
Antonio BERNARDINI
Dlaczego program OECD musi uwzględniać Afrykę. Scenariusze globalne
Kryzys ukraiński odbija się na priorytetach, jednak pandemia, klimat i młodzież pozostają kluczowymi inwestycjami.

Grzegorz GORTAT
Morze. Odpływ
Morze. Odpływ Grzegorza Gortata to poruszająca powieść dla młodzieży o pasji, sztuce, kapryśnym losie i zbuntowanym nastolatku poszukującym swojej nowej drogi.

Jolanta PAWNIK
Egzamin z posłuszeństwa obywatelskiego
Wyrosło nam nowe pokolenie dzieci. Wygodne i zadowolone z życia, a teraz z koronaferii, ale jednocześnie uważne i słuchające zaleceń służb.

Grzegorz GORTAT
Cenzura. Co wolno, a czego nie wolno na YouTube?
Najprościej byłoby rzecz całą spłycić i uznać, że mój przypadek jest odosobniony. Skoro jednak liczne przykłady dowodzą, że tak nie jest, należy wprost zapytać: czy YouTube wszedł w buty cenzora Historii?

Radosław MARZĘCKI
Młodzi Polacy myślą przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie
Opierając się na klasycznym socjologicznym założeniu o tym, że idee rządzą jednostkami (Weber), postawiłem swoich młodych (studentów) respondentów przed następującym dylematem: „Wyobraź sobie, że musisz dokonać wyboru pomiędzy trzema wartościami: bezpieczeństwo, demokracja, dobrobyt. Która z nich byłaby dla Pana/Pani najważniejsza, a która najmniej ważna?” – pisze, opisując efekty swoich najnowszych badań, dr Radosław MARZĘCKI.

Jan BŁOŃSKI
Jan ŚPIEWAK
Transformacja na pół gwizdka
Punkt widzenia, schematy myślowe 20-, 30-latków są inne od ich poprzedników. Miasto Jest Nasze, “centrolewicowe”, świetnie dogaduje się z „prawicowym” Klubem Jagiellońskim. Łączy nas wiek, zidentyfikowane problemy, inny ogląd świata niż ten, który mieli jeszcze nasi rodzice. Ciężko wywalczone osiągnięcia dla nas są już oczywistością – i przestają nam wystarczać.

Michał KŁOSOWSKI
Trzydziestolatkowie odbijają Polskę
Są wkurzeni i niecierpliwi. Przez ostatnie ćwierć wieku nie mieli możliwości rozwoju, jedyną szansą był wyjazd za granicę albo praca poniżej możliwości. Teraz sytuacja się zmieniła, a obecni trzydziestokilkulatkowie odbijają Polskę.

Michał KŁOSOWSKI
Co pozostało ze Światowych Dni Młodzieży?
Światowe Dni Młodzieży, będąc wydarzeniem duchowym spowodowały, że w ich organizację włączyły się dziesiątki tysięcy wolontariuszy na terenie całej Polski. Rok po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie trzeba przyznać, że było to także największe wydarzenie medialne, jakie dotychczas przeżyła Polska. ŚDM przewyższały skalą wszystkie imprezy masowe, w tym Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie.

Katarzyna ZAWODNA
Zrozumieć młode pokolenie
Tylko te firmy, które rozumieją, że młode pokolenie jest jedną ze stron w dyskusji i wsłuchują się w jego głos, mają szansę na uwolnienie drzemiącego w nim potencjału.

Stefan DUNIN-WĄSOWICZ
Młodzi wobec trójpolówki pracy
Dotychczasowa wizja dobrobytu, oparta na ciągłym kreowaniu iluzji potrzeb oraz niekończącej się spirali produkcji i konsumpcji przedmiotów i usług, wyczerpuje się.

Łukasz ROGOWSKI
"Wyborcza pułapka modernizacji"
Zwycięstwo Andrzeja Dudy wynika również z tego, że potrafił kampanię uelastycznić i częściowo przynajmniej sprowadzić do kwestii stylów życia, które są jednym z głównych aspektów społeczeństwa ponowoczesnego. Udało mu się przekonać do tego, że wybór polityczny ma charakter elastyczny, że nie zaczyna być trzonem tożsamości wyborcy.

Marcin PIANKA
"25 lat. I wystarczy?"
Bunt trwa. Ludzie przenoszą się do szarej strefy, bo państwo utrudnia im życie, jak tylko może. Opuszczają polską ziemię w poszukiwaniu normalnych warunków życia. Zbuntowała się tak już jedna dziesiąta narodu. Wyjeżdżają kolejni — i kolejni będą wyjeżdżać.

Przemysław PIĘTAK
"Ściana ze szkła"
Gdy słyszymy, że po siedmiu latach sprawowania rządów w 38-milionowym kraju, premier Tusk musi iść na przyspieszony kurs angielskiego, w nas budzi to jedynie zażenowanie, bo wiemy, że bez dobrej znajomości języka Donald Tusk nie zostałby w naszej korporacji nawet stażystą. W telewizyjnych debatach obserwujemy u kandydatów te same gesty, których nas uczono kilkanaście lat temu.

Michał BONI
"Młoda fala w polskiej polityce"
Z ruchów nowej kontrkultury, z grup samopomocowych, z grup blogerskich, spośród protestujących przeciwko ACTA, spośród buntowników wobec uładzonej rzeczywistości, spośród protestujących podczas akcji Wall Street Occupy – zaczęli wyłaniać się różnorodni organizatorzy ruchów miejskich: mocno ideologiczni albo skrajnie antyideologiczni, antysystemowi. W Polsce młodzi działacze zaistnieli wyraźnie w 2011 roku w Poznaniu. Zaczęli wówczas walczyć o budżety partycypacyjne oraz zachęcali ludzi do udziału w demokracji bezpośredniej, również do internetowego uczestnictwa w życiu publicznym. Oprócz buntu pokazali umiejętność budowania. Część z nich uznała, że warto kandydować w wyborach samorządowych.

Joseph E. STIGLITZ
"Mocno zaawansowana choroba słabego wzrostu. Marne perspektywy Starego Kontynentu"
“W 2014 roku Europa będzie nadal zmagać się z poważną chorobą, na ożywieniu w USA skorzysta jedynie garstka najlepiej sytuowanych. Po obu stronach Atlantyku większość obywateli nie korzysta na gospodarce rynkowej. Jak długo może się utrzymywać taka sytuacja?”