
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Dlaczego wierzę w Kościół i w nim pozostaję?
W ujawnianiu skandali seksualnych i pedofilskich w Kościele znaczącą rolę odegrali ludzie świeccy, ale także osoby nie związane z katolicyzmem. Z uznaniem myślę o postawie tych, którym dobro ofiar, ale i autentyczne dobro Kościoła leżą na sercu i którzy budują odpowiednie struktury i procedury postępowania, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodym.

Antonio SPADARO SJ
Kościół jest zawsze w kryzysie. To klucz do jego reformy
Jeśli istnieje słowo podsumowujące sytuację, której doświadcza dziś świat, to jest nim słowo „kryzys”. W swoim przemówieniu do Kurii Rzymskiej, z okazji życzeń bożonarodzeniowych, papież Franciszek przywołał je aż 46 razy.

Ks. Prof. Stanisław KOWALCZYK
Szukając właściwej koncepcji wolności
Współczesne trendy liberalno-lewicowe i neomarksistowskie maksymalizują wolność indywidualną w sferze obyczajowej oraz redefiniują wolność społeczną, pomijają natomiast czy wręcz odrzucają ideę wolności wewnętrzno-etycznej człowieka.

Prof. George WEIGEL
Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła
Różne formy konsumeryzmu obiecywały zadowolenie płynące z korzystania z obfitych dóbr materialnych. Czy zdobycie tego zadowolenia, jakkolwiek realne mogłoby być, zaspokoiło najgłębsze tęsknoty ludzkiego serca?

Ks. prof. Józef KLOCH
Nie ma dziś lepszego niż internet sposobu dotarcia z treściami, także religijnymi
W czasie pandemii wzrosła niepomiernie pomysłowość duchownych i osób świeckich w zakresie wykorzystania internetu, lawinowo przybyło zastosowań komunikacji cyfrowej w sferze religijnej. Kościół wszedł tym samym w trzecią dekadę XXI wieku – dekadę technologii.

Michał KŁOSOWSKI
L’Église au temps de la répression
Durant la Seconde Guerre mondiale, un prêtre polonais sur cinq a été assassiné.

Michał KŁOSOWSKI
Najważniejszy mecz papieża Franciszka
Kościół katolicki skręca poza Europę. Po konsystorzu 29 czerwca 2018 roku liczba kardynałów spoza Starego Kontynentu, uprawnionych do wyboru następcy kard. Bergoglia, zwiększyła się na tyle, że ich głos będzie decydujący. Dzięki temu papież z Argentyny przygotowuje Kościół na nadchodzące czasy. A te oznaczać mogą zmierzch Europy – pisze Michał KŁOSOWSKI .Mimo że Argentyna odpadła z mistrzostw świata w piłce nożnej (piszę ten tekst w dniu przegranej drużyny Messiego z Francją), papież Franciszek ma powody do zadowolenia. Wygląda na to,…

Michał ZIOŁO OCSO
"Spróbujmy porozmawiać inaczej"
Nikt nie chce życia zmieniać. Nie jesteśmy zainteresowani konkretnymi zobowiązaniami, bo wtedy musielibyśmy przestać kłamać, a my kochamy to robić.

Dariusz KOWALCZYK SJ
Paweł KOZACKI OP
"Zdradzony pontyfikat"
Choć Papież mówił rzeczy ważne, myśmy go zagłaskiwali. To było wzruszające celebrowanie zacnego gościa z dużą dawką sentymentalizmu. Oczekiwaliśmy, że każdemu powie coś miłego, zaskoczy nas dowcipem.

Ks. prof. Józef KLOCH
"Assasins. Po decyzji belgijskiego parlamentu"
“Po głosowaniu z balkonu dla publiczności ktoś zawołał: assasins! (mordercy!) Bo jak inaczej można określić postępowanie belgijskiego parlamentu? Jakież rozeznanie w odniesieniu do decyzji o przerwania własnego życia ma 12-letnie dziecko?”