Prof. Paolo BENANTI TOR, Francesco OCCHETTA SJ: Cyfrowi argonauci
Francesco OCCHETTA SJProf. Paolo BENANTI TOR

Francesco OCCHETTA SJ
Prof. Paolo BENANTI TOR

Cyfrowi argonauci

Młodzież i poszukiwanie znaczenia. Cyfrowi argonauci, pokolenie, któremu za kompas służą smartfony, źródłem autorytetu są algorytmy i big data, traktowane jako święci przewodnicy na drodze do prawdy. Czy dataizm – ślepa wiara w technologię i zarządzanie własną tożsamością – może być odpowiedzią na poszukiwanie sensu przez młodych ludzi?

Prof. Piotr CZAUDERNA: Pokolenie nihilistów?
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Pokolenie nihilistów?

Młode pokolenie zostało pozbawione niezbędnych bodźców rozwojowych i kształtowania się poczucia odpowiedzialności za własne wybory i decyzje.

Magdalena OKRASKA: Nie możemy wszyscy wyjechać
Magdalena OKRASKA

Magdalena OKRASKA

Nie możemy wszyscy wyjechać

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje dowcip: „Co jest najlepsze w Dąbrowie? – Autobus do Katowic”. I w ten właśnie sposób myślą młodzi ludzie, których komunikacja drenuje z ich miejscowości, przenosi do dużych miast po edukację, pracę, rozrywkę. Pewnego dnia z nich po prostu nie wrócą.

Grzegorz GORTAT: Morze. Odpływ
Grzegorz GORTAT

Grzegorz GORTAT

Morze. Odpływ

Morze. Odpływ Grzegorza Gortata to poruszająca powieść dla młodzieży o pasji, sztuce, kapryśnym losie i zbuntowanym nastolatku poszukującym swojej nowej drogi.

Grzegorz GORTAT: Cenzura. Co wolno, a czego nie wolno na YouTube?
Grzegorz GORTAT

Grzegorz GORTAT

Cenzura. Co wolno, a czego nie wolno na YouTube?

Najprościej byłoby rzecz całą spłycić i uznać, że mój przypadek jest odosobniony. Skoro jednak liczne przykłady dowodzą, że tak nie jest, należy wprost zapytać: czy YouTube wszedł w buty cenzora Historii?

Radosław MARZĘCKI: Młodzi Polacy myślą przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie
Radosław MARZĘCKI

Radosław MARZĘCKI

Młodzi Polacy myślą przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie

Opierając się na klasycznym socjologicznym założeniu o tym, że idee rządzą jednostkami (Weber), postawiłem swoich młodych (studentów) respondentów przed następującym dylematem: „Wyobraź sobie, że musisz dokonać wyboru pomiędzy trzema wartościami: bezpieczeństwo, demokracja, dobrobyt. Która z nich byłaby dla Pana/Pani najważniejsza, a która najmniej ważna?” – pisze, opisując efekty swoich najnowszych badań, dr Radosław MARZĘCKI.

Michał KŁOSOWSKI: Co pozostało ze Światowych Dni Młodzieży?
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Co pozostało ze Światowych Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży, będąc wydarzeniem duchowym spowodowały, że w ich organizację włączyły się dziesiątki tysięcy wolontariuszy na terenie całej Polski. Rok po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie trzeba przyznać, że było to także największe wydarzenie medialne, jakie dotychczas przeżyła Polska. ŚDM przewyższały skalą wszystkie imprezy masowe, w tym Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie.

Katarzyna ZAWODNA: Zrozumieć młode pokolenie
Katarzyna ZAWODNA

Katarzyna ZAWODNA

Zrozumieć młode pokolenie

Tylko te firmy, które rozumieją, że młode pokolenie jest jedną ze stron w dyskusji i wsłuchują się w jego głos, mają szansę na uwolnienie drzemiącego w nim potencjału.

Stefan DUNIN-WĄSOWICZ: Młodzi wobec trójpolówki pracy
Stefan DUNIN-WĄSOWICZ

Stefan DUNIN-WĄSOWICZ

Młodzi wobec trójpolówki pracy

Dotychczasowa wizja dobrobytu, oparta na ciągłym kreowaniu iluzji potrzeb oraz niekończącej się spirali produkcji i konsumpcji przedmiotów i usług, wyczerpuje się.

Jan BŁOŃSKI, Jan ŚPIEWAK: Transformacja na pół gwizdka
Jan BŁOŃSKIJan ŚPIEWAK

Jan BŁOŃSKI
Jan ŚPIEWAK

Transformacja na pół gwizdka

Punkt widzenia, schematy myślowe 20-, 30-latków są inne od ich poprzedników. Miasto Jest Nasze, „centrolewicowe”, świetnie dogaduje się z „prawicowym” Klubem Jagiellońskim. Łączy nas wiek, zidentyfikowane problemy, inny ogląd świata niż ten, który mieli jeszcze nasi rodzice. Ciężko wywalczone osiągnięcia dla nas są już oczywistością – i przestają nam wystarczać.

Łukasz ROGOWSKI: "Wyborcza pułapka modernizacji"
Łukasz ROGOWSKI

Łukasz ROGOWSKI

"Wyborcza pułapka modernizacji"

Zwycięstwo Andrzeja Dudy wynika również z tego, że potrafił kampanię uelastycznić i częściowo przynajmniej sprowadzić do kwestii stylów życia, które są jednym z głównych aspektów społeczeństwa ponowoczesnego. Udało mu się przekonać do tego, że wybór polityczny ma charakter elastyczny, że nie zaczyna być trzonem tożsamości wyborcy.

Przemysław PIĘTAK: "Ściana ze szkła"
Przemysław PIĘTAK

Przemysław PIĘTAK

"Ściana ze szkła"

Gdy słyszymy, że po siedmiu latach sprawowania rządów w 38-milionowym kraju, premier Tusk musi iść na przyspieszony kurs angielskiego, w nas budzi to jedynie zażenowanie, bo wiemy, że bez dobrej znajomości języka Donald Tusk nie zostałby w naszej korporacji nawet stażystą. W telewizyjnych debatach obserwujemy u kandydatów te same gesty, których nas uczono kilkanaście lat temu.

Marcin PIANKA: "25 lat. I wystarczy?"
Marcin PIANKA

Marcin PIANKA

"25 lat. I wystarczy?"

Bunt trwa. Ludzie przenoszą się do szarej strefy, bo państwo utrudnia im życie, jak tylko może. Opuszczają polską ziemię w poszukiwaniu normalnych warunków życia. Zbuntowała się tak już jedna dziesiąta narodu. Wyjeżdżają kolejni — i kolejni będą wyjeżdżać.

Michał BONI: "Młoda fala w polskiej polityce"
Michał BONI

Michał BONI

"Młoda fala w polskiej polityce"

Z ruchów nowej kontrkultury, z grup samopomocowych, z grup blogerskich, spośród protestujących przeciwko ACTA, spośród buntowników wobec uładzonej rzeczywistości, spośród protestujących podczas akcji Wall Street Occupy – zaczęli wyłaniać się różnorodni organizatorzy ruchów miejskich: mocno ideologiczni albo skrajnie antyideologiczni, antysystemowi. W Polsce młodzi działacze zaistnieli wyraźnie w 2011 roku w Poznaniu. Zaczęli wówczas walczyć o budżety partycypacyjne oraz zachęcali ludzi do udziału w demokracji bezpośredniej, również do internetowego uczestnictwa w życiu publicznym. Oprócz buntu pokazali umiejętność budowania. Część z nich uznała, że warto kandydować w wyborach samorządowych.