Prof. Michał KLEIBER: Etyka a publiczne bezpieczeństwo w epoce nowych mediów Prof. Michał KLEIBER: Etyka a publiczne bezpieczeństwo w epoce nowych mediów
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Etyka a publiczne bezpieczeństwo w epoce nowych mediów

Za kluczowe zagrożenie uznawana jest najczęściej inwigilacja poszczególnych obywateli, organizacji i grup społecznych, co niejako ze swej natury stwarza kolosalny problem ochrony prywatności i obywatelskiej wolności. Monitorowanie zachowań obywateli w kontekście walki z obecną pandemią przy zawsze istniejącej możliwości wykorzystania zebranych informacji w innym celu jest naturalnym i bardzo aktualnym impulsem do refleksji na ten temat.

Ewa FABIAN: Informacyjna panika. Jak oceniać wiadomości? Ewa FABIAN: Informacyjna panika. Jak oceniać wiadomości?
Ewa FABIAN

Ewa FABIAN

Informacyjna panika. Jak oceniać wiadomości?

Jeśli napotykamy wypowiedź w mediach, która od razu bardziej przypomina złośliwą uwagę, plotkę lub pomówienie niż ważną informację, to czy powinniśmy poświęcać jej wiele uwagi?

Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI: Roboty idą do pracy Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI: Roboty idą do pracy
Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI

Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI

Roboty idą do pracy

Pojawiają się konkretne propozycje, co zrobić, zakładając, że czwarta rewolucja przemysłowa nie wyhamuje. Bill Gates wezwał do nałożenia podatków na roboty.

Dariusz CHEŁSTOWSKI: Audytor jakości dziennikarstwa - antidotum na bylejakość mediów? Dariusz CHEŁSTOWSKI: Audytor jakości dziennikarstwa - antidotum na bylejakość mediów?
Dariusz CHEŁSTOWSKI

Dariusz CHEŁSTOWSKI

Audytor jakości dziennikarstwa - antidotum na bylejakość mediów?

Audytor byłby kimś, kto bierze udział w pracach zarządu, ale nie decyduje bezpośrednio, jest jego niezależnym składnikiem, nie członkiem. Bezcennym ekspertem, korzystającym z nadzwyczajnych uprawnień, jakie daje mu właściciel i rada nadzorcza. On nie przeszkadza, lecz wyłącznie pomaga. A jego zatrudnienie nie kosztuje więcej niż w przypadku członka rady nadzorczej lub zarządu, jest wyjątkowe i tylko jedno. Wtedy jest szansa, że jakość bez cenzury, na którą w mediach prawie wszyscy narzekamy, przestanie spadać, a zyski zaczną rosnąć.

Stanisław M. STANUCH: Fakt uderzył w dziennikarzy, uderzył w szacunek do mediów Stanisław M. STANUCH: Fakt uderzył w dziennikarzy, uderzył w szacunek do mediów
Stanisław M. STANUCH

Stanisław M. STANUCH

Fakt uderzył w dziennikarzy, uderzył w szacunek do mediów

Sprawa tytułu „Ojciec wybrał politykę, a syn sznur”, który ukazał się na czołówce „Faktu” 1 września 2018 r., dokładnie w dzień pogrzebu tragicznie zmarłego, jedynego syna Leszka Millera, ma dwa wymiary: etyczny i dziennikarski.

Peter SINGER: "Uczciwość według Volkswagena" Peter SINGER: "Uczciwość według Volkswagena"
Peter SINGER

Peter SINGER

"Uczciwość według Volkswagena"

Od wybuchu skandalu akcje Volkswagena straciły ponad jedną trzecią wartości. Firma będzie musiała naprawić 11 mln samochodów, a kary, jakie przyjdzie jej zapłacić, tylko w USA mogą sięgnąć nawet 18 mld dolarów. Najbardziej kosztowny będzie jednak uszczerbek na reputacji spółki. Rynek daje własną odpowiedź na pytanie „Czy uczciwość jest dla mięczaków?”.

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA: "Dlaczego uniwersytety przestają być kolebką elit intelektualnych?" Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA: "Dlaczego uniwersytety przestają być kolebką elit intelektualnych?"
Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA

"Dlaczego uniwersytety przestają być kolebką elit intelektualnych?"

Bez odbudowy opartej na zaufaniu relacji Mistrz – Uczeń, bez prawdziwych autorytetów naukowych, którzy będą także wzorami postaw moralnych, żadne zmiany nie będą skuteczne. Konieczna jest odnowa moralna środowiska naukowego. To uniwersytety powinny być kolebką elit intelektualnych.

Elżbieta OLECHOWSKA: "Dziennikarz przyzwoity. Porozmawiajmy o samoregulacji w mediach" Elżbieta OLECHOWSKA: "Dziennikarz przyzwoity. Porozmawiajmy o samoregulacji w mediach"
Elżbieta OLECHOWSKA

Elżbieta OLECHOWSKA

"Dziennikarz przyzwoity. Porozmawiajmy o samoregulacji w mediach"

Pojęcia wolności i odpowiedzialności mediów wyrastają z tego samego podłoża moralnego i nie mogą istnieć w oderwaniu od siebie. Są nierozłączne jako pojęcia i niezbędne jako podwójna zasada podstawowa stosowana w praktyce zmierzającej do wypełniania demokratycznej misji mediów.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam