Prof. Jacek KORONACKI: In vitro i hodowla ludzi
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

In vitro i hodowla ludzi

Wiek XXI ma być wiekiem eugeniki „pozytywnej”, której celem będzie doprowadzenie do rodzenia się dzieci albo z embrionu (czyli zarodka) wybranego spośród wielu, albo z embrionu w pożądany sposób genetycznie zmodyfikowanego.

Podcasty Najważniejsze. Peter SWIRSKI: Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema
Peter SWIRSKI

Peter SWIRSKI

Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema

Nasza samotność w kosmosie wydaje się faktycznie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że niełatwo sobie wyobrazić „zaawansowaną” cywilizację, bardziej zbrukaną dziedzictwem wojen, agresji i morderstw – twierdzi Peter SWIRSKI

Peter SWIRSKI: Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema
Peter SWIRSKI

Peter SWIRSKI

Miłego końca świata!
Czytając Stanisława Lema

Nasza samotność w kosmosie wydaje się faktycznie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że niełatwo sobie wyobrazić „zaawansowaną” cywilizację, bardziej zbrukaną dziedzictwem wojen, agresji i morderstw.

Joseph S. NYE Jr.: Czy moralność ma znaczenie?
Joseph S. NYE

Joseph S. NYE

Czy moralność ma znaczenie?

Woodrow Wilson koncepcję równowagi sił uważał za niemoralną, bo krojącą słabe narody jak sery na użytek wielkich mocarstw. Przykładem tego była Polska podzielona między Rosję, Prusy i Austrię. W USA dziedzictwo liberalne, które pozostawił po sobie Wilson, uznano za pułapkę dla amerykańskiej polityki zagranicznej.

Prof. Michał KLEIBER: Etyka a publiczne bezpieczeństwo w epoce nowych mediów
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Etyka a publiczne bezpieczeństwo w epoce nowych mediów

Za kluczowe zagrożenie uznawana jest najczęściej inwigilacja poszczególnych obywateli, organizacji i grup społecznych, co niejako ze swej natury stwarza kolosalny problem ochrony prywatności i obywatelskiej wolności. Monitorowanie zachowań obywateli w kontekście walki z obecną pandemią przy zawsze istniejącej możliwości wykorzystania zebranych informacji w innym celu jest naturalnym i bardzo aktualnym impulsem do refleksji na ten temat.

Ewa FABIAN: Informacyjna panika. Jak oceniać wiadomości?
Ewa FABIAN

Ewa FABIAN

Informacyjna panika. Jak oceniać wiadomości?

Jeśli napotykamy wypowiedź w mediach, która od razu bardziej przypomina złośliwą uwagę, plotkę lub pomówienie niż ważną informację, to czy powinniśmy poświęcać jej wiele uwagi?

Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI: Roboty idą do pracy
Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI

Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI

Roboty idą do pracy

Pojawiają się konkretne propozycje, co zrobić, zakładając, że czwarta rewolucja przemysłowa nie wyhamuje. Bill Gates wezwał do nałożenia podatków na roboty.

Dariusz CHEŁSTOWSKI: Audytor jakości dziennikarstwa - antidotum na bylejakość mediów?
Dariusz CHEŁSTOWSKI

Dariusz CHEŁSTOWSKI

Audytor jakości dziennikarstwa - antidotum na bylejakość mediów?

Audytor byłby kimś, kto bierze udział w pracach zarządu, ale nie decyduje bezpośrednio, jest jego niezależnym składnikiem, nie członkiem. Bezcennym ekspertem, korzystającym z nadzwyczajnych uprawnień, jakie daje mu właściciel i rada nadzorcza. On nie przeszkadza, lecz wyłącznie pomaga. A jego zatrudnienie nie kosztuje więcej niż w przypadku członka rady nadzorczej lub zarządu, jest wyjątkowe i tylko jedno. Wtedy jest szansa, że jakość bez cenzury, na którą w mediach prawie wszyscy narzekamy, przestanie spadać, a zyski zaczną rosnąć.

Stanisław M. STANUCH: Fakt uderzył w dziennikarzy, uderzył w szacunek do mediów
Stanisław M. STANUCH

Stanisław M. STANUCH

Fakt uderzył w dziennikarzy, uderzył w szacunek do mediów

Sprawa tytułu „Ojciec wybrał politykę, a syn sznur”, który ukazał się na czołówce „Faktu” 1 września 2018 r., dokładnie w dzień pogrzebu tragicznie zmarłego, jedynego syna Leszka Millera, ma dwa wymiary: etyczny i dziennikarski.

Peter SINGER: "Uczciwość według Volkswagena"
Peter SINGER

Peter SINGER

"Uczciwość według Volkswagena"

Od wybuchu skandalu akcje Volkswagena straciły ponad jedną trzecią wartości. Firma będzie musiała naprawić 11 mln samochodów, a kary, jakie przyjdzie jej zapłacić, tylko w USA mogą sięgnąć nawet 18 mld dolarów. Najbardziej kosztowny będzie jednak uszczerbek na reputacji spółki. Rynek daje własną odpowiedź na pytanie „Czy uczciwość jest dla mięczaków?”.

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA: "Dlaczego uniwersytety przestają być kolebką elit intelektualnych?"
Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA

"Dlaczego uniwersytety przestają być kolebką elit intelektualnych?"

Bez odbudowy opartej na zaufaniu relacji Mistrz – Uczeń, bez prawdziwych autorytetów naukowych, którzy będą także wzorami postaw moralnych, żadne zmiany nie będą skuteczne. Konieczna jest odnowa moralna środowiska naukowego. To uniwersytety powinny być kolebką elit intelektualnych.

Elżbieta OLECHOWSKA: "Dziennikarz przyzwoity. Porozmawiajmy o samoregulacji w mediach"
Elżbieta OLECHOWSKA

Elżbieta OLECHOWSKA

"Dziennikarz przyzwoity. Porozmawiajmy o samoregulacji w mediach"

Pojęcia wolności i odpowiedzialności mediów wyrastają z tego samego podłoża moralnego i nie mogą istnieć w oderwaniu od siebie. Są nierozłączne jako pojęcia i niezbędne jako podwójna zasada podstawowa stosowana w praktyce zmierzającej do wypełniania demokratycznej misji mediów.