Popołudniowe Espresso: Prezydent rozpoczął konsultacje z komitetami wyborczymi

Prezydent rozpoczął konsultacje z komitetami wyborczymi

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 24. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rozpoczeły się konsultacje z komitetami wyborczymi w Pałacu Prezydenckim

We wtorek w Pałacu Prezydenckim rozpoczęły się konsultacje Prezydenta Andrzeja DUDY z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji. Przed południem prezydent DUDA spotkał się z przedstawicielami Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, który reprezentują premier MORAWIECKI, wicemarszałek sejmu Ryszard TERLECKI oraz rzecznik prasowy PiS Rafał BOCHENEK. Prezydentowi w rozmowach towarzyszą: szef KPRP Grażyna IGNACZAK-BANDYCH oraz mianowany dziś na szefa gabinetu prezydenta RP Marcin MASTALEREK.

Z kolei o godzinie 14.00 odbyło się spotkanie z przedstawicielami Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska (PO, .N, IPL Zieloni – Donald TUSK, Marcin KIERWIŃSKI, Adam SZŁAPKA, Barbara NOWACKA  i Urszula ZIELIŃSKA). W środę Prezydent spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni-Polskie Stronnictwo Ludowe, KW Nowa Lewica i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Prezydent Turcji podpisał protokół ws. przyłączenia Szwecji do NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip ERDOGAN przesłał do tureckiego parlamentu protokół dotyczący przyłączenia Szwecji do NATO. Kolejnym krokiem będzie ratyfikacja (lub odrzucenie) protokołu przez parlament, co – zdaniem ekspertów – nie powinno stanowić problemu.   Spośród wszystkich członków Paktu Północnoatlantyckiego tylko Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji, do której potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników.

Premier Szwecji Ulf KRISTERRSON wyraził zadowolenie z decyzji prezydenta Erdogana komentując, że teraz nadszedł czas, by dokumentem zajął się Parlament. „Nie możemy doczekać się, by zostać członkiem NATO” – napisał KRISTERRSON. Zadowolenia z decyzji ERDOGANA nie krył także szef Sojuszu Jens STOLTENBERG, który wyraził nadzieję, że działania tureckiego parlamentu będą szybkie.

Wizyta prezydenta Francji w Izraelu

We wtorek Emmanuel Macron rozpoczął dwudniową wizytę w Izraelu. Prezydent Francji spotkał się dziś z prezydentem Izraela Izaakiem HERZOGIEM. Ma również rozmawiać z premierem Benjaminem NETANJAHU oraz przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem ABBASEM. „Konflikt arabsko-izraelski nie został przez Matrona należycie doceniony” – napisał o wtorkowej wizycie prezydenta dziennik „Le Monde”.

Swoją wizytą Macron chce okazać wsparcie Izraelczykom. Jednocześnie, wzywa do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i szuka politycznego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Rozmowy dotyczą również sytuacji związanej z francuskimi zakładnikami porwanymi przez terrorystów podczas ataku 7 października. Dodajmy w tym miejscu, że Hamas poinformował o uwolnieniu „ze względów humanitarnych” kolejnych dwóch zakładniczek. Według nieoficjalnych informacji, po wizycie w Izraelu prezydent Francji uda się do Libanu i Egiptu.

improwizator Fryderyk Chopin portret
Prof. Dana GOOLEY:
Wielki improwizator

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Philippe FABRY: Co zrobić, aby Francja przypomniała sobie o Polsce?

#RozmowyNajważniejsze Philippe FABRY: Co zrobić, aby Francja przypomniała sobie o Polsce? Francja o Polsce

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 października 2023