją ideologiczną i ekonomiczną, choćby w zakresie właściwej polityki mieszkaniowej; także pod presją sytuacji na rynku pracy. Jeśli zdecydujemy, że nie będziemy wspierać rodziny, to bardzo możliwe, że cała europejska koncepcja społeczeństwa się rozpłynie.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Co myśleć o szczęściu?
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Co myśleć o szczęściu?

Szczęście jest bezwstydnie przereklamowane. Szczęśliwszy jest ten, kto szuka niezależności, od tego, kto szuka szczęścia na przełaj.

Prof. Arkady RZEGOCKI: Racja stanu a dobro państwa
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Racja stanu a dobro państwa

Za każdym razem, gdy używane jest pojęcie racji stanu – powinno być ono traktowane jako wezwanie do obywatelskiej troski o państwo, jego niepodległość oraz rozwój. W ujęciu republikańskim racja stanu stanowi immanentną cechę wspólnoty politycznej.

Bronisław WILDSTEIN: Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest
Bronisław WILDSTEIN

Bronisław WILDSTEIN

Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest

Bunt wpisany jest w naturę człowieka. Może być twórczym zaczynem, ale kiedy zaczyna dominować, musi prowadzić do katastrofy. Epoka nowoczesna wraz z gwałtownym rozwojem cywilizacji materialnej postawę tę wprowadziła do centrum naszej kultury. Współczesnym wariantem buntu są rewolucyjne ideologie. Głoszą one, że ludzie dowolnie mogą ukształtować siebie samych i świat.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: Bezcenne wartości tak ważne dla Polaków
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Bezcenne wartości tak ważne dla Polaków

Polska przetrwała – przetrwała także dzięki swojej wierności wartościom, które pozwalały jej stawiać opór także sowietyzacji. Poczucie, że zachowaliśmy się, jak należy, było źródłem naszej siły – siły, która ostatecznie obaliła mur berliński.

Piotr ORAWSKI: "Piękno muzyki (23). O złu i dobru"
Piotr ORAWSKI

Piotr ORAWSKI

"Piękno muzyki (23). O złu i dobru"

Walka dobra ze złem jest obszarem bardzo ważnym, bo od kilku setek lat określała kształt myślenia o religijności i duchowości naszego kręgu kulturowego. Dualizm tych pojęć wywołuje napięcia zasadnicze.