

Michał KŁOSOWSKI
Burzliwa synodalność
Synod ma kłopoty. Kiepskie oceny w mediach, trudne tematy, które miały być poruszone, i niezgoda w samym Kościele co do tego, dokąd ma prowadzić flagowy projekt papieża Franciszka. Ale przecież można było to przewidzieć, od samego początku kwestie te bowiem spotkaniu Ludu Bożego towarzyszyły.

Prof. Pierre MANENT
Europa a kwestia chrześcijańska
Człowiek w swoim wysiłku musiał zawsze odpowiadać na propozycję chrześcijańską bądź przyjęciem jej, bądź odrzuceniem – wszelkim poruszeniem duszy w dyskrecji swojej niezbadanej wolności.

Prof. Rafael Domingo OSLÉ
Benedykt XVI – mądry i skromny papież
Benedykt był w stanie przekroczyć i zintegrować wiele ograniczających dualizmów i zburzyć fałszywe mury wzniesione między wiarą i rozumem, tradycją i odnową, chrześcijaństwem i oświeceniem, miłością i cierpieniem, charyzmatem i hierarchią, tym, co pozytywne i naturalne, pracą i kontemplacją, tym, co ludzkie, i tym, co boskie

Bp Robert BARRON
Odnowiona nadzieja. Eseje o misji Kościoła
Kościół katolicki, zwłaszcza na Zachodzie, przechodzi obecnie jeden z najgorszych kryzysów w swojej historii. Skandal nadużyć seksualnych duchowieństwa zaszkodził dziełu Kościoła niemal w każdy sposób1.

Prof. Marek KORNAT
Konfederacja warszawska 1573 r. Polski przykład tolerancji wyznaniowej
Państwo, które dało Europie wielki przykład tolerancji – zostało oskarżone o nienawiść i dyskryminację wyznaniową, aby uzasadnić ingerencję w jego sprawy wewnętrzne. Pozostać to musi wielką lekcją historii.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Jan Paweł II i Francuzi. Gabriel-Marie Garrone (1901–1994)
Karol Wojtyła i Gabriel-Marie Garrone podzielali przekonanie, że wiara i rozum winny się wspierać w poznawaniu prawdy, dzięki czemu rozwija się kultura humanistyczna. Szczególną rolą nauki katolickiej jest wskazywanie na wartości duchowe i moralne w dzisiejszym świecie, zagrożonym coraz bardziej procesem dehumanizacji życia społecznego

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 458 Wszystko co Najważniejsze
Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” dedykujemy zmarłemu papieżowi-seniorowi, Benedyktowi XVI. Jego odejście traktować można bowiem jako koniec pewnej epoki, nie tylko w dziejach Kościoła, ale zdawać się może – w historii świata zachodniego.

Dominik DUBIEL SJ
Teologia muzyki popularnej – rekonesans
Czy muzyka popularna może poprowadzić nas w głąb siebie? Czy można dzięki niej spotkać Boga? Czy popowe piosenki mogą być źródłami teologicznymi? – pyta Dominik DUBIEL SJ
Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia Czy śmierć Benedykta XVI będzie nowym otwarciem dla pontyfikatu papieża Franciszka?
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI pochyla się nad komentarzami narastającymi wokół pogrzebu Benedykta XVI. Jak podkreśla, dorobek Ratzingera będzie analizowany jeszcze przez wiele lat.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Benedykt XVI a dziedzictwo Jana Pawła II
Bliska i merytoryczna współpraca oraz następstwo pontyfikatów łączą papieża Polaka i papieża Niemca. Magisterium Benedykta XVI stanowi najbliższy kontekst nauczania Jana Pawła II.

Janusz PYDA OP
Tylko Bóg czyni cuda
Fakt, że Bóg jako stwórca świata jest wobec niego transcendentny, czyli całkowicie inny i różny, umożliwia czynienie cudów, czyli szczególnych ingerencji w stworzone dzieło.

Popołudniowe Espresso
Powodzie w Pakistanie. Co najmniej 1000 osób nie żyje
Ponad 30 milionów ludzi w Pakistanie zostało dotkniętych konsekwencjami monsunowych deszczy. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 1000. Pakistański rząd ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju.

Dominik DUBIEL SJ
Po co Kościołowi piękno?Refleksje po festiwalu Musica Divina
Zdobywające popularność festiwale, wydawnictwa i kanały w internecie poświęcone muzyce dawnej wydają się wskazywać, że ludzie są dziś stęsknieni raczej przypominania, że niebo nad ich głowami to również harfy anielskie – pisze Dominik DUBIEL SJ

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Dlaczego wierzę w Kościół i w nim pozostaję?
W ujawnianiu skandali seksualnych i pedofilskich w Kościele znaczącą rolę odegrali ludzie świeccy, ale także osoby nie związane z katolicyzmem. Z uznaniem myślę o postawie tych, którym dobro ofiar, ale i autentyczne dobro Kościoła leżą na sercu i którzy budują odpowiednie struktury i procedury postępowania, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodym.

Antonio SPADARO SJ
Kościół jest zawsze w kryzysie. To klucz do jego reformy
Jeśli istnieje słowo podsumowujące sytuację, której doświadcza dziś świat, to jest nim słowo „kryzys”. W swoim przemówieniu do Kurii Rzymskiej, z okazji życzeń bożonarodzeniowych, papież Franciszek przywołał je aż 46 razy.

Ks. Prof. Stanisław KOWALCZYK
Szukając właściwej koncepcji wolności
Współczesne trendy liberalno-lewicowe i neomarksistowskie maksymalizują wolność indywidualną w sferze obyczajowej oraz redefiniują wolność społeczną, pomijają natomiast czy wręcz odrzucają ideę wolności wewnętrzno-etycznej człowieka.

Ks. prof. Józef KLOCH
Nie ma dziś lepszego niż internet sposobu dotarcia z treściami, także religijnymi
W czasie pandemii wzrosła niepomiernie pomysłowość duchownych i osób świeckich w zakresie wykorzystania internetu, lawinowo przybyło zastosowań komunikacji cyfrowej w sferze religijnej. Kościół wszedł tym samym w trzecią dekadę XXI wieku – dekadę technologii.

Prof. George WEIGEL
Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła
Różne formy konsumeryzmu obiecywały zadowolenie płynące z korzystania z obfitych dóbr materialnych. Czy zdobycie tego zadowolenia, jakkolwiek realne mogłoby być, zaspokoiło najgłębsze tęsknoty ludzkiego serca?

Michał KŁOSOWSKI
L’Église au temps de la répression
Durant la Seconde Guerre mondiale, un prêtre polonais sur cinq a été assassiné.

Michał KŁOSOWSKI
Najważniejszy mecz papieża Franciszka
Kościół katolicki skręca poza Europę. Po konsystorzu 29 czerwca 2018 roku liczba kardynałów spoza Starego Kontynentu, uprawnionych do wyboru następcy kard. Bergoglia, zwiększyła się na tyle, że ich głos będzie decydujący. Dzięki temu papież z Argentyny przygotowuje Kościół na nadchodzące czasy. A te oznaczać mogą zmierzch Europy – pisze Michał KŁOSOWSKI .Mimo że Argentyna odpadła z mistrzostw świata w piłce nożnej (piszę ten tekst w dniu przegranej drużyny Messiego z Francją), papież Franciszek ma powody do zadowolenia. Wygląda na to,…