Popołudniowe Espresso: Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Xi Jinpingiem

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Xi Jinpingiem

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 27. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Bukareszteńska Dziewiątka przeciwna próbie odbudowy rosyjskiego imperium

W środę w Warszawie odbyło się spotkanie ministrów Bukareszteńskiej Dziewiątki. Gospodarzami spotkania byli wicepremier Mariusz BŁASZCZAK i minister obrony Rumunii Angel TILVAR. Ministrowie obrony krajów Bukareszteńskiej Dziewiątki jednogłośnie poparli sprzeciw wobec rosyjskich prób odbudowy imperium. Wszyscy okazali też jedność w sprawie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Rumuński minister zaznaczał, że Polska i Rumunia mają „głębokie i praktyczne relacje”, które oparte są na strategicznym partnerstwie. „Jest dla nas wszystkich bardzo jasne, że Federacja Rosyjska stanowi najbardziej bezpośrednie i znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego, jest dla nas również jasne […], że musimy wspierać Ukrainę w jej prawie do samoobrony tyle czasu, ile będzie to konieczne” – powiedział minister Angel TILVAR.

Głównymi tematami rozmów podczas spotkania ministrów Bukareszteńskiej Dziewiątki były przyszłe działania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie i budowanie interoperacyjności. Rozwój współpracy wojskowej w ramach formatu Bukareszteńskiej Dziewiątki i nowe plany dotyczące budowy systemu odstraszania, jak również obrony państw wschodniej flanki NATO. „Możemy potwierdzić, że wspólnie jesteśmy silniejsi – oświadczył po spotkaniu Mariusz BŁASZCZAK.

PE: Rosja wykorzystuje Serbię do destabilizacji Bałkanów. Zełenski rozmawia z Xi Jinpingiem

„Rosja wykorzystuje swoje wpływy w Serbii, by destabilizować Bałkany i mieszać się w sprawy wewnętrzne sąsiednich państw” – wynika z przyjętego w środę raportu Parlamentu Europejskiego (PE). Parlament Europejski szczególnej krytyce poddał otworzenie w Belgradzie (Serbia) biura rosyjskiej telewizji Russia Today i uruchomienie jej serwisu online w języku serbskim. Parlament Europejski podkreślił, że Rosja ingeruje też w sprawy Bośni i Hercegowiny wykorzystując do tego Republikę Serbską (jednostkę administracyjną w BiH, którą zamieszkują w większości Serbowie). W Czarnogórze z kolei Rosja wykorzystuje proserbskie sentymenty niektórych części społeczeństwa oraz Serbskiego Kościoła Prawosławnego, a w Kosowie ingeruje w spory na północy kraju.

Również w środę prezydeent Ukrainy, Wołodymyr ZELENSKI, odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin, Xî JINPINGIEM. Prezydent Ukrainy wskazał, że rozmowa może stać się impulsem dla relacji dwustronnych. Skutkiem rozmowy jest również wizyta specjalnego wysłannika Chin, który niebawem odwiedzi Ukrainę, aby omówić opcje umożliwiające zakończenie wojny z Rosją. Według agencji AP, która powołuje się na chińskie media państwowe, Xi miał w czasie rozmowy wezwać do negocjacji pomiędzy Ukrainą i Rosją, a także ostrzec, że „w wojnie jądrowej nie ma zwycięzców”. W lutym władze Chin opublikowały dokument, który określiły, jako propozycję „pokojową”. Wezwały w nim do uregulowania konfliktu, jednak nie wskazały Rosji, jako kraju odpowiedzialnego za wojnę.

Peru wysyła wojsko na granice, aby zatrzymać migrantów

Prezydent Peru ogłosił w środę stan wyjątkowy przy granicach kraju. Nakazał również rozmieszczenie wojsk, by wzmocnić punkty kontrolne, w których zatrzymywani będą nieudokumentowani migranci przedostający się na północ z Chile. Od tygodni Peru zatrzymuje na granicach – między peruwiańskim miastem Tacna a Aricą w północnym Chile – setki migrantów. Według ONZ migranci Ci pochodzą głównie z Haiti i Wenezueli, ale wcześniej mieszkali w Chile. Migranci zazwyczaj zmierzają w dwóch kierunkach: zamierzają przedostać się przez Peru do kraju pochodzenia albo podróżują na północ do Stanów Zjednoczonych.

W środę prezydent Peru, Dina BOLUARTE, poinformowała,, że dodatkowi żołnierze zostaną rozmieszczeni, aby wspierać policję na przejściach granicznych z Chile, Boliwią, Brazylią, Ekwadorem i Kolumbią. „Policja krajowa będzie utrzymywać kontrolę nad porządkiem wewnętrznym przy wsparciu sił zbrojnych”. Nie wiemy, jak długo potrwa stan wyjątkowy.

Prof. Guy MILLIÈRE
Europejski środek ciężkości przesuwa się w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Mateusz SZPYTMA: Po co pamiętać o przegranym powstaniu? O Powstaniu w Getcie Warszawskim

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: „Opowiadamy Polskę światu” na 11 listopada
Popołudniowe Espresso: „Opowiadamy Polskę światu” na 11 listopada
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 kwietnia 2023