Bogusław SONIK: Świat zyska bardziej na wygranej Emmanuela Macrona
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Świat zyska bardziej na wygranej Emmanuela Macrona

Francja musi pozbyć się fascynacji Rosją. Przez lata była głównym czynnikiem odpowiadającym za kolejne próby porozumienia się z Władimirem Putinem, najpierw po agresji na Gruzję, a później po aneksji Krymu. To musi się skończyć. Od tego zależeć będzie reset w relacjach polsko-francuskich.

Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Debata Macron-Le Pen przesądzi o wyniku francuskich wyborów prezydenckich

W środę – tak jak 5 lat temu – Emmanuel MACRON i Marine LE PEN spotkają się znowu w debacie przed niedzielną drugą turą wyborów prezydenckich. W komentarzu #NajważniejszeDnia Eryk MISTEWICZ zaznacza, że ta debata będzie „wielką mszą demokracji”, bo to ona rozstrzygnie o wyniku niedzielnych wyborów.

Marek JUREK: Rekonkwista Érica Zemmoura
Marek JUREK

Marek JUREK

Rekonkwista Érica Zemmoura

Szefem kampanii Zemmoura został generał Bertrand de La Chesnais, były zastępca dowódcy francuskich sił lądowych. Poznał Zemmoura w katolickim Instytucie Montalemberta. To tej prawicy katolickiej Rekonkwista przywraca pole działania.

Éric ZEMMOUR: Macron mi powiedział...
Éric ZEMMOUR

Éric ZEMMOUR

Macron mi powiedział...

Książka Érica ZEMMOURA „Francja nie powiedziała ostatniego słowa” wydana została przez Wydawnictwo „Wszystko co Najważniejsze”. Publikujemy jej fragment.

Éric ZEMMOUR: Francuska rekonkwista
Éric ZEMMOUR

Éric ZEMMOUR

Francuska rekonkwista

Rekonkwista – to propozycja Érica Zemmoura dla Francji i Francuzów w miesiącach poprzedzających wybory prezydenckie we Francji w 2022 r., którą przedstawił w książce „Francja nie powiedziała ostatniego słowa”.

Jan ŚLIWA: Kim jest Éric Zemmour?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Kim jest Éric Zemmour?

Nie znalazł swojego de Gaulle’a, wobec tego postanowił sam wyjść na ring. Nie po to wybrał całym sercem Francję, aby bezczynnie obserwować jej degrengoladę.

Prof. Aleksander SURDEJ: Budżet roku wyborczego. Jak to się robi we Francji?
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Budżet roku wyborczego. Jak to się robi we Francji?

Demokratyczne rządy mają prawo do kierowania strumieni pieniędzy na programy przeznaczone dla potencjalnych wyborców; jest to przywilej każdego rządu większościowego. Co więcej, dopóki nie destabilizuje to gospodarki, jest to dość łagodny koszt starań o wygranie wyborów – czy dzieje się to we Francji, Kanadzie, czy gdzieś indziej.

Bruno RETAILLEAU: Przywróćmy porządek Republice
Bruno RETAILLEAU

Bruno RETAILLEAU

Przywróćmy porządek Republice

Możemy przywrócić porządek w Europie, kładąc kres jałowemu konfliktowi z Europejczykami ze środka i wschodu kontynentu. Unia Europejska musi w końcu zaakceptować suwerenność i odrębność kulturową każdego kraju.

Roland MASZKA: Nie daj mi się modlić na ruinach Paryża
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Nie daj mi się modlić na ruinach Paryża

Jesteśmy obciążeni literackim Paryżem – rewolucji i Wielkiej Emigracji, paryskim brukiem romantyków, Paryżem Wokulskiego i Judyma, Mickiewicza, Słowackiego, Miłosza… A może obciążeni jesteśmy Paryżem widzianym w okularze mediów? Miastem niepokojów, demonstracji, kamieni i płonących samochodów?

Aleksander HALL: Po co nam Francja?
Aleksander HALL

Aleksander HALL

Po co nam Francja?

Nigdy w V Republice, na dwa miesiące przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, nie było tylu niewiadomych. Wynikają one nie tylko z wyrównanej stawki faworytów, ale także z rozchwiania postaw wyborców i pojawienia się afer, które uderzają w – jeszcze niedawno –zdecydowanego faworyta wyborów F. Fillona i – w mniejszym stopniu –w Marine Le Pen.

Pierre CHAPPAZ: Dlaczego wolę Fillona od Macrona
Pierre CHAPPAZ

Pierre CHAPPAZ

Dlaczego wolę Fillona od Macrona

Po raz pierwszy od 40 lat startuje w wyborach prezydenckich kandydat, który z powagą traktuje wolność ekonomiczną i jednocześnie hamuje wydatki publiczne, który jest dojrzały w spojrzeniu na Europę i sięga do Francji osadzonej w tradycji.

Eryk MISTEWICZ: Niewybieralność. Rzecz o Marine Le Pen i François Fillonie
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Niewybieralność.
Rzecz o Marine Le Pen i François Fillonie

Wybory — gdyby do drugiej tury nie wszedł Emmanuel Macron — mogłyby zostać anulowane i rozpisane na nowo. Marine Le Pen i François Fillon są po prostu niewybieralni. Niewybieralność — to słowo klucz do zrozumienia dziś francuskich wyborów prezydenckich.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI: "Czy we Francji dojdzie do wielkiej koalicji?"
Kazimierz M. UJAZDOWSKI

Kazimierz M. UJAZDOWSKI

"Czy we Francji dojdzie do wielkiej koalicji?"

Dziś UMP Sarkozy’ego ma kłopoty ze skonfrontowaniem się z FN. Nie potrafiła obrać jednoznacznej postawy w drugiej turze wyborów uzupełniających w Doubs, gdzie kandydat socjalistyczny zmierzył się z kandydatem FN. Część działaczy była za wsparciem socjalistów w ramach bloku republikańskiego, część za absencją. Co więcej, większość wyborców UMP opowiada się za współpracą z FN.